Politický masomlejn 2009 – 23. týden

Vláda Jana Fischera odložila zahraniční mise a schválila zprávu o stavu lidských práv v ČR. Předseda vlády Jan Fischer se vyjádřil, že euro bude přijato nejdříve v roce 2015. Kolikátý termín to už vlastně je? Vláda se také navzdory napjaté finanční situaci rozhodla dát mimořádné dvě miliardy korun na provoz regionálních železničních tratí, další 1,2 miliardy dodá Fond dopravy. Ministr financí chtěl přidat peněz na dálnice za cenu škrtů v důchodech, s tím druhým tvrdě narazil u ODS i ČSSD. Ministr dopravy Slamečka hodlá předložit parlamentu „Lex Havránková“, který by umožnil vyvlastňování pozemků ve „veřejném zájmu“. Ministr vnitra Pecina jmenoval svým prvním náměstkem Jiřího Komorouse, bývalého šéfa Národní protidrogové centrály.  

 

Jan Fischer na konci týdne přednesl programové prohlášení vlády před Poslaneckou sněmovnou. Vláda poté podle všech očekávání získala důvěru velké většiny poslanců.

 

Zatímco na předvolebních mítincích ODS byl mrtvolný klid, a jediným oživením byl nadějný modrý ptáček Miki, na brněnském mítinku ČSSD to bouřilo. K vidění byla i facka a zadržení výtržníků, obojí však bez soudní dohry. Vrchní vejcometi to však po tomto mítinku odtroubili, a na Ostravsku už vše proběhlo v relativním klidu. Dokonce se i ukázalo, že agresivní studentka, která tak svobodně vyjadřovala svůj názor tím, že mlátila o tři generace starší příznivkyni ČSSD plakátem po hlavě, vlastně nebyla tou vrcholnou členkou Mladých konzervativců, za níž jí někteří publicisté (včetně mě) považovali. Tímto se slečně Litomiské omlouvám.

 

V celé Evropské unii pak proběhly „zbytečné eurovolby“. Takto je označil Václav Klaus, ovšem poté v nich sám hlasoval. Rozhodování prý bylo těžké, ale pokud můžeme usuzovat z vyjádření vicekancléře Petra Hájka, nakonec to byla Tlustého a Železného Libertas, která získala hlas předního eurorealisty a ochránce českých národních zájmů. To kardinál a primas pražský Miroslav Vlk na to šel od lesa. Vyzval své ovečky, aby nevolily strany, které svrhly vládu. A protože jedinou stranou, která jako jeden muž Topolánkovu vládu podpořila, byli lidovci … jó, chytrému napověz, a Paroubek … se zlobí. Poslední průzkumy favorizovaly ODS, jejíž zkratka i program se podle zlých jazyků liší jen o jedno písmeno od DS. A průzkumy se tentokrát kupodivu nemýlily. V evropských volbách sice zvítězila strana nevoličů, ale druhým vítězem se stala ODS. Gratulujeme a tiše závidíme!

 

Eurovolby byly jen rozcvičkou před volbami parlamentními. Kampaň bude kontinuálně pokračovat, a Ivan Langer, posilněn úspěchem v eurovolbách, jistě nebude zahálet. Nezahálí ani ČSSD, která prohlásila, že po svém vítězství v podzimních volbách zablokuje výstavbu americké radarové základny.

 

Španělské levicové noviny El País se pokusily zdiskreditovat Mirka Topolánka otištěním jeho aktů z Berlusconiho vily. Ten nejprve tvrdil, že žádné takové fotky nemohou existovat, aby je pak označil za fotomontáž. Zlé jazyky ovšem tvrdí, že Topolánek ve skutečnosti nebyl nahý, ale měl na sobě speciální slipy s atrapou. Jsou to samozřejmě pomluvy, protože Mirek je opravdové chlapisko, a k něčemu takovému by se zcela jistě nesnížil. Zlá intrika se ovšem evropským levičákům nepovedla, čeští liberálně-konzervativní voliči se totiž takovými prkotinami nedají zvyklat. Mirkovi odpustili dokonce i to, že na sobě neměl kravatu! 

 

Hospodářská krize zastavila růst platů, v některých krajích platy dokonce poklesly, a tak se statistici rozhodli zasáhnout a změnit metodiku výpočtu. A protože v důsledku krize roste počet částečných úvazků, tak se platy budou přepočítávat na úvazky celé. Ještě je potřeba změnit metodiku měření nezaměstnanosti, poklesu výroby, počtu bankrotujících firem, bilance státního rozpočtu a zadlužování vlády. Předsedou vlády je přece statistik, a tak by v tom byl čert, abychom lidem na tvrdých datech neukázali, jak se mají ve skutečnosti dobře!

 

Několik osobností se vyjádřilo k probíhající hospodářské krizi. Václav Klaus jenom opakoval své staré tvrzení, že krize je výsledkem politických manipulací a nešťastných vládních zásahů. Martin Jahn odhaduje, že cesta z krize potrvá až pět let. Na tom, že nic nekončí, a krize se bude ještě prohlubovat, se shodli ekonomové Jan Śvejnar a Milan Zelený.

 

Poslanci sněmovního rozpočtového výboru doporučili neschválit loňské hospodaření NKÚ. Šéf NKÚ František Dohnal oznámil, že se odstěhuje z pronajatého luxusního bytu. Přejme mu, ať si najde něco levnějšího! A NKÚ popřejme méně rozmařilého nástupce pana Dohnala v šéfovské židli.

 

Pražský policista byl obviněn z výroby a prodeje drog. Do druhého kola boje o Kavčí hory postoupili i Jana Bobošíková a Jiří Janeček. Kdopak z nich zůstane po 15. červenci bez teplého místečka? Starostku Moravan (ČSSD) napadl neznámý útočník. Prý bránila změně územního plánu. Stála v cestě developerské mafii? Švýcarsko dá Česku dvě miliardy korun na rozvojové projekty. Nadace kardinála Vlka má příjmy z hazardu. Zakážeme „proherní“ automaty? Studenti na Facebooku volají po zrušení státních maturit.  Pořadatelé libereckého MS v lyžování požádali vládu, aby zaplatila jejich dluhy. Hrozí jim totiž bankrot. Každý desátý Čech v loňském roce uplácel. A mně zase nic nekáplo.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments