Politický masomlejn 2009 – 22. týden
Dva neomylní se sešli ve Vatikánu, a podle jednoho z nich si velmi rozuměli. Dohodu mezi jejich státy však ponechají na později, na příhodnější politické klima. Stejně tak si od nikoho nenechají mluvit do jmenování kardinálů, soudců či podepisování zákonů.

 

Dobře naložený Topolánek nejprve v Polsku pohaněl Lisabonskou smlouvu, kterou předtím tak vehementně prosazoval v českém parlamentu, poté se rozhodl, že si nebude nic dělat ze špatného vysvědčení od voličů a  povede jihomoravskou kandidátku ODS k dalším skvělým vítězstvím (zdravím Michala Haška a Stanislava Juránka!), provedl po Praze vůdce britských Konzervativců Davida Camerona a okřikl svého přítele Silvia Berlusconiho, aby nezpochybňoval autoritu Jana Fischera. To neměl dělat, o víkendu byl totiž jako jediný z vrcholných evropských politiků jmenovitě uveden, že se v Berlusconiho vile na Sardinii promenoval nahý po zahradě, což bylo použito jako záminka pro zabavení snímků jistého slídivého italského paparazziho. Buďto je Mirek velký smolař, nebo dostal za vyučenou kvůli prořízlým ústům a nedotaženým kšeftům. Fotečky to však prý byly skutečně pikantní!

 

Vláda Jana Fischera má již připravený vládní program. Premiér slíbil médiím novelu náhubkového zákona, vláda chce pokračovat v problematickém tendru za 115 miliard na likvidaci starých ekologických škod, odkládá dostavbu několika liniových staveb, včetně dálnice na Ostravu, nehodlá se zabývat církevními restitucemi, nebude prý definitivně rozhodovat ani o penzijní a zdravotnické reformě. Naopak nechala odstranit žiletkový plot na radarové kótě v Brdech, kterou dokonce zpřístupnila veřejnosti, čehož okamžitě využil jeden z hlavních protiradarových aktivistů Jan Neoral.

 

O víkendu sněmovali lidovci, kteří se potácejí na hranici volitelnosti. Ještě před sjezdem se se svými bratry a sestrami rozloučil Miroslav Kalousek, který bude zakládat novou stranu, s níž hodlá jít do předvolební koalice s ODS (gratuluji nejlepšímu světovému ministru financí ke skvělému vkusu!), ovšem sjezdu se jako delegát zúčastnil. S ironií sobě vlastní ohodnotil devadesátiminutový projev Jiřího Čunka tak, že interpretace byla hodna interpreta. Čunek svým nenapodobitelným stylem (že by vynechávalo čtecí zařízení?) ocenil Kalouskův odchod, aby se poté sám poroučel. Přejme odcházejícímu předsedovi lepší osud, než jeho příteli Vaškůjovi, který nafasoval sedm a půl roku natvrdo za daňové úniky z „krvavých olejů“. Delegáti sjezdu poté vyřešili problém odcházejícího génia tím, že zrecyklovali génia před časem padlého. Cyril Svoboda se přece tak hezky po křesťansku kál za svůj hlas pro Antikrista na Hradě (který navíc v té době možná dostával rozhřešení od Svatého otce), že nevolit jej by mohl snad jen cynický ateista. Nově zvolený předseda slíbil rázné personální změny, sjednocení strany a konec rovné daně (pro níž před dvěma lety nadšeně hlasoval). O svém soudu s katolickou Charitou s novináři mluvit nehodlá, takže se můžeme těšit na další seriál z justičního prostředí. Reakce ostatních stranických lídrů se daly lehce předpovědět: Mirek Topolánek novému šéfovi své bývalé koaliční strany ani nepogratuloval, Martin Bursík vyjádřil jisté obavy, Jiří Paroubek se radoval a Vojtěch Filip sjezd KDU-ČSL podle všeho vůbec nekomentoval.

 

Senát hladce schválil zánik Poslanecké sněmovny, což bylo pro strany pobídkou ke zintenzivnění předvolební kampaně před rozcvičkou na podzimní parlementní volby, tedy volbami do parlamentu evropského. Několik průzkumů veřejného mínění v rychlém sledu za sebou signalizovalo dramatický obrat ve vývoji předvolebních preferencí (vypadá to, že i ty jsou na prodej), takže ODS se z cca pětiprocentní ztráty náhle stala lídrem kampaně s více než osmiprocentním náskokem. Médiím to samozřejmě nebylo divné, dokonce ani to, že se tak stalo i přesto, že ulice ovládly billboardy a plakáty sociálních demokratů, a že na mítincích ODS hráli politici a pořadatelé nad voliči přesilovku. Volební stratégové modrých ovšem vycítili jisté nebezpečí, a tak se rozhodli, že úspěšnější konkurence musí být potlačena. A tak v Praze zhasly reklamní panely ČSSD, tajemní soukromníci vystavili obří karikatury Klause a Paroubka, billboardy sociálních demokratů se staly terčem sprejerů, na protiparoubkovských serverech se po prvních ojedinělých vaječných útocích začaly objevovat nabídky na proplacení vajec, mainstreamová média začala vycházet ve „velikonoční úpravě“ a na Facebooku „spontánně“ vznikla „vaječná“ komunita.

 

Celá tato fašizoidní kampaň vyvrcholila na Smíchově, kde byl Jiří Paroubek společně s ostatními lídry a kandidáty zasypán stovkami vajec, shnilými rajčaty i syrovými bramborami. Pokojní, většinou postarší účastníci mítinku byli napadáni mladými lidmi, z nichž se poté tu a tam vyklubali příslušníci Modrého týmu, Mladých konzervativců, či absolventi Langerovy nadace CEVRO. Sociální demokraté, kteří byli předtím tiskem osočováni z toho, že jejich ochranka „nedemokraticky ubližuje protestujícím dětem“, tentokrát zvolili (stejně jako přihlížející policie) metodu pasivní rezistence, která se ukázala být velmi účinnou zbraní. Mnoho voličů vyjádřilo odpor k takovým metodám a ochotu ve volbách podpořit napadenou stranu, takže nakonec se to po „demokratické domluvě od lídra eurokandidátky ODS Zahradila“ pokusili odpískat i hlavní organizátoři, a to i přesto, že podle Jana Zahradila „je zcela zjevné, že s touto spontánní akci ODS společného nic nemá a ani mít nemůže”. Smíchovský incident jednoznačně odsoudil prezident Václav Klaus. Mirek Topolánek se vyjádřil v tom smyslu, že je to řízená provokace Lidového domu. Nesporným důkazem toho, že má Mirek Topolánek pravdu, je to, že na dalších mítincích ČSSD rozdávala svým příznivcům míchaná vajíčka. A nesporným výsledkem je, že obě naše strany místo vysvětlování své politiky tímto způsobem zmobilizovaly své voliče. Gratulujeme! A gratulujeme i policii, která zatkla dva studenty, kteří s transparentem poklidně protestovali proti pochodu Dělnické strany. Jestli měli u sebe vaječný kontraband, nám policie nesdělila.

 

Propouštění pokračuje, tentokrát čeká na vyhazov 700 lidí v Jablonexu. Propouštět bude i jihočeská mlékárna Madeta. Také ostravské hutě bojují o přežití. Optimismus minulých týdnů se ukázal být falešný (a to celosvětově), český průmysl pokračuje ve volném pádu. Snad sípající a zadrhávající ekonomice trochu pomůže zlevnění plynu.

 

Nový ministr dopravy nechce splnit dohodu s farmářkou Havránkovou. Budou pozemky pro hradeckou dálnici vyvlastněny? Projekt státní pokladny se prodraží a protáhne – jak jinak? David Rath čelí trestnímu oznámení za to, že rozdal bez řádných dokladů miliony na proplacení poplatků za občany. Pilot, který onemocněl tzv. prasečí chřipkou, se vyléčil a byl propuštěn z karantény. Šéf NKÚ Dohnal čelí kárné žalobě. Veškeré finance byly řádně schváleny – hájí se. Jeho podřízenou, s níž zfalšovali podklady, dodávají kontroloři. Malé obce dostávají několikanásobně menší dotace než velkoměsta. Zatímco si lepí na dopravní značky nápisy o své daňové diskriminaci, pražský magistrát schválil navzdory krizi novou trasu metra do Motola za 11 miliard. Kocábova nadace nezveřejňuje výroční zprávy. Pátrání po Mrázkově vrahovi bylo uzavřeno – zapomeňte!

 

Dvacet let po Listopadu nám zbyly už jen holywoodské sny o milionech dolarů.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments