Pochybná evropská židle ODS

Joan Smithová zalomila rukama v nedělním britském Independentu nad vůdcem britských konzervativců Davidem Cameronem. S kým se to jen dal v Evropském parlamentu (EP) dohromady. Zatímco v českých novinách se věnovalo více pozornosti lotyšským spojencům ODS, Joan Smithová se věnuje zejména kontroverznímu Michalu Kaminskému, který dnes překvapivě šéfuje v EP britským konzervativcům a české ODS, tedy pánům Zahradilovi, Ouzkému, Kožušníkovi a spol.

Stalo se to tak, že Michal Kaminski, který byl kandidátem ECR (Skupina Evropských konzervativců a reformistů) na místopředsedu Evropského parlamentu ani napotřetí neuspěl. Ačkoli europarlament volí jinak spolehlivě proporcionálně, namísto Kaminského zvolil manifestačně McMillana-Scotta, bývalého šéfa konzervativců v EP. Ten kandidoval „nadivoko“ bez oficiální nominace.

Následně tvrdí Smithová, že Cameronovi volal rozzuřený polský prezident Kaczynski. V tisku se spekulovalo, že hrozil odchodem své strany Právo a spravedlivost z ECR. Muselo to být zjevně vážné, protože Cameron poté čerstvého místopředsedu EP McMillana-Scotta vykopl z konzervativní strany. A přinutil vedoucího evropské delegace konzervativců T. Kirkhopa, aby Kaminského zvolili aspoň šéfem frakce ECR. Jinak prý chtěli Poláci frakci poslat ke dnu.

Podle Independentu Cameronova evropská politika vede Británii do izolace. Ačkoli jinak Cameron konzervativce v touze po volebním výsledku prý vede do středu, takže se moc neliší od labouristů, euroskepticismus zůstává výjimkou. Independent se ptá, nakolik tahle politika nadchne britské protějšky jako Sarkozyho nebo Merkelovou…

Co vadí na Kaminském? McMillan-Scott, který obratem dostal od šéfa největší frakce v EP Daula nabídku vstoupit do EPP, sžíravě připomněl, že lídr evropských konzervativců v mládí patřil k extrémní organizaci Polská národní obroda, která se vyznačovala xenofobií, rasismem a antisemitismem. To lze jistě přejít tím, že v mládí člověk dělá i věci, které ho později dost mrzí. Pro to bych měl pochopení. Independent ale poněkud zaráží, že i ve zralém věku pan Kaminski třeba obdivuje Pinocheta. To je na politika, který aspiruje o pozici evropského vyjednávače, dost špatná kvalifikace.

Konečně se ve slušné britské společnosti nenosí označování homosexuality eufemismy, kterých se opakovaně na veřejnosti dopustil pan Kaminski. Ale ani zpochybňování masakru v Jedwabne, kde Poláci v roce 1941 nahnali své židovské spoluobčany do stodoly, kterou poté zapálili, Zahradilova šéfa Kaminského zrovna příliš nectí…

Nová frakce Evropského parlamentu, jejímž členem je česká ODS, má lídra, jemuž budou zůstávat mnohé dveře zavřené. Frakce bude mít v podstatě nulový potenciál něco ovlivnit. Konzervativcům to v Británii i v Evropě podle Independentu přidělá problémy. Je to prý pořádné zakopnutí. ODS to nevadí.

Převzato z blogu autora na www.aktualne.cz

Foto: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments