Podle odborů bude letos každý čtvrtý Řek nezaměstnaný

Až 26procentní nezaměstnanost čeká v příštím roce Řecko, které se potýká s extrémním zadlužením a musí škrtat ve svých rozpočtech. Vysokou míru nezaměstnanosti předpovídá podle agentury DPA studie institutu pro výzkum práce, která je součástí Všeobecné konfederace řeckých pracujících (GSEE).


V letošním druhém čtvrtletí nezaměstnanost stoupla na 16,3 % z 15,9 % v předchozích třech měsících. Vysoká nezaměstnanost podle institutu ohrožuje sociální smír v zemi.


"Mluvíme o 1,3 milionu nezaměstnaných v zemi s populací 11,3 milionu," uvedl šéf institutu Savvas Robolis.


Institut předpokládá, že řecká ekonomika se vrátí k růstu až v roce 2015. Loni se řecký hrubý domácí produkt snížil o 4,5 procenta a v letošním roce se očekává pokles o 5,3 procenta, napsala agentura DPA. Řecko se loni v květnu stalo první zemí eurozóny, která požádala o mezinárodní finanční pomoc. Výměnou za mezinárodní finanční pomoc musí Řecko plnit řadu podmínek, zejména privatizovat státní firmy a zavádět úsporná opatření s cílem snížit zadlužení. Tato opatření zahrnují například snižování mezd ve státním sektoru a penzí či zvyšování daní, což má negativní dopad na ekonomickou aktivitu a vyvolává protesty obyvatel Řecka.

 

Zdroj: eSondy

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments