Pitomý nápad ministra financí Schäubleho

Bomba tiká: 12. září 2012 má Ústavní německý soud oznámit své stanovisko k tzv. záchrannému  deštníku ESM.  Projekt by  tak  dostal posvěcení z nejvyšších míst, i když  lze očekávat požadavky  na provedení  některých kosmetických úprav.  V Německu se zvedl proti přijetí tohoto „Evropského stabilizačního mechanismu“ občanský odpor. Veřejnost vnímá připravované kroky jako finanční  diktaturu. Hlavní kritika směřuje k plánované Radě guvernérů, výkonnému orgánu, jehož členové nebudou demokraticky voleni, nepodléhají žádné kontrole a jsou doživotně imunní. Tato rada by měla právo požadovat po členských státech ESM převedení finančních prostředků z daní obyvatel   prakticky v neomezené výši, a to do 7 dnů od obdržení výzvy. Podepsáním smlouvy se členská země  ESM systému zavazuje tyto požadavky splnit a nemá právo se odvolat.  Spolkový president Gauck prozatím čeká  s podpisem na vyjádření  německé ústavního soudu. Pozorovatelé jsou přesvědčeni, že nejde o nic jiného, než dodat  tomuto aktu větší zdání legitimity. Asi jako nalepit si  známku u auta, že byla provedena technická kontrola.  Že jde o formální akt.
Aby toho nebylo málo, přišel německý ministr financí  Wolfgang Schäuble  se „zajímavým nápadem“: jde o tzv. „vnucené dluhopisy“.  Každý majitel nemovitosti v Německu by měl zaplatit do státní pokladny  určenou část hodnoty svého domu „v hotovosti“. Kdo by hotovost neměl,  byl by povinen vzít si u banky hypotéku. Za tuto laskavost stát dotyčnému vlastníkovi vydá  státní dluhopisy.  Naposledy k takové operaci došlo v roce 1922.  Doufám, že  Outsidermedia nečte pan Kalousek, aby se nenechal  inspirovat.

 

Občanská koalice  zorganizovala  od června 2011 e-mailovou akci proti politice, která využívá krizi, aby nastolila autoritářský centrální politický systém v EU. Přes platformu  www.abgeordneten-check.de bylo zasláno již přes 1,2 miliónů protestů. Díky tomu ztratila kancléřka svou koaliční většinu a  v Bundestagu se ESM a fiskální pakt podařilo podobně jako v Rakousku  prohlasovat díky několika poslancům opozice.  Občanští aktivisté považují tyto kroky jako nejtěžší  rozhodnutí  od doby ukončení II. světové války. Mluvčí  Občanské koalice  Beatrix von Storch vyzvala k občanské revoltě, poněvadž  suverenita a demokracie není  k dispozici parlamentům, aby si s nimi mohli dělat, co chtějí. Vyzývá k zahájení druhé vlny e-mailové  protestní akce. Mezitím však už další aktivisté organizují v Německu Konvent k přípravě nové  německé  Ústavy, která by měla nahradit dosavadní provizorní Základní zákon (Grundgesetz) z roku 1949 a posílit demokratická práva občanů v zemi. 

 

Zdroje: cgw.de, G.Wisniewski Kopp on.line.de

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments