Politicky korektní vyhazov v rozporu se zákonem

Řidič Dopravního podniku Praha (DPP), který v pondělí rozložil za okno tramvaje č. 2 šálu s nápisem Dělnická strana, dostal v úterý výpověď. O tom, zda by byl DPP stejně razantní a nekompromisní i v případě, že by šlo o šálu Sparty nebo ODS, případně se mu v kabině houpal Ukřižovaný, zle jen spekulovat. A není to ani zase až tak důležité. Podstatné je, že horlivost DPP je podle všeho protizákonná a dotyčný řidič tramvaje, pokud se obrátí na soud (jakože tak údajně hodlá učinit) získá zpět nejenom práci, ale možná i nějaké to odškodné. 

Dopravní podnik sice věcně správně argumentuje §316 odst. 1 („Zaměstnanci nesmějí bez souhlasu zaměstnavatele užívat pro svou osobní potřebu výrobní a pracovní prostředky zaměstnavatel …"), je ovšem velmi sporné, zda toto porušení zakládá možnost okamžitého zrušení pracovního poměru podle §55 odst. 1 písm. b) („…porušil-li zaměstnanec povinnost vyplývající z právních předpisů vztahujících se k jím vykonávané práci zvlášť hrubým způsobem…"), protože i kdyby nějaký předpis tuto záležitost upravoval, je pochybné, že by se v tomto případě jednalo o jeho hrubé porušení, nehledě k tomu, že bude velmi obtížné prokázat, že se takový předpis vztahuje k jím vykonávané práci. Možnost okamžité výpovědi by v případě řidiče tramvaje pravděpodobně zakládaly pouze okolnosti jako řízení pod vlivem alkoholu, způsobení dopravní nehody či svévolná změna trasy.

Porušení povinnosti podle §316, které nevede k znehodnocení zneužitého pracovního prostředku či obohacení se zaměstnance, může zakládat maximálně tak možnost řádné výpovědi podle §52 písm. g) („…nebo pro závažné porušení povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k zaměstnancem vykonávané práci; pro soustavné méně závažné porušování povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci je možné dát zaměstnanci výpověď, jestliže byl v době posledních 6 měsíců v souvislosti s porušením povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci písemně upozorněn na možnost výpovědi.")

Tento případ měl DP řešit kázeňsky: důtkou, napomenutím, krácením prémií či jiných nenárokových složek mzdy. Krátký politický proces, který s hříšníkem DPP udělal, pouze přiživil spekulace o politickém pozadí současné akce proti DS.

Zákoník práce viz zde.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments