Politický masomlejn 2009 – 21. týden




Prezident Václav Klaus si užíval své funkce “presidenta EU” na summitech EU – Rusko, EU – Čína a EU – Korea (jižní). Výsledky nebyly asi nijak oslnivé, neboť se s nimi nikdo nikde nechlubil. Za hlubší zamyšlení stojí snad jen informace od ruského prezidenta Dmitrije Medveděva, že plynová krize stále trvá, a jeho výzva, ať EU půjčí nebo dá Ukrajině peníze na doplnění zásobníků plynu.  Přehodnotíme vztahy k Rusku a energetickou politiku EU?

Vláda Jana Fischera prý nechá rozhodování o radaru až na příští vládu, prověří zakázku na likvidaci starých ekologických zátěží, provede radikální škrty v rozpočtu na příští rok a zmrazí platy státním zaměstnancům. Vláda také odmítla návrhy zákonů proti lichvě.

Ministr obrany Martin Barták se setkal s velitelem americké okupační armády na Blízkém a Středním východě. Generál David Petraeus od něj obdržel Kříž obrany státu a při té příležitosti se novinářům svěřil, že očekává zostření bojů s Talibánem.  

KDU-ČSL se chystá na svůj sjezd v nezáviděníhodné pozici. Stranu hodlá opustit Miroslav Kalousek a jeho příznivci, kteří jsou vyzýváni, aby na sjezd ani nejezdili. Volby předsedy stále nemají jasného favorita, ale co je nejdůležitější, zdá se, že lidovcům došly prachy. Jiří Čunek to sice popírá, ale nepřítomnost předvolebních billboardů na veřejných místech, úvahy o prodeji sídla, propouštění lidí ze stranického aparátu v Čechách a o úvěru na podzimní volby hovoří za vše. Jiřímu Čunkovi navíc opět hrozí obnovení trestního řízení ve věci údajné korupce při prodeji bytů ve Vsetíně.

Kampaň před eurovolbami se nám pěkně přiostřuje. O co méně nám strany říkají, čeho to vlastně chtějí v tom Bruselu dosáhnout, o to více napadají své soupeře a snaží se nás přesvědčit, že tyto volby mohou buď zastavit nástup levice, nebo dorazit pravici. Ještě horší je to, že verbální agresivita se začíná proměňovat v agresivitu fyzickou. Vaječný hon na Jiřího Paroubka je podle mého názoru překročením oné tenké linie mezi ostře vedeným politickým sporem a občanskou válkou, v níž již neplatí žádná pravidla a nefungují žádné demokratické principy. Po vejcích a útocích hackerů totiž zákonitě dříve či později přijde na řadu silnější kalibr.

Zelení spadli v průzkumech pod hranicí volitelnosti. S trochou jízlivostí by se dalo napsat, že se to stalo poté, co dostali “polibek smrti” od Václava Havla, ale nepodceňoval bych ani účinek jejich “geniálních” předvolebních klipů. Ty totiž naopak vysoce překročily hranici trapnosti. Čeští národovci se, na rozdíl od Zelených, pokusili překročit hranice zákona, a po stažení jejich předvolebního klipu lze očekávat úpornou právní bitvu o to, jestli má přednost svoboda slova a politické soutěže, nebo zákaz hanobení rasy. Jejich šance u českých soudů jsou však mizivé.

Na podzimní boj o poslanecké křeslo se začala intenzivně chystat také chomutovská starostka Ivana Řápková. Dáma s notnou hroudou másla na hlavě začala, podobně jako nacionalisté, lovit ve vodách romské problematiky, a nechala se od senátorky Liany Janáčkové společně s dalšími starosty pozvat na exhibici do Senátu, na níž se diskutovalo o problémech s “nepřizpůsobivými občany”. Pozvaný ministr Michael Kocáb za sebe poslal svoji tiskovou mluvčí, když správně usoudil, že se bude jednat o předvolební televizní show, v níž nepůjde o argumenty a věcná řešení, ale o vyvolávání emocí u občanů, frustrovaných hospodářskou krizí a dlouhodobým neřešením tohoto problému. Vysloužil si za to od senátorky Janáčkové nálepku zbabělce, a od tisku obvinění, že mu hrozí exekuce na majetek kvůli nesplaceným dluhům. Obvinění odmítl, ale stav svého majetku prozradit nechtěl, neboť by tím “jenom nahrával svým nepřátelům”. Že by nakonec “rasistka” Janáčková měla v něčem pravdu?

Mezi britskou, německou a izraelskou agenturou se rozhoduje ODS při plánování kampaně pro podzimní volby do Poslanecké sněmovny. Prodají zahraniční profesionálové voličům stranu, jejíž kampaň povede Ivan Langer, a jejíž program bude připravovat David Vodrážka? Spíše bych si vsadil na to, že na podzim překvapí čeští piráti.

Ministr financí Eduard Janota odhaduje schodek rozpočtu na příští rok v rozmezí 160 – 170 miliard korun, Jiří Paroubek hovoří o 200 miliardách a sociálních bouřích. Zprávy, které se na nás hrnou z hospodářské sféry jsou přitom čím dál pesimističtější. Osmdesát procent firem hlásí, že má méně zakázek, výstavba nových bytů klesla o devět procent, 61 procent firem kvůli krizi snižuje platy svých zaměstnanců. Dolů jdou dokonce i platy manažerů, a demotivovaní manažeři, to je přece podle neoliberálních pouček to největší neštěstí. Do problémů se řítí i “bezproblémové” české bankovnictví, z nesplácení úvěrů se totiž stává národní sport, který vyvolává novou vlnu bankrotů a exekucí. Agentura Moody´s zhoršila výhled českého bankovnictví ze stabilního na negativní. Dokonce to došlo tak daleko, že i primátor Bém analyzuje dopad krize na osud pražské olympiády.

Karel Schwarzenberg označil ČSSD za stranu bez sociálních demokratů. Mediální hon na jednoho z těch, jež měl pan kníže zřejmě na mysli, totiž Davida Ratha, pokračuje, tentokrát pod záminkami “značkování středočeských hasičů” a “jídelny pro neexistující školu”. Jak známe média, bude to vše trochu jinak, ale trocha špíny ulpí, navíc v randálu kolem deseti tisíc pro hasiče a šedesáti milionů na jídelnu zaniknou zprávy o miliardách za předražené léky.

Bývalá vláda se podle všeho rozhodla postupným snižováním rozpočtu zlikvidovat Akademii věd. Poslanci, kterým pravděpodobně brzy vyprší zkrácený mandát, začali horečně tvořit “last minute” zákony. Máme se na co těšit!

Podle občanů je česká politika prolezlá korupcí, ještě že máme historické srovnání, které říká, že dříve to nebylo lepší než dnes.

V minulém týdnu byly publikovány dva klíčové texty o české současnosti – Nečitelná země Václava Bělohradského a Justice vrací úder od Kláry Veselé Samkové. Vřele doporučuji!

A zvířátko nakonec – v Muzeu Emila Holuba v Holicích byl v jednom z exponátů identifikován vyhynulý lev kapský. Je to jeden ze šesti v celém světě dochovaných, bohužel již vycpaných jedinců tohoto druhu.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments