Politický masomlejn 2009 – 1. týden
Česká republika se 1. ledna stala předsednickou zemí Evropské unie, část západního tisku vyjadřuje obavy. Izraelské bombardování Gazy a rusko-ukrajinský spor o dodávky plynu jsou prvními zkouškami, v nichž bude naše diplomacie zastupovat EU. Při postojích, které dlouhodobě prezentuje náš proizraelsky a protirusky orientovaný ministr zahraničí Karel Schwarzenberg ve vztahu k Palestincům i Rusům, jsou ovšem pochybnosti o našem úspěchu zcela na místě.

 

Prezident Václav Klaus nás v novoročním projevu varoval před nastupující hospodářskou krizí a vyzval k solidaritě (sic!). Neřekl ovšem, že zatím většina toho, co vláda dělá a on podepisuje, vypadá, jakoby tou solidaritou měla být solidarita chudých daňových poplatníků s bohatými bankéři a manažery. Václav Klaus se také v rozsáhlém rozhovoru pro Hospodářské noviny vyjádřil především ke vztahům ČR a EU. A s jeho kritickými slovy lze převážně souhlasit. Stejně tak jako s alternativním projevem soudruha Milouše Jakeše, který se objevil na YouTube.

 

Mladá fronta Dnes získala další úlovek na základě pokračujících provokací politiků. Tentokrát uvízl senátor a královéhradecký vicehejtman Vladimír Dryml. Podle všeho mu nabídli kompromitující materiály na jeho stranickou kolegyni Hanu Orgoníkovou, s níž vede několik sporů, a on na nabídku kývnul. Jeho jednání odsoudil předseda ČSSD Jiří Paroubek a vyzval Drymla ke složení funkce v krajském zastupitelstvu a odchod ze senátorského klubu ČSSD. Dryml to odmítl, označil se za oběť vyhrožování a ozbrojil se pistolí. ČSSD byla také kritizována Milošem Zemanem za neschválení vojenských misí, Zeman se s ní naopak ztotožnil v otázce postoje k americké radarové základně. Uvidíme, co se stane s desetiprocentním náskokem ČSSD v průzkumech veřejného mínění.

 

Středočeský kraj se stal prvním z krajů, kde pacienti v krajských zdravotnických zařízeních nemusejí platit zdravotnické poplatky. Drtivá většina pacientů nabídku kraje akceptovala, i když výjimky existují. Začíná se také ukazovat, že hospodaření v akciových společnostech pod vedením ODS nebylo tak skvělé, jak se nám snažili namluvit. O stomilionovém dluhu se mluví v Náchodě, v zadlužených nemocnicích v Benešově a Kladně si odstupující ředitelé a náměstci vyplatili odškodné v řádu statisíců a milionů. V brněnské Úrazové nemocnici vyměnili po jejím převedení na město ředitele.

 

Do nového roku jsme vstoupili tradičně, totiž zdražováním plynu, elektřiny, vody a nájemného, a to i přes ostrý start hospodářské krize. Předseda vlády Mirek Topolánek tvrdí, že na krizi jsme dobře připraveni, do karet mu hraje i to, že loňský rozpočet státu skončil překvapivě nízkým devatenáctimiliardovým schodkem. Nekomentoval ovšem to, že se zvýšilo zahraniční zadlužení ČR na 1,5 bilionu korun. Loňský rok k tomu přispěl závratnými 225 miliardami korun. Dále rostou i dluhy českých domácností, které dosáhly 865 miliard korun. Důvěra v ekonomiku se propadla nejníže za posledních 9 let a varující jsou také novoroční fronty na úřadech práce ve většině okresů. Propouští se všude, jen pro ilustraci uvádíme: Hostomice na Teplicku, Liberec, Pelhřimov, Modřice na Brněnsku, Zábřeh, Bruntál, Blanensko…

 

Sněmovna v rámci novely zákona schválila trestní postih dopujících sportovců. Ministerstvo školství vyhodilo desítky milionů korun na předražené a nefunkční internetové portály. Odpůrce jihlavského obchodního centra se na protest proti jeho výstavbě oběsil. Strážníci budou chránit prominentní ústeckou čtvrť.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments