Politický masomlejn 2009 – 19. týden
Topolánkova vláda na svém posledním zasedání mohutně finišovala. Projevilo se to ve dvou směrech. Na jedné straně populistickými kroky – tedy zvýšením platů zdravotním sestrám o 2500 Kč a zvýšením mzdových tarifů státním zaměstnancům o 3,5 procenta (bez navýšení finančních prostředků), na druhé straně zcela jistě naprosto nezištným a neodkladným utrácením peněz daňových poplatníků – 580 milionů za informační a komunikační technologie pro ministerstvo zemědělství a nejméně 300 milionů korun za nákup 12 milionů vakcinačních dávek od firmy Baxter, která nás před nedávnem obdarovala zásilkou smrtící kombinace viru lidské a ptačí chřipky. Úspěšný byl i ministr Ivan Langer, který v parlamentu prosadil projekt tzv. datových schránek za takřka 2 miliardy Kč. „Vláda jedniček“ se poté zvesela odebrala do historie.

Nový premiér Jan Fischer si nejprve vysvětlil „hluboké nedorozumění“ s předsedy ODS a ČSSD. Z tohoto jednání vzešel definitivní seznam ministrů nové vlády, kterou 8. května prezident Václav Klaus jmenoval. O napětí mezi prezidentem a odstupující vládou svědčí i to, že se s ní v rozporu s panujícími zvyklostmi osobně nerozloučil.

Nová vláda měla okamžitě po jmenování svou první schůzi. Někteří členové vlády poté informovali tisk o svých záměrech, takže jsme se dozvěděli, že:

Zasedal také Senát, který schválil Lisabonskou smlouvu. Ta teď bude čekat na pana prezidenta, který se vyjádřil, že se svým podpisem počká na vyjádření Ústavního soudu. Senát také přihrál teplá místečka těm odstupujícím ministrům, kteří byli zároveň senátory.

ODS zahájila svoji kampaň pro volby do Evropského parlamentu. Jejím hlavním sloganem je „Řešení místo strašení“, její hlavní náplní je strašení před návratem bolševismu v případě vítězství sociální demokracie. Voliči na to zatím nereagují, podle předvolebních průzkumů to spíše vypadá, že více slyší na „jistoty“, které také tak trochu nelogicky před eurovolbami nabízí ČSSD.

Překvapivě příznivá čísla o přebytku české obchodní bilance v 1. čtvrtletí se zdají být jedinou pozitivní zprávou z hospodářské oblasti, podle expertů navíc jen dočasnou. Nezaměstnaných v 1. čtvrtletí přibylo nejvíce za dobu, kdy se u nás nezaměstnanost měří, deficit již překročil svoji plánovanou celoroční hranici, ekonomika podle analytiků poklesla o 4 procenta. Po dálnicích jezdí o pětinu méně kamionů, což může těšit ochránce životního prostředí, státní rozpočet však přichází o mýtné. Farmáři na Vysočině vybíjejí stáda krav kvůli nízkým výkupním cenám mléka. Českem se šíří včelí mor.

Ústavní soud rozhodl, že kauzu „justiční mafie“ nesmí zatím řešit jiný soudce. Banky napadly nově přijatý zákon o lichvě, nelíbí se jim, že by bylo trestné poskytovat úroky vyšší než dvacet procent. Ostravská policie dopadla největší ostravskou dealerku drog. Našla u ní asi čtvrt kila heroinu. Inspekce ministerstva vnitra zatkla dva úředníky cizinecké policie v Chebu za kupčení s povoleními k pobytu.  Protikorupční policie vyšetřuje vedoucí stavebního úřadu karlovarského magistrátu pro machinace s pozemky.

Český velvyslanec odsoudil útok na gruzínskou policejní stanici. ČSSD navrhla zákon, který by jako volnou živnost zařadil lobbing. Ministerstvo zdravotnictví nám lhalo o tom, že poplatky vedly k lepší léčbě těžce nemocných pacientů. České děti jsou premianti – v kouření cigaret. Oslavili jsme osvobození vlasti – víte, kdo nás vlastně osvobodil? Dva tisíce lidí demonstrovalo pro legalizaci marihuany. Moravští vinaři si přivezli medaile z celosvětové přehlídky vín ve Valencii.

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments