Politický masomlejn 2009 – 15. týden
Mirek Topolánek v minulém týdnu jako jeden z mála politiků komentoval návštěvu amerického presidenta, když připomněl, jak žehlil své diplomatické faux-pas, a přitom odhalil pravý důvod Obamovy cesty do Prahy, totiž setkání s Václavem Havlem. Dalším glosátorem byl Ivan Langer, který odmítl Obamovu výzvu, abychom přijali vězně z Guantanáma. Nezbývá nám, než oběma pánům poděkovat, a připomenout jim, že takto se vděk Spojeným státům za vše, co pro nás v dějinách udělaly, neprojevuje. Snad jim to vyjde alespoň s tou radarovou základnou v Brdech, jinak by si o nás Američané mohli začít myslet něco nepěkného, například že jsme neviditelní.

 

Odstupující předseda vlády nás seznámil s děsivými dopady pádu jeho vlády, čímž zavelel společně s ostatními k mediální hysterii, oponoval mu Jiří Paroubek, podle nějž vláda padla z morálních důvodů. Jiřímu Paroubkovi tak trochu přizvukoval rebel Jan Schwippel, ovšem příliš přesvědčivě svou historku o sledování Inspekcí ministerstva vnitra a pokusu o své zkorumpování ze strany Mirka Topolánka nepodal. Další z rebelů, Vlastimil Tlustý, jenž jeho verzi podpořil, byl vyloučen z ODS.

 

Při vyjednávání vlády nové se největší drama konalo u lidovců. Miroslav Kalousek nejdříve vyhazoval Čunkovy poradce, Jiří Čunek odešel, aby se pak vrátil a zcela zásadově hlasoval proti tomu, co sám předtím vyjednal. To rozlítilo Miroslava Kalouska a společně s dvěma dalšími spolustraníky podepsali dohodu o vládě, a to navzdory hrozbám, že je to bude stát místa na kandidátce v podzimních volbách.  Od místopředsedy KDU-ČSL Davida Macka si vysloužili označení „promodralí přeběhlíci“, Jiří Čunek na to reagoval tím, že oficiálně oznámil úmysl opět kandidovat na předsedu strany. KDU-ČSL směřuje k rozpadu a možná i k volebnímu propadáku.

 

Prezident Václav Klaus tedy nakonec mohl jmenovat Jana Fischera předsedou vlády. Učinil tak, aniž by poděkoval vládě odstupující, což bývá při této příležitosti zvykem. Zůstává ovšem záhadou, zda to bylo na základě původně uzavřené dohody, nebo na základě nějaké dohody nové. Nová vláda to nebude mít lehké, nový premiér chce úspěšně dokončit evropské předsednictví, ovšem nejtěžším oříškem bude sestavení rozpočtu na příští rok. Umí Fischer dobře počítat?

 

Vláda se ještě před svou demisí dohodla s ČSSD na tzv. „protikrizovém balíčku“, jedná se v podstatě o návrh NERVu, doplněný o několik bodů z protikrizového plánu ČSSD. To ovšem oběma stranám nebrání v tom, aby se s plnou vehemencí pustily do „evropského“ předvolebního boje, negativní kampaň tentokrát zahájila ODS, jedná se však spíše o emotivní výkřiky než o propracovanou strategii, která odhaluje slabá místa protivníka. Podle evropských průzkumů to zatím vypadá na těsné vítězství ČSSD, nízká účast voličů by však mohla nahrát ODS a komunistům. Překvapení ovšem nejsou vyloučena, v poslední době nám ty předvolební průzkumy nějak nevycházejí.

 

Zdravotnický výbor poslanecké sněmovny doporučil sněmovně zrušení poplatků, možná i pod vlivem toho, že platíme díky nekvalitní práci našich úředníků za léky o stamiliony více. Mohl by tím pomoci hejtmanům, kteří se dostávají pod tlak soudů, které začaly vydávat předběžná opatření, jimiž zakazují krajům, aby poplatky proplácely. Středočeský hejtman David Rath na to reagoval tím, že vyvěsil telefonní číslo soudu, který takto rozhodl, s doporučením, aby občané požádali příslušnou soudkyni o vysvětlení. Samozřejmě se strhla mediální vichřice, která Ratha označila za organizátora pogromu na českou justici. Miroslav Kalousek se připojil a diagnostikoval doktora Ratha jako arogantního psychopata. A protože víme, že David Rath nezůstává nikomu nic dlužen, radostně očekáváme, jak bude znít jeho diagnóza pro odstupujícího ministra financí. Druhou možnou variantou je žaloba, povzbuzením pro Ratha mohou být omluva a odškodnění, které si vysoudil za pohlavek od Miroslava Macka.

 

Navzdory nástupu jara a sezónních prací v březnu opět stoupla nezaměstnanost. Nezaměstnaných je takřka 450 tisíc a experti očekávají, že do konce roku se dočkáme překročení desetiprocentní hranice. Přesto ještě existují profese, kde je poptávka po kvalifikovaných zájemcích.

 

Krize se stupňuje. Výroba oceli se propadla na polovinu, oceláři žádají dotace. Ozývají se i nábytkáři, kteří chtějí své šrotovné. Prodej osobních aut klesl v prvním čtvrtletí o šest procent, propadá se zahraniční obchod, překvapivě rostou ceny (v březnu o 2,2 %), tahounem jsou pohonné hmoty a služby spojené s bydlením. V loňském roce opět dramaticky přibylo exekucí. Problémy hlásí i jednotlivé podniky – ČSA bude hromadně propouštět, bankrotuje firma AQ okna, knihkupectví Kanzelsberger uzavřelo Dům knihy na Václavském náměstí, zaměstnanci v České rafinérské hrozí stávkou za zvýšení mezd a manažeři Českých drah, do nichž se vrací král odborářů Jaromír Dušek, slibují, že si sníží platy. Češi propadli pesimismu, ČNB sepisuje novelu zákona, umožňujícího státní pomoc bankám, to však nebrání vládě, aby schválila půjčku Mezinárodnímu měnovému fondu ve výši cca jedné miliardy eur na pomoc ekonomikám rozvojových zemí.

 

Poslanci odložili projednávání pátečního zákazu jízdy kamionů. Martin Bursík nabízí domácnostem vysoké dotace na zateplení domů a bytů. Karlova univerzita navrhuje zavést „zápisné“ pro studenty na každý nový ročník. Pro nedostatek peněz byla po sedmnácti dnech od slavnostního zahájení zastavena výstavba silnice z Opavy do Ostravy. Vláda schválila privatizaci státních zkušeben. Jihočeské krajské zastupitelstvo odblokovalo překážky pro dostavbu Jaderné elektrárny Temelín. Fotbalová generalita provedla rozsáhlou čistku v reprezentačním týmu. Vyhozen byl celý realizační tým, a k tomu i „flámující“ hráči. Karlovy Vary získaly svůj první hokejový titul.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments