Politický masomlejn 2009 – 27. týden
Prezident Václav Klaus oznámil termín předčasných parlamentních voleb a jmenoval nové armádní generály.

 

Lokální povodně pokračují, byla nalezena již čtrnáctá oběť. Ministr financí Janota odhadl, že v jejich důsledku stoupne deficit rozpočtu o 3 až 4 miliardy korun.

 

Skončilo české předsednictví EU, evropští novináři nešetřili kritikou. Pozadu nezůstal ani náš nástupce v předsednické funkci, Švédsko, které náš výkon označilo za nedobrý. Jako symboly našeho předsednictví byly nejčastěji uváděny mystifikace jménem Entropa a nahý Topolánek v Berlusconiho vile. Svérázný vládní komiks celkem vtipně popisuje všechny lapsy a přehmaty, ve skutečnosti to až taková legrace nebyla.

 

Premiér Jan Fischer prohlásil, že současná stuktura rozpočtu je neudržitelná, pravé důvody tohoto stavu ovšem nezmínil. Vláda prý musí být velmi konzervativní a tvrdá, pod čímž si můžeme představit jediné – omezování mandatorních výdajů. Čeká nás osud Kalifornie? První obětí této vládní tvrdosti se stala Akademie věd ČR. Vědci se brání peticí a hrozbou stávky. Tvrdí také, že jedním z důvodů škrtů v jejich rozpočtu je jejich sídlo, na něž si prý brousí zuby nejmenovaná banka. Jan Keller (Právo, 4.7.) adresoval vědcům vzkaz – nedivte se, že na vás došla řada, když jste většinově volili pravici a mlčeli, pokud se škrtalo a „privatizovalo“ jinde.

 

Začaly fungovat datové schránky a nová pravidla pro doručování soudních obsílek, jejichž doručení se nepůjde vyhnout. Ministr obrany ohlásil propouštění a zastavení náboru nových rekrutů – v armádě zavládla panika. Údajně z úsporných důvodů hodlá zrušit pobočky státního zastupitelství v Brně a Ostravě ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová. A proč je tam to slovo “údajně”? Jsou to právě ty pobočky, jež byly  “aktivní” při vyšetřování Jiřího Čunka.

 

Volební kampaň v odlehčeném duchu zahájila ODS. Krasavci z modroptačí stáje na billboardech lemují silnice k Jadranu. Další příležitostí mají být letní hudební festivaly, na něž dostávají členové Modrých týmů zlevněné lístky.  Překvapivý průběh měla severočeská nominační konference ODS. Ministr Řebíček doplatil na vyděračskou kauzu svého bratra, a tak se na konferenci ani neobtěžoval, na svou kriminální minulost doplatil šéf litvínovské ODS. Kandidátku tedy nakonec povede duo Gandalovič a Řápková. Krajský lídr pro podzimní volby v Královéhradeckém kraji Josef Kochan zneužívá náhrady za bydlení. Pardubický lídr ODS Daniel Petruška je zase pro změnu s 12 miliony dluhů nejzadluženějším poslancem sněmovny.

 

Do těžké palby se dostal Jiří Paroubek na programové konferenci ČSSD v Praze. Její delegáti požadovali odstoupení Davida Ratha ze středočeské kandidátky kvůli souběhu funkcí i skandálu jeho investičního náměstka Bušiny, a kritizovali umístění bývalé zelené poslankyně Olgy Zubové na páté místo pražské kandidátky. Údajně až hrozba Jiřího Paroubka, že odstoupí z kandidátky také, donutila delegáty, aby Ratha i Zubovou akceptovali. A aby toho nebylo málo, Miloš Zeman přirovnal předsedu ČSSD k Mussolinimu. Ke zneužívání poslaneckých náhrad se prý přiznal Bohuslav Sobotka, on sám to ovšem ostře dementoval. Liberecký lídr ČSSD Pavel Ploc byl podle rozhodnutí soudu vědomým spolupracovníkem vojenské kontrarozvědky.

 

KDU-ČSL oznámilo svůj plán na zavedení milionářské daně. Strana TOP09 se zaregistrovala, prý už má 600 přihlášek a dalšího spojence – Hnutí starostové a nezávislí bude mít své zástupce na kandidátkách Schwarzenbergovy strany.

 

Průmyslová výroba v květnu opět dramaticky klesla, a to meziročně více než o pětinu, poklesl i počet zaměstnanců, tržby a hodnota nových zakázek. Navzdory krizi se daří kolínské TPCA a Lesům ČR. Svoji činnost definitivně ukončil závod Siemensu na Zličíně. Více než 11 miliard vydělala britská skupina International Power prodejem svých podílů v české energetice (Elektrárna Opatovice, Pražská teplárenská) skupitně J&T. Česko vyhrálo arbitráž kvůli Union bance a nemusí tedy platit nizozemsko-italské společnosti Invesmart 7 miliard Kč, naopak hrozí, že vrátíme evropské dotace kvůli předraženým zdravotnickým přístrojům. Předražení přístrojů odmítá člen ústecké sociální demokracie Petr Benda. Lékařka, která nákup kritizovala, byla propuštěna. V přepočtu dvě miliardy korun vysoudila společnost Agrofert miliardáře Andreje Babiše na polské polostátní ropné firmě PKN Orlen za nedodržení smluv při privatizaci firmy Unipetrol. Majetek za 40 milionů korun obstavili exekutoři podnikatelce, která dlužila částku 35 haléřů. Nejdražší úsek dálnice D1 se musí po půl roce opravovat.

 

Od nového roku vejde v platnost novela trestního zákona, podle níž již nebude nadále trestné řízení auta bez řidičského průkazu. Šéf NKÚ pravděpodobně usoudil, že nejlepší obrana je útok, a zažaloval za šíření pomluv poslance a novináře, kteří ho nařkli ze zneužití pravomoci. Soud obstavil majetek dvou podnikatelů a bývalého šéfa dceřiné organizace České konsolidační agentury Galileo Real, kteří jsou podezřelí ze zpronevěry půl miliardy korun právě z majetku Galileo Real. Komise poslanecké sněmovny, která měla za úkol vyšetřit kauzu Morava, vůbec nezačala pracovat. Vládní zmocněnec, poslanec ODS Tomáš Hasil, který měl kontrolovat hospodaření MS v Liberci, dostal za dva roky své činnosti téměr půl milionu korun. Hospodaření MS skončilo s nejméně stomilionovým schodkem a je vyšetřováno NKÚ. Hasilova firma přitom na MS profitovala.

 

Zůstaňte bdělí! Pod tímto heslem se konal v Praze sjezd jehovistů. Sešlo se jich čtyři tisíce. Bdělé jsou i orgány činné v trestním řízení, které obvinily „Zvědavce“ Vladimíra Stworu z podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka. Velký bratr opět úřaduje.

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments