Padla vláda, a pro většinu analytiků i občanů to bylo velké překvapení. Záminkou se stal pokus Marka Dalíka intervenovat u autorů televizní reportáže o přeběhlíku Wolfovi. Cílem Dalíka bylo zabránit jejímu odvysílání. Opozice toho využila, přidaly se k ní vyloučené zelené poslankyně a dva poslanci z ODS, kteří měli s Mirkem Topolánkem nevyřízené účty. K pádu vlády patrně přispělo i to, že vláda chtěla odtajnit zprávy o údajné manipulaci při volbě prezidenta. Premiér Mirek Topolánek podle všeho navíc podcenil jednání se zelenými rebelkami. Po pádu vlády spustili koaliční politici (Topolánek, Bursík, Macek, Němcová…) nekonečné tirády o tom, jak to poškodí náš obraz v Evropě, jak jim opozice, Klaus, Tlustý a Bém vrazili kudlu do zad, a jak se otvírá cesta k návratu komunismu. Vrcholem byl „nejstupidnější politický klip v českých dějinách“, který pád vlády přirovnal k Mnichovu, sovětské okupaci a dalším národním tragédiím. Byla to taková síla, že se od něj distancoval i senátor Tőpfer, jehož projev do klipu jeho tvůrci zakomponovali. Za svůj pád, který byl zakódován již ve způsobu, jakým tato „vláda jedniček“ vznikla, si však mohou „naši reformní furianti“ sami. Pád vlády přišel v ten pravý okamžik a většina občanů se z něj podle všeho celkem raduje.
Prezident Václav Klaus pádem vlády získal k notnému zděšení koalice, opozice i EU velký manévrovací prostor, a nenechal nikoho na pochybách, že ho také využije. Odmítl svůj podíl na pádu Topolánkovy vlády, přijal jeho demisi a naznačil, že jej již potřetí sestavováním nové vlády nepověří. Požádal koaliční a opoziční politiky, aby mu co nejdříve předložili řešení, které bude průchodné v poslanecké sněmovně. Jiří Paroubek a Mirek Topolánek se v obavě, aby Václav Klaus nejmenoval předsedou vlády někoho ze svých euroskeptických příznivců, ihned pustili do vyjednávání a dohodli se, že v říjnu budou předčasné volby, do nichž nás povede “letní překlenovací” či “úřednická“ vláda, jejímž předsedou bude podle dohody parlamentních „demokratických“ stran statistik a bývalý komunista Jan Fischer.
Kritické prohlášení Mirka Topolánka na adresu amerického presidenta Baracka Obamy a jeho záchranného balíčku se stalo terčem kritiky světového tisku. Barack Obama přesto do Prahy přijel a pronesl svůj klíčový projev o jaderném odzbrojení. Další projev pronesl na neformálním summitu USA-EU, kde podpořil boj proti globálnímu oteplování a přimlouval se za přijetí Turecka do EU. Z českých politiků si však naplánoval jen jediné osobní setkání – s bývalým prezidentem Václavem Havlem. Tou nejdůležitější zprávou pro české občany ovšem je, že vybudování radarové základny bylo (prozatím?) odloženo.
Parlament ovládla opozice. Pustila sice do dalšího čtení návrh vládních protikrizových opatření, zakázala však vládě privatizaci pražského letiště, do dalšího čtení poslala návrh na zrušení zdravotnických poplatků, prodloužila lhůty pro deregulaci nájemného. Sněmovní komise také díky hlasu Vlastimila Tlustého hlasovala proti církevním restitucím a doporučí sněmovně, aby je zastavila. Zbavila též mlčenlivosti policistu Tichého, který tak bude moci vypovídat o spisu Krakatice.
Nejštědřejší sponzory má ODS. Rekordmanem je hokejista Jaromír Jágr se čtyřmilionovým darem. Přesto loni ODS hospodařila s vysokým schodkem a má i spoustu dalších starostí s novou konkurencí. Jeden z občanskodemokratických rebelů, Jan Schwippel, ukončil členství v ODS, a bude kandidovat za Železného Libertas.cz ve volbách do Evropského parlamentu, druhý „vládní hrobař“ Vlastimil Tlustý sice zatím členství neukončil, na kandidátce této euroskeptické strany však bude přímo lídrem. Do eurovoleb se chystá kandidovat 33 stran.
Přes všechna předvolební hesla se Česká republika nadále enormně zadlužuje v zahraničí. Hlavní příčinou jsou, jak jinak, vysoké vládní deficity. Ukazuje se, že Kalouskem ohlašované snížení deficitu v roce 2008 byl opravdu jen špinavý účetní trik. A protože vláda v současné situaci těžko hledá další zdroje financí u zahraničních věřitelů, hodlá si na „boj s ekonomickou krizí“ půjčit u vlastních občanů. Je to dost optimistická představa, neboť občané berou méně peněz než loni, a také méně utrácejí. Takže státní kasa bude zoufale hledat další zdroje, včetně (za současných podmínek na kapitálových trzích naprosto nevýhodných) privatizací.
Několik více či méně překvapivých průzkumů a prognóz, zařazujících ČR do světového kontextu ukazuje, že sice naše výchozí pozice není nejhorší, ale patříme k těm, kteří nejrychleji padají. Podle guvernéra ČNB Zdeňka Tůmy se bude zhoršovat ekonomický výhled celého středoevropského regionu. Podle Tůmy sice musíme do budoucna přijmout euro, v současnosti se koruna jako protikrizový nástroj osvědčuje. Oponoval mu místopředseda Svazu průmyslu Martin Jahn, který volal po jeho co nejrychlejším přijetí. Náměstek ministra financí a „Mr. Budget“ Eduard Janota však sdělil krutou pravdu – euro nebude, nesplníme podmínky pro jeho přijetí.
Z podnikové sféry přicházejí až na několik výjimek samé špatné zprávy. Těmi výjimkami jsou mladoboleslavská Škodovka, která musela zavést sobotní směny díky německému šrotovnému a budějovický Budvar, který vyhrál ve známkoprávním sporu s americkým pivovarským gigantem Anheuser-Bush, v němž jde o právo používat značku Budweiser v EU . Zbankrotoval největší český developer Orco, soud vyhlásil konkurs na Moravii Energo, Hitachi zavírá továrnu u Žatce. Lesy ČR propustí desetinu zaměstnanců a plzeňský Lasselsberger propustí 165 lidí, z toho 140 ve své továrně v Rakovníku. O snížené výrobě svědčí i osmiprocentní pokles spotřeby elektřiny, z něhož nemá zcela jistě radost náš monopolní výrobce elektřiny. Ten má navíc i problém zjistit, komu patří čtyřicetimiliardový balík jeho akcií. Není divu, že odbory se začínají radikalizovat a chystají na květen mohutnou demonstraci.
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil označil některé praktiky Exekutorské komory za mafiánské a navrhl její zrušení. Krajský soud v Ostravě vydal předběžné opatření, kterým zabránil krajské lékárně v Opavě hradit zákazníkům zdravotnické poplatky. Stovky lidí přijdou zřejmě o byty ve vytunelovaném stavebním družstvu Hutmanka. Je to totéž bytové družstvo, u nějž za nápadně výhodných podmínek získali byt manželé Klausovi. Ostravská soudkyně definitivně ukončila kauzu Kořistka. Vyšetřování skončilo, zapomeňte! Prezident NKÚ František Dohnal čelí trestnímu stíhání za to, že nesplnil ohlašovací povinnost v kauze zneužití státních dotací poslancem Petrem Wolfem. V Říčanech našli zastřeleného elitního detektiva. Pachatelem je údajně jeho informátor, který poté spáchal sebevraždu.
Senát potvrdil, že chodníky budou uklízet jejich majitelé, nikoliv majitelé přilehlých nemovitostí. Vláda přenesla povinnost úhrady za očkování na zdravotní pojišťovny. Kateřina Jacques se totálně znemožnila v Krausově pořadu „Uvolněte se, prosím“, když nedokázala odpovědět na to, co je to vlastně ta biomasa. Sedmnáctiletý žák gymnásia v Novém Bydžově byl zatčen – chystal se, že vyhodí svou školu i se zaměstnanci a spolužáky do vzduchu. Rozzlobení voliči v Litvínově rozložili své zastupitelstvo. Čeští fotbaloví reprezentanti prohráli se Slováky, čímž takřka ztratili naději na postup na mistrovství světa. To jim ovšem nezabránilo v nočních bujarých oslavách, čeká se velká čistka. Průzkumy renomovaných zahraničních organizací ukázaly, že Česko je zemí s relativně vysokou úrovní svobody tisku, nízkým nebezpečím občanských nepokojů a nejvíce zfetovanou mládeží.