Politický masomlejn 2009 – 25. týden
České předsednictví EU se chýlí ke konci a část evropského tisku si při jeho hodnocení nebere servítky, stejně tak si je nebere Václav Klaus, který neustává ve svém odporu proti Lisabonské smlouvě. Český prezident označil záruky, které EU dala Irsku před opakovaným referendem, za nepřijatelné a měnící Lisabonskou smlouvu takovým způsobem, že bude muset být znova ratifikována ostatními zeměmi. Pokud lídři EU slíbili Irsku stálého komisaře, pak jsem toho názoru, že má Václav Klaus pravdu.

 

Zasedala poslanecká sněmovna i senát, a to jsou práva i peněženky občanů vždy ve velkém ohrožení. Sněmovna zvýšila možnost paušálního odečtu nákladů pro živnostníky, schválila zahraniční mise (tentokrát v okleštěné podobě), přehlasovala veto prezidenta, týkající se antidiskriminačního zákona a v podstatě darovala ČEZu 68 miliard korun z emisních povolenek. Nic nebyly platné protesty Greenpeace. A vzhledem ke složení senátu a předchozí štědrosti ředitele ČEZu Romana k rodinným příslušníkům pana prezidenta si o dalším osudu těchto peněz nelze dělat žádné iluze. Senát vrátil sněmovně k projednání oba návrhy na zrušení zdravotnických poplatků, naopak schválil takzvaný protikrizový balíček včetně diskutabilního šrotovného.

 

ODS se v průzkumech veřejného mínění dotáhla na ČSSD, možná i to vyburcovalo Mirka Topolánka k nebývalé aktivitě. Vyhlásil mobilizaci pravice a nabídl menším pravicovým stranám společný postup, ovšem bez nabídky volitelných míst na kandidátkách neměl velkou šanci na úspěch. Vlastním kandidátům stanovil přísná pravidla pro vedení volební kampaně. Mirek Topolánek také pronesl na konferenci Sociální spravedlnost v Evropě skvělý projev o kapitalistické etice, v němž barvitě vylíčil, jak státy svými populistickými zásahy způsobily finanční a hospodářskou krizi. Stalo se to jen několik dní poté, kdy ODS zapracovala do své kampaně požadavek, aby se stát zaručil za hypotéky občanů. ODS si svého lídra skutečně zaslouží.

 

Rušno bylo i u ČSSD. Jan Kavan si v roli poradce šéfa sněmovny Miloslava Vlčka dovolil porušit tabu a při návštěvě Gazy jednat s Hamásem, což ho stálo jistě velmi dobře placený flek. Již zmiňovanému propadu preferencí chce ČSSD čelit originálním způsobem, tedy recyklací Michala „Kakao“ Krause, zvýšením daní pro nejbohatší a novým sníženým daňovým pásmem pro ty nejchudší.

 

Do Strany zelených se vracejí první rebelové v čele s Danou Kuchtovou. Pod vedením Ondřeje Lišky se strana pokusí o zmrtvýchvstání, v jejím programu se objeví mimo jiné zrušení poslanecké imunity, změna pravidel pro volby mediálních rad a zákaz tzv. přílepků k zákonům.

 

Miroslav Kalousek pokračuje v přetahování poslanců a senátorů z řad KDU-ČSL a ODS. Podporu jeho straně vyjádřil uhlobaron, vlastník vydavatelství Ekonomia a týdeníku Respekt, miliardář Zdeněk Bakala. Na politické scéně tak vznikla strana, kterou budeme muset, ať chceme, nebo nechceme, začít brát vážně. V jejich řadách se totiž houfují zkušení političtí matadoři s velkým vlivem v regionech a rozsáhlými politickými konexemi. A teď už to začíná vypadat, že má i finanční zdroje a významnou mediální podporu.

 

Škoda Mladá Boleslav obhájila svoji pozici firmy s největšími tržbami, žebříček však ukázal, že třetině ze stovky nejvýznamnějších firem poklesly tržby. Podle analýzy vývoje nezaměstnanosti bude do roku 2020 ohroženo 150 tisíc pracovních míst. Ministerstvo dopravy chce v důsledku krize zastavit 40 velkých dopravních staveb a zrušit plánovanou výstavbu dalších stopadesáti. Může za to výpadek příjmů do Fondu dopravní infrastruktury. Výpadkem příjmů zdůvodnili i pražští zastupitelé své rozhodnutí, že se Praha nebude ucházeto o pořádání OH v roce 2020.

 

Zkrachovalou firmu Sklo Bohemia ve Světlé nad Sázavou chce za 160 milionů korun koupit firma Vivaria. Do věci se vložila poslanecká sněmovna, která žádá BIS, aby tuto firmu prověřil, neboť prý hrozí nebezpečí, že je napojena na bývalé majitele skláren. Antimonopolní úřad schválil sloučení Agelu a Hutnické zdravotní pojišťovny. Společnost RegioJet Radima Vančury, jenž je i majitelem provozovatele dálkových autobusových linek, společnosti Student Agency, se rozhodla konkurovat Českým drahám a hodlá provozovat polovinu rychlíkových spojů. Rozhodne výběrové řízení. České domácnosti jsou zadluženy jen z poloviny tolik, jako je průměr v EU. V ČR poprvé od roku 1996 přestaly růst ceny, hrozí deflace. Naopak nečekaně posílila česká koruna, možná je to i výsledek toho, že české banky uspěly v zátěžových testech České národní banky.

 

Václav Havel si v rozhovoru pro agenturu Bloomberg postěžoval, že se kriminálníci a veksláci stali novou ekonomickou elitou. Sněmovna zamítla odklad státních maturit, proti čemuž v Praze protestovalo 7000 středoškolských studentů. Šéfredaktor protiislámského serveru Eurábia se přiznal, že přestal věřit oficiální verzi o 11/9. Tahle země opravdu není pro starý! Tak se s tím naučte žít.

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments