Pár slov k historii a k dějinám

Není pochybnost, že bychom měli dobře a objektivně znát historii. Rovněž bychom neměli na nic z dějin zapomínat. Měli bychom mít schopnost historické události objektivně posoudit a správně je identifikovat. Určit, co byly nejen zásluhy, ale i viny našich předků a předků jiných národů dnes žijících.


Zkrátka, měli bychom umět rozlišovat tehdejší dobré činy kohokoliv od činů nesprávných a od činů dokonce zavrženíhodných. Měli bychom umět pojmově oddělovat dobro od zla a zároveň přitom i znát a pojmenovávat příčiny toho všeho. Znát nejen ty skutky, ale i jejich konsekvence a následky. Znát to jako poučení. Poučení z minulosti do přítomnosti naší i do budoucnosti našich potomků.


Jedno nebezpečí historických reminiscencí tu však je. Je to zneužívání generalizujících a aktualizujících nespravedlivých výkladů dějin. Používání výkladového principu kolektivních zásluh a kolektivních vin potomků za kolektivní zásluhy a kolektivní viny jejich předků. Dobré i špatné činy předků všech národů jsou totiž jen zásluhami a vinami jejich a nikoliv lidí dnes žijících. Jinými slovy – hrdinské skutky a viny dřívějších generací nejsou hrdinskými činy a vinami generací soudobých.


Proto i ten, kdo obnovuje vzpomínky na dávné události se záměrem oslavovat sám sebe za údajně hrdinské činy svých předků, je jen hloupý chlubílek a ten, kdo naopak vytahuje na světlo to nejhorší, co lze přisoudit předkům těch, kteří jsou mu dnes nesympatičtí jen proto, že jim chce připsat kolektivní vinu za nějaké činy právě těch jejich předků, je jen trapný provokatér.


A nutno konstatovat zejména tu jeho hloupost při tom, ať už se chlubí, či druhým nadává. Protože nejen že neumí rozlišit čas a činy celých generací lidí vzájemně od sebe, ale troufá si i dnešním lidem přisuzovat smýšlení jejich předků, byť by bylo nakrásně i podobné. Je však světový názor, náboženství, či jen sociální přesvědčení, kohokoliv zásluhou nebo kohokoliv vinou? Inu, že to právě on nepozná a na Internetu to ještě veřejně ventiluje, to je přece jen jeho problém … Proč to však někteří lidé přesto dělají? Je to jen z hlouposti a zbabělosti, protože teď už se to smí?


No, kámen do hejna husí byl vhozen. Uvidíme, zda a jak se případně nějaká ta potrefená s námitkami ozve.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments