Pan kardinál nejedná moudře…

Před třemi týdny mě zaujal obsáhlý rozhovor, který poskytl Aktuálně.cz kardinál M.Vlk (zde).

Pan kardinál v něm sice říká, že on ani církev zásadně nikomu nedoporučují jakou stranu volit, ale o kousek dál říká:

**********************************************
A.cz: Sledoval jste podzimní krajské a senátní volby, kterým se teď říká "oranžové"?

M.Vlk: Znovu vyplavala na povrch hodnotová prázdnota této společnosti.

A.cz: Myslíte v těch volbách?

M.Vlk: Ano, i v těch volbách. Za třicet stříbrných prodal Jidáš Krista. Za třicet korun se dnes prodává tento národ. A vidím politickou nezralost i mezi křesťany. Morava je silně věřící oblast a je také oranžová. Čekal jsem, že tam to bude trochu jinak. Ukazuje se, že my formujeme lidi trochu v duchovních věcech, ale tato spiritualita se nepromítá do názorů, co je dobré pro společnost.
*****************************************

Při vší úctě k otci arcibiskupovi si myslím, že je to prostě nehorázné. Mezi tou většinou hlasující pro ČSSD bylo přece jistě i mnoho katolíků – pan kardinál jim (i všem ostatním) říká, že projevili „hodnotovou prázdnotu a politickou nezralost“, ba dokonce „nedostatek spirituality“ a nepochopení „co je dobré pro společnost“. Kdyby tedy volili jiné strany (zřejmě strany vládní koalice), projevili by podle pana kardinála vyšší hodnotovou úroveň, spiritualitu a pochopení, co je dobré pro společnost?

A to, že pan kardinál uvádí při hodnocení těch voleb (jejichž výsledek mě a většinu národa potěšil) srovnání s biblickým Jidášovým zaprodáním Krista za třicet stříbrných (podle něj analogie s třicetikorunovými poplatky), je už úplně neuvěřitelné – v tom srovnání tedy panu kardinálovi vychází pánové Topolánek a Julínek jako Kristus???

Pan kardinál je osobně sympatický pán s úctyhodnou minulostí. Myslím ale, že vedení církve moc nezvládl; katolická církev rychle ztratila velké polistopadové sympatie a hlavní dojem, který ve společnosti zanechala je, že jejím hlavním tématem byl boj za stamiliardové restituce a formální vlastnictví katedrály.Kardinálovy nynější nemoudré komentáře k výsledku voleb potvrzují, že není mužem na správném místě.

Bez ohledu na politické sympatie a antipatie pana kardinála – podle mého názoru je obrovská škoda, že nebyla využita šance k tomu, aby naše největší církev byla lidmi vnímána hlavně jako mravní autorita, která bojuje proti spoustě zlořádů a nepravostí, které bohužel provázejí naše docela úspěšné budování svobodné společnosti.

Očekával bych např., že se církev bude energicky angažovat proti neuvěřitelnému rozmachu doslova zločinného podnikání v oboru hazardních her. Namísto toho ministr financí za stranu, která má jako jediná křesťanství v názvu, rozmach tohoto odvětví systematicky podporuje…

Kéž bychom se někdy dočkali v čele naší církve někoho, jako je Tomáš Halík…

Převzato z blogu autora na www.aktualne.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments