Rozhovor s mluvčím WikiLeaks: „Hodláme dokumenty publikovat ”

Srpen 07, 2010

[Berlín] – Online „práskač“ ze skupiny WikiLeaks prohlásil, že bude pokračovat ve zveřejňování dalších tajných vládních dokumentů po celém světě navzdory požadavkům USA, aby zrušili své plány na zveřejnění utajovaných vojenských dokumentů.

„Mohu vás ujistit, že dokumenty budeme zveřejňovat, to je to, proč jsme tady,“ řekl mluvčí WikiLeaks, který říká, vystupuje pod jménem Daniel Schmitt, aby chránil svoji totožnost, uvádí The Associated Press v sobotním rozhovoru s ním.

Schmitt řekl, že by neměl komentovat žádné jednotlivé dokumenty, tvrdí ale, že zveřejnění utajovaných dokumentů o válce v Afghánistánu přispělo přímo k tomu, že veřejnost začíná chápat tento konflikt.

„Seznámení s poznatky a probíhajícími problémy jako je válka v Afghánistánu, to je jediný způsob, jak pomoci vytvořit něco jako bezpečnost,“ řekl Schmitt. „Doufejme, že díky této informovanosti přinutí nátlak veřejnosti vládu, aby začala provádět lepší politiku.“

Odmítl obvinění, že skupina zveřejněním uniklých vládních dokumentů USA ohrozila americkou národní bepečnost nebo lidské životy.

„Z tohoto důvodu jsme ještě před zveřejněním tlumočili požadavek Bílému domu, ve kterém jsme žádali, aby nám ISAF (velení mezinárodních jednotek v Afghánistánu) poskytlo oponenturu,“ řekl Schmitt. „Tato žádost zůstává otevřená. Pentagon však prohlásil, že nemá zájem na „minimalizaci škod“ a nebude nás kontaktovat přímo ani nepřímo, aby tuto nabídku s námi projednal. ”

Jednotky ISAF vedené NATO jsou většinou nasazeny v méně výbušném severním Afghanistánu.

Pentagon trvá na tom, že ministerstvo obrany nemá žádný přímý kontakt s WikiLeaks, který by usiloval o úpravu těchto dokumentů takovým způsobem, aby se zmenšila bezpečnostní rizika.

Mluvčí bílého domu Tommy Vietor řekl později minulý měsíc, že se „naprosto jednoznačně nezakládá na pravdě“, že by WikiLeaks nabídly vládním úředníkům projít dokumenty, aby se ujistily, že nebudou postiženi nevinní lidé.

Pentagon ve čtvrtek požadoval, aby skupina WikiLeaks zrušila všechny plány na publikování dalších utajovaných vojenských dokumentů, a aby stáhla zpět desetitisíce tajných protokolů o afghánské válce, které již byly na internetu vystaveny.

Požadavek k zastavení publikace dalších utajovaných dokumentů, k němuž Pentagon nemá žádné zákonné oprávnění, je primárně zaměřen k zastavení publikace přibližně 15 000 utajovaných dokumentů, o kterých stránky WikiLeaks prohlásily, že obsahují údajné tajné telegramy amerického ministerstva zahraničí.

Pentagon také doufá, že bude moci zabránit tomu, aby WikiLeaks informovaly veřejnost o obsahu mamutího zašifrovaného souboru, který byl nedávno přidán k webovým stránkám. Obsah tohoto souboru zůstává záhadou a Schmitt nechtěl upřesnit obsah souboru s nápisem „Pojistka”, který skupina vystavila online v posledních dnech.

Schmitt řekl, že skupina se zajímá o to, co ohrožuje bezpečnost lidstva – a to může být v některých případech v rozporu s národními zájmy Spojených států.

„WikiLeaks je globálně jednající organizace,“ řekl, „a z toho důvodu se považujeme za odpovědné lidstvu, a ne jednotlivým zemím nebo zájmovým skupinám.“

Schmitt řekl, že on, šéfredaktor Julian Assange a tři další lidé pracují pro Wikileaks na plný úvazek, dalších 800 až 1000 dobrovolníků má za úkol ověřování dokumentů, programování software či právní ochranu.

Skupina publikuje své materiály ze „tří až čtyř tuctů zemí“ a zaznamenala velký počet útoků na své webové stránky, řekl.

Převzato z Huffington Post

Redakčně kráceno

Překlad: Clair

 

K tématu se vztahují tyto další články:

Plugging The WikiLeak: US Government Frustrated By Lack Of Options

WikiLeaks Interview: ‚We Will Keep Publishing Documents‘

Pentagon To Wikileaks: Give Us Our Leaked Documents Back  

WikiLeaks ‚Insurance‘ File: Julian Assange’s Group Posts Huge Encrypted File To Web –

U.S. Military BANNED From Viewing WikiLeaks   

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments