Pevné morální zásady Stojana Jakotiče


Psal se březen roku 2006. Vladimír Vladimírovič Putin byl na návštěvě v Praze. Mezi prezidentem Václavem Klausem a premiérem Jiřím Paroubkem vznikl spor o to, kde a s kým má Putin podepisovat mezistátní smlouvy a kdo má být aktu přítomen.S rozpínavostí pro jeho orientaci celkem typickou chtěl prezident sebrat socialistickému předsedovi vlády celou show a natřásat své (tehdy ještě modré) peří ve světle reflektorů za Českou republiku sám, samotinký. Paroubek tehdy pohrozil, že k podpisu smlouvy nevyšle na Hrad pro tento obřad jedině oprávněného příslušného ministra. Což by natřásání peří hradnímu pánovi silně omezilo, pokud ne přímo znemožnilo.

Rozezlil se (tehdy pouhý) předseda ODS Mirek Topolánek a pod titulkem "Paroubek zatahuje domácí spory do zahraniční politiky" vydal toto tiskové prohlášení:  

Spor kolem podpisu smluv během návštěvy ruského prezidenta Putina v Praze, který vyvolal a dále eskaluje předseda vlády Paroubek, je dalším dokladem jeho nerespektování zájmů České republiky v zahraničí, neúcty k ústavě a diplomatickému protokolu i nedostatku obyčejné lidské slušnosti.
Jiří Paroubek si musí uvědomit, že není jen volebním lídrem ČSSD, ale premiérem všech Čechů. Je zcela nepřípustné, aby jakýkoli politik vtahoval hlavu cizího státu do domácích politických sporů. Zvláště když jde o premiéra, který ke svému vládnutí nemá žádný volební mandát a je jen druhým náhradníkem v řadě, jehož jediným úkolem je dočkat se voleb.
Vyzývám volebního lídra ČSSD, aby své předvolební aktivity napříště omezil na domácí pole a nepřenášel je do zahraničích vztahů České republiky.

O tři roky později jel nyní už z Dalíkova dopuštění premiér na své poslední natřásání modrého peří před Evropským parlamentem a Radou. Neboť doma byl svržen, konečně také jemu někdo ukázal prostředníček, když předtím potvrdil svou neobyčejnou tupohlavost a nebyl se schopen dohodnout ani s rebely ve vlastní straně, ani s koaličními poslankyněmi. V podstatě se shodil sám. Co s takovými.

Rozrušen touto nespravedlností a zklamán náhlou nepřízní štěstěny pronesl z božího dopuštění úřadující předseda Evropské unie Mirek Topolánek před poslanci ze všech evropských koutů přibližně tato slova: Neobracejte se už na mě, obracejte se na Lidový dům v Praze, tam se teď všechno vyřizuje.

Což nepochybně bylo dalším dokladem jeho nerespektování zájmů České republiky v zahraničí, neúcty k ústavě a diplomatickému protokolu, neúcty k celému Evropskému parlamentu, Evropské radě a v podstatě i celé Evropské unii. A konečně i projevem nedostatku obyčejné lidské slušnosti.

Mirek Topolánek si měl uvědomit, že není jen volebním lídrem ODS, ale premiérem všech Čechů. Měl si uvědomit, že v daném okamžiku reprezentuje celou Evropskou unii. Je zcela nepřípustné, aby jakýkoli politik vtahoval hlavy cizích států do domácích politických sporů. Zvláště když jde o premiéra, který ke svému vládnutí už neměl žádný mandát a byl jen náhradníkem v řadě, jehož jediným úkolem bylo dočkat se nových voleb.

Vyzval snad potom český tisk volebního lídra ODS, aby své ublíženectví napříště omezil na domácí pole a nepřenášel je do zahraničích vztahů České republiky?

Nikoliv. Český tisk se zabýval Jyrkou, jak ten chlap znemožnil Českou republiku před světem, jak způsobil pohromu pro naše předsednictví tím, že Myrka shodili v českém parlamentu jeho vlastní poslanci a koaliční spojenci.

Převzato z blogu Tarasova terasa

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments