Politický masomlejn 2009 – 3. týden
Týden začal překvapivou rezignací ministra Jiřího Čunka, která odblokovala dlouho slibovanou vládní rekonstrukci. Poroučeli se (bohužel jenom) čtyři ministři, přičemž to vypadá, že ti noví (zvláště ti z ODS), jsou odhodláni ještě zvýšit otáčky vládních „deforem“.

 

Naše krasojízda v čele EU dále pokračuje. Technická hodnota projevu dostala výrazně zabrat zpackanou plynovou misí premiéra Topolánka (vášnivé polibky s krásnou Julií nezabraly a domácí žárlivá scéna od Lucie není také zcela vyloučena), umělecký dojem podtrhla Černého mystifikace jménem Entropa, kterou si můžeme vysvětlit jen dvojím způsobem. Buďto vláda celou dobu věděla, o co se jedná, a vycouvala z toho až poté, co se ozvaly podrážděné reakce z Bulharska, Slovenska i dalších zemí, nebo vydala Černému bianco šek, aniž se zabývala nějakým ideovým zadáním a kontrolou postupu při tvorbě díla. Obojí zavání diletantismem nejhrubšího zrna. A tak není divu, že levice získává laciné body za kritiku vlády, a že podle volebních preferencí sahá po ústavní většině.

 

Senátor Dryml přišel o první funkci, a lze očekávat, že přijde i o funkci místohejtmana a bude vyloučen z poslaneckého klubu ČSSD. Královéhradecký hejtman Lubomír Franc poté udělal věc nevídanou, když nabídl uvolněnou funkci ředitele zdravotnického holdingu neúspěšnému kandidátovi ODS na senátora Leoši Hegerovi.

 

Policie navrhla obvinit osm lidí z pražského magistrátu za podvod, kterým odčerpali z účtů města padesát milionů korun. Brněnský soud dostal pokutu kvůli nezákonnému postupu při výstavbě justičního paláce. Olomoucká soudkyně Michaela Burešová dostala důtku za předčasné propuštění Vratislava Kutala, hlavního aktéra kauzy LTO. Skončil šéf Národní protidrogové centrály Jiří Komorous.

 

 

Propouštění ve firmách graduje, tentokrát prosákly zprávy o řidičích kamionů, Děčínsku, Hodonínsku a Znojemsku, Karlovarsku, Kutnohorsku, Náchodsku, Ostravsku, Ústecku, Vysočině, Žatecku… Propouští se prostě všude. ČSÚ hlásí hluboký útlum českého průmyslu i stavebnictví. České firmy si stěžují na omezený přístup k penězům. Zakázky firem razantně poklesly, z průzkumu vyplynulo, že pokles se pohybuje mezi třiceti a osmdesáti procenty. Podle Mojmíra Hampla, viceguvernéra ČNB, jsme na pokraji recese, podle jiných zdrojů jsme spíše již ve víru krize.

 

Zemřel architekt Jan Kaplický. Vážně se roznemohl exprezident Václav Havel. Ministerstvo životního prostředí připustilo, že se zásadně nebrání budování dalších jaderných elektráren. Radní Miroslav Uchytil kritizuje postup vlády při směně pozemků pro výstavbu dálnice D11 s farmářkou Ludmilou Havránkovou. Havránková ho poté obvinila ze lži. Kraje chtějí navýšit dotace Českým drahám a rozšířit mýtné i na silnice nižších tříd. Další průzkum veřejného mínění potvrdil nesouhlas veřejnosti s americkou raketovou základnou. Bohumil Kulínský byl odsouzen Vrchním soudem v Praze na pět a půl roku do vězení za pohlavní zneužívání sboristek.

 

 

 

 

 

 

 

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments