Politický masomlejn 2009 – 2. týdenČesko oficiálně odstartovalo své předsednictví galavečerem s názvem „Sladíme Evropu“. Název je jistým ústupem z „Evropě to osladíme“, na úroveň této show byly velmi protikladné názory. To o blízkovýchodní misi Karla Schwarzenberga nejsou žádné pochybnosti, bylo to fiasko. O trefný popis tamní situace se pokusil Jan Čulík v Britských listech. Další krize, kterou řešíme, se týká dodávek plynu. Mirek Topolánek je v Rusku a říká, že bez plynu neodjede. A podle Putina už prý dokázal nemožné. Pokud nechceme zmrznout, přejme mu v této misi hodně štěstí. Nelze ovšem zakrýt, že Česko zatím v čele EU selhává.

Překvapivě nízký schodek rozpočtu se ukázal jako účetní trik, způsobený změnou metodiky výpočtu a rozpočtových pravidel EU. Navíc se ukázalo, že zaostáváme v čerpání dotací z EU. Ministerstvo pro místní rozvoj asi právě proto žádá EU o odklad v čerpání. Mirek Topolánek představil Národní ekonomickou radu vlády, která by měla vládě dát doporučení proti nastupující hospodářské krizi. Složení NERVu však spíše naznačuje, že půjde o to, aby lobbisté viníků krize pohlídali, že se jejich chlebodárci stanou hlavními příjemci vládní pomoci.

Od říjnových voleb slibovaná rekonstrukce vlády se pomalu mění v nechutnou frašku, na níž doplácejí především doposud loajální lidovci. Čunek chce odvolat Kalouska, který je podle něj jen „dobrý účetní“. Topolánek chce odvolat Čunka a tvrdí, že jeho ministerstvo je v rozvratu. Vedení KDU-ČSL chce nejdříve odvolat Kalouska a pak zase ne, poslanci KDU-ČSL stojí za Kalouskem, členové podepisují petice za Čunka i za Kalouska. Kalousek obviňuje Čunka ze lži a jeho ministerstvo přitom řeší Čunkovy průšvihy. Výsledkem je, že Topolánek na změny vlády rezignoval a prohlásil, že rekonstrukce vlády přestala být důležitou. Co takhle demisi, pane premiére?

Uplynulý týden byl bohatý také na události uvnitř politických stran. Vedení ČSSD řeší kauzu senátora a místohejtmana Vladimíra Drymla, který sám sebe označil za Dona Quijota a oběť zákulisních machinací, a poté se odmítl vzdát jakékoliv funkce. Neúspěšný kandidát ODS na libereckého hejtmana Radim Zika se stal šéfem Pozemkového fondu. Kampak asi zamíří ostatní lídři modrých krajských kandidátek?  Odstoupil tiskový mluvčí KSČM Josef Tomáš, na nějž prasklo, že byl v roce 1994 odsouzen k podmíněnému trestu za hanobení rasy, národa a přesvědčení v souvislosti s jeho články v extrémně pravicovém týdeníku Politika. Největší starosti má ovšem v poslední době takřka neviditelná strana Zelených, která se ve volebních preferencích definitivně dostala pod hranici volitelnosti.

Česko zažilo největší nárůst nezaměstnanosti v dějinách. Výrobu omezuje Hyundai v Nošovicích, propouští Petrof v Hradci Králové, Crystalex v Novém Boru, Tatra v Kopřivnici, o práci přijdou i zaměstnanci v průmyslové zóně v Plzni, ve Strakonicích, na Chebsku i Prostějovsku. Jedním z důvodů je i největší pokles zahraničního obchodu, především vývozu, za posledních patnáct let. Přes všechny řeči o ukončení zadlužování se český státní dluh stále zvyšuje a na konci roku 2008 dosáhl hodnoty téměř jednoho bilionu korun. Především díky poklesu cen pohonných hmot také poněkud polevilo tempo zdražování a inflace za prosinec klesla na 3,6 procenta, což je nejnižší hodnota od září 2007. Dobrou zprávou pro firmy je, že je pro ně připraveno 50 miliard korun evropských dotací. Poměrně optimistický odhad vývoje ekonomiky v příštím roce nastínil bývalý sociálně demokratický ministr financí Pavel Mertlík, jak k těmto číslům dospěl, je nám ovšem záhadou.

Euro prý přijmeme nejdříve za čtyři roky. České zdravotnictví je jedno z nejefektivnějších v Evropě. Koalice soukromých lékařů a Česká lékárnická komora podaly podnět Antimonopolnímu úřadu proti odpouštění zdravotnických poplatků v krajských zdravotnických zařízeních. Ministr školství Ondřej Liška přiznal, že připravované státní maturity jsou předražené. Senát schválil nový trestní zákoník. V ostravských chatkách uhořeli čtyři bezdomovci.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments