Politický masomlejn 2009 – 29. týden
Prezident Václav Klaus v rozhovoru pro ruský deník Kommersant odmítl hodnotit české předsednictví, kritizoval Francii, že své předsednictví využila k zesílení významu Francie, vysvětlil, proč nechce podepsat Lisabonskou smlouvu, odmítl hlubší spolupráci evropských států při protikrizových opatřeních, odmítl hledat „nový kapitalismus“, pochválil sbližování EU a Ruska, znova potvrdil své odhodlání podepsat smlouvu o umístění americké radarové základny, pokud mu bude předložena, a vyslovil se pro stabilní standardní vztahy s Ruskem. S těmito názory to u našich „opinion makerů“ vůbec nebude mít lehké, kdepak jsou líbánky „zlatých devadesátých let“!

 

Kdo by usuzoval jen z českých médií, musel by dojít k dojmu, že zavedení kanadských víz je problémem, kvůli němuž okamžitě musí padnout úřednická vláda Jana Fischera. Posuďte sami: Nejprve vláda tvrdí, že se tvrdě pracuje na tom, aby kanadská vláda víza nezavedla, pak na tiskové konferenci ministři řeknou novinářům, že se chystá závažné oznámení ze strany Kanady, a že pokud to budou víza, tak vláda má připravena tvrdá odvetná opatření. A nakonec se zjistí, že špičky české politiky včetně předsedy vlády, ministra zahraničí, ministra pro lidská práva i předsedů obou největších politických stran o definitivním rozhodnutí Kanady zavést víza, jež stovkám českých občanů bude velmi komplikovat život, věděly nejméně čtrnáct dní dopředu, přičemž slíbily Kanadě, že to před veřejností utají. A po vyhlášení víz pro páchnoucí české ovečky vypukne tanec, kdy Topolánek ze zavedení víz naprosto nesmyslně obviňuje Paroubka a správně euroskepticky žádá o solidaritu a pomoc EU, Jiří Paroubek ukazuje prstem na Ivana Langera, vláda háže vinu na kraje a obce, občanští aktivisté na extrémisty, extrémisti to prý určitě budou svádět na Cikány a všichni dohromady na mírný kanadský azylový zákon (jemuž za mnohé vděčí mnoho českých posrpnových exulantů) a rozmařilý kanadský sociální systém. Co s tím, když vláda lže?

 

Ve stínu kanadských víz proběhl souhlas vlády s navázáním diplomatických styků s Lichtenštejnskem, prý bez předběžných podmínek. Je to první prstíček ve dveřích pro budoucí  gigantické restituce lichtenštejnskému knížeti? Vláda také přijala rozsáhlá opatření pro případ katastrofální pandemie, prý na podzim hrozí až dva miliony nakažených mexickou prasečí chřipkou. Vláda ukončila spolupráci s bývalým ministrem Pavlem Němcem. Česká lékařská komora vyzvala ministryni zdravotnictví Danu Juráskovou, aby neschvalovala další fúze zdravotních pojišťoven.

 

Občanští demokraté ukončili sestavování kandidátek pro podzimní parlamentní volby, na volitelných místech kandiduje (snad s výjimkou Tomáše Julínka) většina hvězd pravice, včetně Petra Gandaloviče a Václava Baštýře, kterým k nominaci prokazatelně pomohly „černé duše“. Jak říká staré české přísloví – „S poctivostí nejdál dojdeš“. To si určitě říká i bývalý hejtman Evžen Tošenovský, jemuž určitě v jeho popularitě neuškodí, že za účast na čtyřech zasedáních dozorčí rady OKD inkasoval 3,2 milionů korun. Nájemci bývalých bytů OKD, jimž tento gigant jejich prodejem znemožnil odkup bytů do osobního vlastnictví, by jej stejně nevolili. Nebo snad ano?

 

Nominace ODS jistě vykopne do vrcholné politiky i „nové talenty“, prověřené komunální politikou i působením na ministerstvech, jako jsou David Vodrážka, Tomáš Chalupa, Marek Šnajdr, Ivana Řápková. Naopak ústup z pozic čeká Jana Zahradila, který jako lídr kandidátky voleb do Evropského parlamentu neobhájil své místo předsedy klubu europoslanců, čímž ztratil i post ve vedení ODS, i poslance Daniela Rovana, jenž neoprávněně získal 140 tisíc korun za členství v dozorčí radě České pošty.

 

Na pováženou je, že ODS doposud nemá volební program. Prý bude hotov nejdříve šest týdnů před volbami. Proč to otálení? Aby bylo co nejméně času na jeho kritiku? A tak jedinou jistotou je podle Petra Nečase pokračování penzijní reformy a vyvádění peněz z průběžného systému do soukromých penzijních fondů.

 

ODS se neúspěšně pokusila odvolat středočeského hejtmana Davida Ratha. Překvapivě k tomu nepoužila, jak by se dalo očekávat, skandál kolem bývalého boxera Filipa Bušiny, vypadá to totiž, že dnes již bývalý investiční náměstek to hrál na obě strany. Petr Bendl však tvrdí, že sice Bušinu znal, ale nespolupracoval s ním.

 

Pokles preferencí ČSSD je prý z  části způsoben sérií pochybení při její prezentaci na internetu, tvrdí expert ze serveru Lupa.cz. Bohuslav Sobotka v rozhovoru pro Právo představil obecné i konkrétní body programu ČSSD a cestu k úspěchu vidí ve změně stylu. ČSSD hodlá po volbách vysoce zdanit či fakticky zkonfiskovat majetek, u nějž majitel nebude schopen doložit, jak si na něj vydělal. Jedním z prvních postižených novým zákonem by se mohl stát bývalý sociálně demokratický premiér Stanislav Gross.

 

KDU-ČSL se dohodla na předvolebním spojení s Evropskou demokratickou stranou, v jejímž čele stojí bývalá europoslankyně a ještě před tím velvyslankyně v Kuvajtu, proizraelsky orientovaná Jana Hybášková. Obě strany se tak přidaly k Ivanem Hoffmanem definované předvolebně realistické většině.

 

Naprostou ztrátu realismu naopak projevili signatáři novodobého zvacího dopisu. Bývalí i současní vrcholní politici ze zemí střední a východní Evropy vzkazují americkému presidentovi Baracku Obamovi, aby je nenechal na holičkách, a pomocí rozmístění amerického protiraketového systému a amerických základen ochránil tuto oblast před návratem „ruského medvěda“. Dopis vzbudil velký ohlas jak v ČR, tak v evropských médiích, většinou nepříznivý. Autoři sklidili velmi diplomaticky zaobalenou kritiku, velmi ostré odsouzení, ale i přímé nařčení z vlastizrady. Jeden americký představitel o nich podle listu The Economist řekl: „Oni po nás chtějí, abychom na jejich ochranu riskovali třetí světovou válku.“

 

Ústavní soud potvrdil šestiletý trest pro Ludmilu Brožovou-Polednovou a postavil se na stranu majitelů domů, kteří požadují po státu náhradu za újmu, která jim byla způsobena regulovaným nájemným. Třebíčský okresní soud nepravomocně zprostil obžaloby obviněné v tzv. „Budišovské kauze“, bývalého poradce premiérů Grosse a Paroubka Zdeňka Doležela i bývalého úředníka MZe Miloslava Řehulku. Státní zástupce také ukončil trestní stíhání v kauze „České pivo“. Srážky z platu hrozí kontrolorům NKÚ, kteří upozornili na zneužívání funkce ze strany jejich šéfa Františka Dohnala. Podvodník se snažil získat od Ministerstva financí 6 miliard Kč na základě falešných směnek bývalé IPB. Poslanci a senátoři (prý legálně) získali 2 miliony od „veřejnoprávní“ VZP za práci v její dozorčí radě.

 

Český průmysl i zemědělství jsou podle Hospodářských novin na dně, zoufalí výrobci začali vyprodávat sklady a jejich ceny klesají. Opravdu se již jedná o dno, z nějž se odrazíme k nové konjuktuře? Po třech měsících poklesl náš zahraniční obchod, dokonce i běžní spotřebitelé přestávají utrácet a maloobchodní tržby klesly o 7,5 %. Sedmdesát procent malých a středních podnikatelů neví, jak vláda bojuje s krizí. Krize zasáhla i nevěstince a prostitutky, nabízejí svým zákazníkům bonusy a slevy.

 

Za první etapu výstavby mýtného obdrží Kapsch 14 miliard Kč, tedy v podstatě veškeré tržby za 2,5 roku dosavadního provozu. Podle zveřejněných čísel to navíc vypadá, že většina zisků z provozování systému v několika dalších letech půjde do soukromé firmy, a stát bude pouze sbírat drobty ze stolu. Jihokorejská společnost Hyundai chce v ČR investovat 3,4 miliardy korun do zvýšení výroby. V důsledku krize se totiž zvyšuje poptávka po malých autech. Dva severočeští autodopravci získali kontrakt na vybudování veřejné dopravy v Paraguayi. ČSAD Semily a ČSAD Jablonec nad Nisou dodají trolejbusy, autobusy a know-how za více než 2 miliardy Kč jenom v příštích pěti letech a plánují expanzi i do sousední Bolívie. Miliardář David Beran musí vrátit akcie firmy Vítkovice holding svému bývalému společníkovi Janu Světlíkovi. Rozhodnutní je pravomocné.

 

Václav Bělohradský napsal další ze svých perel, tentokrát na téma „Proč nejsem antikomunistou“. Bývalý komunista Jiří Janeček obhájil místo ředitele ČT. Mediální krajinu rozvášnil článek v blogu Petry Paroubkové, v němž se vyznala z něžných citů ke svému manželovi. Češi prý stráví pětinu své pracovní doby hraním her na PC. Nad Hradcem Králové bylo spatřeno UFO.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments