Politický masomlejn 2009 – 12. týden
Václav Klaus poprvé za dobu své politické kariéry navštívil sjezd ČSSD. Delegáti sjezdu měli z jeho návštěvy evidentně radost. Jeho nic neříkající projev několikrát odměnili bouřlivým potleskem. Že by věděli, jaké pokyny obdrželi Klausovi věrní uvnitř ODS? Další průběh sjezdu byl již téměř standardní.  Zvolen byl Jiří Paroubek, Bohuslav Sobotka i další místopředsedové, včetně nového člena předsednictva, brněnského primátora Romana Onderky. Sjezdová mašinerie se zadrhla až na volbě “povinné ženy”. Ústecké hejtmance Janě Vaňhové delegáti pravděpodobně neodpustili, jakým způsobem krajské vedení ČSSD v Ústeckém kraji vyšachovalo za hry o hejtmanský post svého volebního lídra Jaroslava Foldynu.  
 
Vláda Mirka Topolánka má za sebou těžký týden. Stále nová obvinění přicházejí na přeběhlíka Petra Wolfa, premiér Topolánek se přiznal, že poslal svého přítele Marka Dalíka za novináři, aby zabránil jejich medializaci. Vyšetřování Wolfa také údajně provázejí nezvyklé postupy. Společně s krizí ve Straně zelených to přispělo k tomu, že vláda ztratila většinu v poslanecké sněmovně. Důkazem vážnosti situace je to, že sněmovna přijala opoziční návrh programu jednání i to, že vláda musela potupně stáhnout z projednávání návrh smluv o zřízení americké raketové základny, což ostře kritizoval pražský primátor Pavel Bém. Vláda, na kterou mimo jiné vyšlo najevo, že přes všechnu reformní rétoriku v loňském roce zvýšila zadlužení ČR o více než 100 miliard korun, také připustila, že kvůli změněným poměrům jsou další reformy neprůchodné.  
 
Čeští politici rozmlouvali projev na otevřeném prostranství americkému štábu, který připravuje dubnovou návštěvu presidenta Baracka Obamy v Praze. Mohl by prý zmoknout a nastydnout… …a mohl by si také vyslechnout „hlas lidu“. Nezajištěnou pořadatelskou službou a dopravními potížemi pražský magistrát zdůvodnil zákaz demonstrace občanské iniciativy Ne základnám.
 
Martin Bursík se vrátil z cesty po Evropě a USA. Komentoval předchozí americké projevy Václava Klause a dostal se tím do kontroverze s Klausovými poradci. Doma ho čekaly i další projevy nevole. Jihočeští Zelení ho kritizovali za „nedemokratické vyloučení“ Dany Kuchtové, pardubičtí spolustraníci ho rovnou vyzvali k odstoupení.
 
Další pokračování kauzy „justiční mafie“ se pěkně zamotává. Předpokládaná nástupkyně soudce Cepla ml. se vyloučila z nového projednávání, které nařídil odvolací soud, pro svou údajnou podjatost. V české justici to začíná vřít, Renatu Veseckou vyzvali k odstoupení vlivné profesní skupiny žalobců i soudců, naopak se jí zastali oba vrchní státní zástupci. K odvolání Vesecké vyzývá opoziční ČSSD i koaliční Strana zelených. Obě tyto strany také volají po zřízení parlamentní vyšetřovací komise k této kauze.

Pražské stavební a bytové družstvo vyjádřilo velkou nespokojenost s rozhodnutím soudce o vyloučení veřejnosti při projednávání jeho sporu s manželi Klausovými. Družstvo je kvůli machinacím předchozího vedení v insolvenčním řízení, takže hrozí, že květnové jednání už bude probíhat s konkurzním správcem. Švýcarská prokuratura ukončila první fázi vyšetřování šesti vysoce postavených českých manažerů Mostecké uhelné. Jsou mimo jiné podezřelí z padělání dokumentů a praní špinavých peněz. Z korupce, zneužití pravomoci veřejného činitele, podvodu a dalších trestných činů byl obviněn suspendovaný soudce Nagy.

Krizové jevy se hromadí. Průzkum, provedený u německých podniků v ČR, ukázal výrazné zhoršení situace v českém průmyslu, české textilky dále propouštějí, Moravia Energo se topí v dluzích, o třetinu se propadl objem sjednaných hypoték, o čtvrtinu klesly příjmy českých restauratérů a hoteliérů, krizi již pocítila pětina Čechů, kteří se jí prý propíjejí. Propuštění skláři si překvapivě vymohli vládní pomoc ve výši 30 milionů korun. Peníze budou (světe, div se!) rozdělovat odbory. Ministr Kalousek vyzval berní úředníky, aby byli mírní na firmy v potížích. Z předchozích řádků logicky vyplývá, že Česko je stále zajímavější zemí pro podnikání.
0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments