Pan Jakl je mezi konspirátory pouhým amatérem

Před pár dny pan Jakl napsal článek s názvem “Kolik lze vydělat zamaštěným ptákem”, který osobně považuji za vzácnou perlu článků na IDnes.cz. Pan Jakl obviňuje média a zřejmě také nějakého tajného nepřítele, kteří se snaží s “kdovíčím zamaštěným ptákem z někoho vyrazit desítky miliard”. A které nakonec zaplatíme my všichni na vstupném do okázalého divadla. Pod slibným titulkem článku ale nečekejte, že se v textu dozvíte, kolik a kdo na ptákovi vydělává, natož to, kdo na celé havárii tak tratí a jak na celé spiknutí doplatíme my. Nevím, jestli autorovi došla fantazie nebo odvaha a tím svou konspirační teorii nedotáhl do konce, ale to nevadí, ráda mu nezištně (!) pomohu.

Obviňovat média z vnucování lidem pocity viny a strachu je vzhledem k obsahu článku úsměvné, když samotný blog útočí, jako správná konspirační teorie, na úplně stejné emoce, a navíc k nim přidává ještě vyvolávání závisti a zloby. Média mají za úkol občany informovat, a pokud mají v konkurečním prostředí obstát, musí informovat zejména o tom, o co mají čtenáři či diváci zájem. Říká se tomu také nabídka a poptávka. Tím ovšem netvrdím, že médiím není co vytknout, zde jsme ale trochu mimo.


Občané hltají zprávy o velkých neštěstích a katastrofách, a vyžadují další. Pokud nejsou skutečné, chodí na ně třeba do kina nebo si čtou science fiction. Pokud skutečné ale jsou a dokonce je přímo potenciálně ohrožují, o to více se dožadují informací, záběrů a fotografií, a samotní novináři jsou zoufalí a protestují, když je jim bráněno je pořídit, jako se to stalo v případě ropné havárie v Mexickém zálivu. Samozřejmě, že ne každý je ochoten se dívat a poslouchat o neštěstí každý den, ale řešení je velmi jednoduché – stačí vypnout televizi a nečíst v novinách, co nás nezajímá. Pochybuji, že jsme ke sledování nějakých mediálních bublin někým brutálně nuceni. A že světový informační průmysl vydělává? Samozřejmě ano, proč by jinak existoval? Nebo ho snad chce vláda platit přímo?


Vraťme se ale k Mexickému zálivu. Každé malé dítě, pokud netrpí poruchou paměti, ví, jak k neštěstí došlo. Soudný člověk ovšem také ví, že ačkoli BP nějaké ty škody zaplatí, bude to jen v takové míře, aby je to nepoložilo. Je to velmi rozumné a hlavně realistické řešení, když je na nich prakticky závislé vysoké procento penzijního systému ve Velké Británii. BP se možná pokusí částečně zahojit na čínském výrobci závadných částí, ale jen s velice pochybným výsledkem. Navíc, bez ropných společností se opravdu neobejdeme, ať se nám to líbí nebo ne. Místní obyvatelé, rybáři a další drobní podnikatelé něco málo vysoudí, a na zamaštěného ptáka a na stav celého zálivu, který pustošila nejen ta přírodní ropa ale také pár miliónů galónů chemikálií, se budeme snažit rychle zapomenout. Snad jen s vyjímkou dobrovolníků, odborníků a místních, které tam ještě čeká velký kus práce. Budeme doufat, že ta škoda nakonec nebude tak velká a matička příroda to za nás vyřeší. Ono s tím moc jiného z pohledu diváka dělat ani nelze, pokud se ovšem nestaneme konspiračním teoretikem a nezačneme spekulovat, že za tím průšvihem určitě někdo je a pokoutně vydělává velké peníze, zřejmě vaše vlastní. Nejsme žádní hlupáci.


Konspirační teoretiky obdivuji. Mají často dobré znalosti, bujnou fantazii, nadprůměrné logické uvažování a dokáží se na svět dívat v souvislostech, ať tam již jsou nebo nejsou. Mají pevné stanovisko a neochvějné argumenty, a jsou neoddělitelnou součástí lidové tvořivosti. Dobrým příkladem je můj bývalý, mimochodem vynikající právník Larry, který měl ve sklepě svého domu celý muniční sklad a za domem jeskyni se zásobami jídla a pitné vody na několik let. Již v roce 1996 věděl, že bude v nejbližší době na venkově v Kansasu napaden a zlikvidován komunisty, ale nehodlal se vzdát bez boje. Věděl prý příliš mnoho. Komunisté ho nakonec nedopadli, zemřel o pár let později při ošklivé autonehodě, ale kdo ví, co za tou nehodou bylo. Je těžké uvěřit oficiální verzi, že by takový borec jako Larry za volantem prostě a obyčejně chlastal. Jedni naši sousedé zase nadšeně sledovali všechny zprávy o UFO a stále čekají na jejich příchod. Moji tchyni nedávno oslovil v čekárně u lékaře neznámý muž, aby jí vnucoval kopii rodného listu prezidenta Obamy. Vzhledem k tomu, že lékař byl obvodní a ne psychiatr, na vteřinku ji to překvapilo, ale nakonec ho poslala i s rodným listem do háje.


Samotnou havárii v Mexickém zálivu provází konspiračních teorií hned několik, zde jsou ty nejpopulárnější:


Prezident Obama: Havárii si objednal prezident Obama, aby mohl konečně v USA znárodnit ropný průmysl.

Čína: Havárii si objednala či přímo zapříčinila Čína, aby zničila rybolov v Mexickém zálivu a všichni jsme si museli kupovat ryby, krevety a další plody moře z farem v Asii.

Ekoteroristi: Ve snaze zabránit dalšímu vrtání a obrátit pozornost k čisté energii, Greenpeace a jiní šílenci vrt úmyslně poničili. Možná se na to spojili i se Severní Koreou, která tam zase vystřelila dvě torpéda.

Dick Cheney a Halliburton: Vzhledem k tomu, že zásoby ropy dochází, bývalý víceprezident Dick Cheney a jeho hoši zpanikařili a rozhodli se poškodit BP, aby vydělali na vyšší ceně u konkurence.

EU a USA: Celou akci vymyslely USA a EU, aby mohly obvinit Čínu z výroby zmetků a přesunout tak velkou část výroby z Číny zpět do svých zemí a tím bojovat s vysokou nezaměstnaností.

Demokraté: Demokraté se v čele s Obamou rozhodli pomstít Jihu za otroctví a vystěhovat jižanské obyvatele do karavanů na sever, kde je budou držet v koncentračních táborech.

Bůh: Havárii způsobil Bůh, který se Američanům pomstil za to, jak nepěkně se chová prezident Obama k Izraeli. Dá se to najít i v Bibli, pokud si s tím chcete dát práci.

UFO: BP vrtáním probudilo UFO, které bylo tísíců let zamaskováno pod mořským dnem. Jeho odlet navíc kryl popel ze sopky na Islandu.


Věřím, že snad každý si vybere teorii, která se mu zalíbí nejvíce, popřípadě kterou si již dávno myslel, a zajisté ho potěší, ze není se svým názorem sám. On se nám vůbec za uplynulý rok s kospiracemi roztrhl pytel, mezi letošní hity nadále patří:


Prasečí chřipka: Prasečí chřipku zavinila korporace Bexter, aby mohla prodávat vakcínu a tím se obohatila, jak jinak. Také jí způsobila média, protože neměla v době krize o čem vysílat. proti-imigrační skupiny jí způsobily proto, aby mohly uzavřít hranice mezi Mexikem a USA a Al-Kajda zase provedla teroristický útok na USA přes Mexiko, jelikož je to jednodušší. Navíc, nemají rádi prasata. George Bush vymyslel prasečí chřipku, aby se pomstil prezidentu Obamovi za velkou popularitu, výrobci obličejových masek se zase chtěli vyhnout bankrotu. Mexická drogová mafie chtěla zničit armádu ve vlastní zemi. Perličkou jsou odbory v USA, které se chtěly zbavit všech Mexičanů a vyhubit je.

Haiti: Haiti letos postihlo zemětřesení jako Boží trest za spolčování se s ďáblem a vyznávání woodoo. Zemětřesení také způsobil HAARP na žádost Obamy, aby mohl zachraňovat a okupovat. Nebo jen testoval nové zbraně. Nebo tam je ropa. Něco tam sakra musí být…

Islandská sopka: Byla to sabotáž, aby se zničila letadla a výrobci měli co vyrábět. Ne, byla to sabotáž, aby stouply ceny letenek. Bylo tam UFO. EU potrestala Island tajnou zbraní její kritiku. Kdo ví, jestli tam vůbec nějaká sopka je.

Řecká ekonomika: Temné zahraniční síly útočí na Řecko přes ekonomiku a snaží se je zničit. Bohužel, nevíme kdo a proč, zdá se, že řeckým konspiračním teoretikům také došla fantazie či odvaha…

Záplavy: Záplavy v Evropě, Číně a Pákistánu způsobil opět HAARP, stále testuje nové zbraně. Další teorie budou následovat úměrně k výši škod a doby trvání.

Čína: Ropnou havárii v Číně způsobily společně EU, USA a Kanada, aby ji poškodily a odstavily na druhou kolej. Možná to byli teroristi. Také to mohl být nevydařený pokus čínské vlády o snížení vlastní populace.

Rusko: V Rusku byly také samozřejmě použity tajné zbraně toho aljašského spolku HAARP, aby vyvolaly teplo a požáry. Stojí za tím nepřátelské síly ze Západu, které chtějí Rusko zničit. Také to byly ty země, které vyváží obilí, aby zbohatly. Jak jinak. Stejně tak to podpálili investoři, kteří vlastní akcie někde jinde.


Tato ukázka nám stačí k tomu, abychom ocenili nejen lidovou fantazii, ale hlavně naši schopnost hledat za vším “skutečné viníky”, zejména moc a bohatství. Vlastně jsme se v tomto směru moc nezměnili od dob, kdy za déšť, sucho nebo nemoc mohl Bůh, sousední kmen či čarodějnice. Ale to není důvod věšet hlavu, protože svět konspirační teorie miluje snad ještě více než mediální humbuk, a originální nápady se cení. Je ale potřeba odhodit zábrany a dotáhnout myšlenky do konce, ne mluvit v hádankách a náznacích, jak to dělá jen nejistý amatér. Profík si zajímavou teorií obhájí svůj světový názor bez problémů, nemusí si nic moc vymýšlet ani neštěstí bagatelizovat, nemusí překrucovat fakta nebo zpochybňovat celou událost, nemusí dokonce ani mávat “zamaštěným ptákem”. Stačí jen přidat logické vysvětlení. Ale právě v tomto směru mě článek pana Jakla hluboce zklamal…

 

 P.S. “To, že jsme paranoidní, neznamená, že po nás nejdou!”


Převzato z blogu autorky na blog.idnes.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments