Politický masomlejn 2009 – 18. týden

Poslanecká sněmovna propustila do druhého čtení ústavní zákon o svém rozpuštění i přesto, že se množí signály o tom, že jeho definitivní schválení by nemuselo být tak snadnou záležitostí. Sněmovna také překvapivě vrátila zpět hranici trestní odpovědnosti (a také legálnosti pohlavního styku) na patnáct let. Rozhodla se také trochu přitáhnout otěže exekutorům.

Mirek Topolánek chce zvítězit v podzimních parlamentních volbách a znova se stát premiérem. V tom se mu budou snažit zabránit nejen jeho levicoví oponenti, vnitřní opozice ve straně, ale i prezident Václav Klaus. Pan prezident také moderoval konferenci think-tanku CEP, v němž došlo na popírání evoluce, a slíbil podporu tureckému premiérovi při vstupu do EU.

Velitel naší jednotky vojenské policie v Afghánistánu popřel, že by jeho vojáci pořádali „hony na teroristy“ nebo utíkali z boje, přiznal však problémy ve vojenském zadání operace a nepořádek ve velení. Čtyři české gripeny odletěly střežit Pobaltí, Aeroflot byl vyřazen z tendru na privatizaci ČSA, ministr zahraničí Schwarzenberg si neodpustil tak trochu protiruský rozhovor, takže není divu, že se ruští představitelé malinko zlobí. A tak trochu se zlobí i EU, a to kvůli tomu, že naše vláda je více proizraelská než zbytek Unie. Budou se na nás evropští i ruští politici méně zlobit, až si radaroví jestřábi sbalí kufry a vypadnou z Černínského paláce?

Designovaný (a mírně zadlužený) premiér Jan Fischer se pokusil dát najevo, že nechce být jenom loutkou šéfů stran, se zlou se však potázal, dostane nový seznam nominovaných. Chtěl by také pokračovat ve spolupráci s NERVem, ale to se moc nelíbí Jiřímu Paroubkovi.

Předseda ČSSD svou slabost pro blondýnky začíná přenášet i do politiky. Po kontroverzní nominaci Aleny Borůvkové na místopředsedkyni strany se pokouší prosadit do čela ústecké kandidátky herečku Kateřinu Brožovou, což se uvnitř jeho strany setkalo s velmi bouřlivou reakcí. Méně bouřlivá reakce byla na jeho návrh, aby se odměny manažerů firem se státní účastí snížily na polovinu. Prý ho v tom podporuje dokonce i Mirek Topolánek.

Nejvyšší pokutu za nevybírání zdravotnických poplatků dostaly nemocnice v Pardubickém kraji. Středočeský hejtman David Rath na pokuty již zareagoval hrozbou, že s dotyčnými zdravotními pojišťovnami rozváže smlouvy. Z prasečí chřipkou postiženého Mexika přiletěli čeští turisté, a na letišti je čekala kontrola jak z holywoodského hororu. Státní ústav pro kontrolu léčiv musel odpískat evidenci léků s pseudoefedrinem, zkolaboval jim počítačový program, který byl k tomu určen.

Ústavní soud zrušil část insolvenčního zákona, která dlužníkům v některých případech bránila odvolat se k soudu. Možná to přivítají i podniky, jejichž platební neschopnost vzrostla od počátku roku šestinásobně. Obce nechtějí platit za předražené datové schránky, zřízené ministerstvem vnitra. Poslanci totiž schválili novelu zákona, která jim nařizuje část ceny za takto poslané či přijaté zprávy platit. Antimonopolní úřad šetří nákup luxusních limuzin Audi s antiradary pro manažery státního podniku Lesy ČR.

Česká průmyslová výroba v březnu poklesla meziročně o 17,5 procenta. Korespondují s tím i výsledky Škody Mladá Boleslav, které poklesla výroba o stejné procento a zisk o více než devadesát procent. Úsporný program vyhlásily i ČSA, které chtějí letos ušetřit až miliardu korun. Na snížení platů přistoupili piloti, letečtí mechanici, kteří trvali na dodržení platné kolektivní smlouvy, budou propuštěni. Rekordní odměny letos obdrží šéfové ČEZu. Bude se sice rozdělovat o něco menší hromádka, ale údajně pro méně osob. ČEZ se také s malým úspěchem snaží nalákat domácnosti, aby přistoupily na snížení ceny elektřiny o patnáct procent. Drobní spotřebitelé evidentně očekávají větší pokles. Nepřepočítají se? Odstupující ministr financí Miroslav Kalousek zvyšuje svůj odhad letošního deficitu na 150 miliard Kč, jeho možní nástupci hovoří o částce až 200 miliard. K financování deficitu se stát snaží nabdnout dluhopisy, diky nepřijatému euru za ně zřejmě zaplatíme věřitelům asi o procento vyšší úrok. Ve všeobecném hospodářském marastu nás tak může už potěšit jen to, že s výjimkou Rakouska a Německa můžeme jít pracovat do všech zemí EU.

Čeští vědci vyvinuli speciální radar, který najde i lidi ukryté za zdí. Prostějovský tenis dostal již přes sto milionů korun ze státní kasy. Zařídil to prý člen klubu – Ivan Langer. Čeští hokejisté utrpěli debakl s Kanadou, aby hned poté deklasovali Slovensko. Beskydského medvěda zabil pytlák.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments