Pevná koalice, nebo další hliněná noha české politiky?

Volební výsledky známe. Známe také jásání příznivců koaliční pravice (rozuměj zaměstnanců a majitelů některých médií), žijících v přesvědčení, že jedině tato koalice má nárok sestavovat vládu. Jenže …

 

Podíváme-li se do historie, pak vidíme, že tzv. vítězné strany, které by přitom volby nikdy samostatně nevyhrály, vždy zdůrazňují, že konečně našly to, co je "vzájemně spojuje" a překonaly to, co je "rozděluje". Jejich spřízněná média pilně budují všeobecné přesvědčení, že takové koaliční spojení přinese enormní nárůst síly těchto jinak celkem slabých politických stran. Stran, které si myslí, že právě tak, jak náhle, tak i oprávněně získaly moc. Občan by se tedy měl cítit uklidněn, že konečně přijde stabilita a prosperita. Stabilita prosperitního ocelového pilíře pravicové politiky. Jenže …

 

I když koaličně stranické tiskové konference navenek hýří optimismem, v zákulisí probíhají tvrdá jednání a boj o moc. Jednání, ovlivněná touhou po slávě, vzájemnou žárlivostí, závistí budoucích prebend těch druhých a všeobecným fundamentem všech zúčastněných – dosavadní česko-zlodějskou politickou a podnikatelskou praxí.

 

Lze proto očekávat, že nás i v případě uzavření a podepsání tzv. "koaliční dohody" nečeká žádná mimořádná prosperita a stabilita, ale spíše trvalé handrkování o posty a dokola se opakující vydírání těch silnějších těmi momentálně slabšími. Ostatně to, co "dokázali" přeběhlíci i Bursíkovi zelení při vládě Topolánkově, víme všichni. Také víme, že nakonec tato vláda dopadla právě tak, jak kdysi ti nešťastní sedláci u Chlumce. Vlastně to bylo jakési buldozerovo opoziční nedopatření a kouzlo nechtěného. Ale stalo se.

 

A co ČSSD a KSČM?


Zdánlivě nic. Předseda Paroubek odstoupil a odjel na dovolenou. ČSSD chce v čele sněmovny Lubomíra Zaorálka. Kraje začaly rušit proplácení poplatků v nemocnicích. Jen hejtman Rath se zatím drží. Napadá mne: Trestá snad ČSSD své odpadlé voliče? Anebo sundávají kalhoty, když brod je ještě daleko? …Pražští sociální demokraté chtějí svolat sjezd strany na září, protože údajně "je třeba udělat řadu změn ve fungování strany". Ostatní straničtí bossové jsou naopak toho názoru, že sjezd by se měl konat až v řádném jarním termínu v příštím roce, přestože strana nového předsedu nemá. Místopředseda Sobotka hovoří o špatné politické kultuře. (A kde?) Komunisté mlčí a zdá se, že vůbec nejsou smutní. Míč je na straně hřiště, kterou obsadil prezident s Nečasem. Nečas musí přinést na Hrad řešení. A jak to řešení zatím vypadá? Na "pravicovou revoluci" těžko. Zázraky se sice občas dějí, ale revoluce provedené koalicemi nikoliv.

 

1.června Václav Klaus svolal zasedání nové sněmovny. Dohodnuto na 22. června. Jednání o "středopravé" vládě se viditelně komplikuje, VV prý dokonce svou účast zvažují. Ministr Tošovský: Pokud bude stabilní vláda, musí prolomit limity těžby. Magnát Bakala 3. června oznámil, že před volbami daroval ODS, TOP 09 a VV dohromady 28,5 milionu korun. Jeho společnost má o těžbu v Beskydech "zájem". V polovině června údajně dohodnuto: Těžební limity ne, ale … koalice prý podá návrh novely horního zákona, který tento problém ošetří. Jak "ošetří"? Inu, určitě dobře "ošetří". Stačí si přečíst pohádku o chytré horákyni …

 

A další koaliční perla: Obří ekozakázka ano, ale vítěz již nemusí být vyhlášen … Walter Bartoš (ODS) řekl, že má být zavedeno školné, ale konkrétnější zprávu neřekne. Neví? Mluvili prý i o potřebě státních maturit. Co dohodli? V říjnu prý jakousi "generální zkoušku" a pokud nastanou problémy, (jakože nastanou), budou uvažovat o odložení či modifikaci. Naši Šalamouni slibují lepší ohodnocení učitelů, ale debata nad konkrétními mechanismy zvýšení platů prý teprve proběhne. Je to jasné. Nic připraveno neměli a ani dnes nemají, a tak alespoň diletantsky slibují.

 

A k tomu další jobovky: Stoupá příliv ekonomických migrantů do ČR. Podle NKÚ jsou v účetní závěrce ministerstva dopravy za rok 2008 chyby za téměř 20 mld.Kč. Stát hospodařil ke konci května se schodkem 95,4 miliardy korun, což je nejhorší výsledek za dobu existence České republiky. Ale – nic není nemožné, zpívaly opice v jedné televizní reklamě … Ratingová agentura Fitch Ratings proto zareagovala: Potvrdila rating ČR na A+, a zlepšila výhled ze stabilního na pozitivní. Agentura to zdůvodnila OČEKÁVANÝM rychlejším snižováním rozpočtového deficitu, s nímž by měla přijít tvořící se koalice po volbách z (před)minulého týdne. Inu, není nad dobrý rating, zvláště když je ta firma "renomovaná"! A možná přijde i nějaký další kouzelník …

 

Další vývoj: ODS v Senátu prý navrhne zamítnutí zákonů o korupci a lobbingu. (Ovšem, taková levicová blbost) … Křeslo předsedy sněmovny chce nejen koalice, ale i ČSSD. (Bude problém). Nečas poprvé připustil možné zvyšování daní. (Tak vida, vyšší daně! Radujte se, pravičáci!) … Návrh penzijní reformy počítá s nižším pojistným a jednotnou DPH 19 procent, což se dotkne cen většiny potravin a služeb. (Radujte se, levičáci!) …  Zástupci ODS, TOP 09 a VV se sešli na další (kolikáté?) schůzce k možné koalici a v pátek 18. června má Nečas Klause informovat o výsledcích dosavadních jednání o většinové koaliční vládě.

 

Také pan Tluchoř nám řekl další sliby: Základní obrysy koaliční dohody budou do konce června. Koaliční smlouva bude obsáhlá a bude zároveň i programem nové vlády. Co tedy Nečas řekne v pátek Klausovi? Že se takhle budou dohadovat až do října, dokud se neuskuteční senátní a komunální volby?

 

Jaký je tedy výhled do budoucnosti? Máme koalici těch, kteří touží po moci a bojují o ni. Těch, kterých je vždy více, než je množství mocenských a politických postů a prebend, které stávající systém nabízí. Začnou tedy snahami o změnu tohoto systému na systém ještě víc rozbujelý, než byl ten předchozí. Ne jeho zeštíhlení, ale rozkošatění nás čeká. Musí se dostat na všechny. Takže – ne ušetřit, ale naopak získat možnosti ještě více se vzájemně korumpovat a přikrádat do vlastní kapsy. Jenže … Chamtivost nakonec vyplodí koaliční vyděrače. A až ten nejmenší se začne cítit nejsilnějším, protože ucítí šanci, že bez něj to už dál nepůjde, tak se koalice rozpadne. Teprve pak bude zajímavé, přečíst si, dejme tomu, takový Reflex.

 

Petr Nečas sice říká, že lidé nedůvěřují socialistům, ale je otázkou, do jaké míry je to jeho přání otcem myšlenky. Panu slušnému není co závidět. Má, co chtěl. Bude budoucím premiérem. A bude mít práci a možná i novou sekretářku (doporučoval bych Haslingerovou, je to fešná doktorka v nejlepších letech!). Avšak slibovat cosi před volbami je něco zcela jiného, než cokoliv slibovat po volbách. Nyní i malý čin je víc, než pouhé řeči. Zvláště když je pronáší ten, kdo se nejraději ze všeho jen usmívá, vymlouvá a lže.

 

A tak se mi závěrem zdá, že slovenský prezident je přece jen prozíravější, než ten náš, když pověřil Fica sestavením vlády. Otázkou je, jestli si to ten jím pověřený politik vůbec uvědomí. Ono to chce totiž i mít odvahu. A ten náš český politický marast? Jsem VELMI zvědav na jeho další vývoj, ale už bych se ani ničemu novému a nečekanému nedivil. Dokonce ani tomu, že by se splnila ta Věžákova alternativa o Paroubkově bílém koni TGM. Ale na to moc nevěřím. A nikoliv kvůli Paroubkovi, spíše kvůli těm, co byli a jsou okolo něj. Ti žádného koně nechtějí, spokojí se s kdejakým oslem.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments