Politický masomlejn 2009 – 30. týden
Václav Klaus v článku pro HN zkritizoval centralizační tendence EU při regulaci a ochraně finančních trhů. V pražském Karolinu prohlásil, že komunismus se v podstatě zhroutil sám, protože byl slabý, starý, vyčerpaný a zbavený obsahu. A jak je na tom po dvaceti letech náš kapitalismus? Rozpaky způsobila podivná a záhadná prezidentská milost šternbernskému podnikateli, odsouzenému za leasingový podvod. Bylo to rozhodnutí voluntaristické, nebo pan prezident pouze nemohl sdělit všechny důvody?

 

Senát na svém posledním zasedání před parlamentními prázdninami schválil novelu exekutorského zákona, která by měla zabránit případům, kdy je kvůli několika korunám zabaven celý dům, odhlasoval novelu zákona o pojišťování a financování vývozu a přiklepl takřka 80 miliard zdarma elektrárenským firmám v rámci zákona o emisních povolenkách. Senátoři také schválili novelu zákona o bankách, jež umožní převzetí zkrachovalé banky do rukou státu, odsouhlasili zvýšení výdajových paušálů pro živnostníky a odhlasovali velmi mírnou podobu tzv. protikuřáckého zákona. Senátem naopak neprošel návrh na zavedení mýta i pro dodávky a náhradu papírových dálničních známek elektronickými, na čemž jim vadila nízká úroveň ochrany osobních údajů. Zamítnut byl také zákon, který měl umožnit studentům platit si studium ze stavebního spoření.

 

Premiér Jan Fischer byl na třídenní návštěvě Izraele, na níž se pokoušel rozšířit česko-izraelské obchodní styky. Vztahy s Izraelem jsou podle něj na výborné úrovni, a to občané vždy ocení. Vláda schválila Politiku územního rozvoje, jež vyčleňuje plochu pro dopravní stavby celostátního významu v budoucnosti. Rozhodla tak o mnoha sporných bodech, na nichž se dlouho nemohla shodnout předchozí Topolánkova vláda. Vláda také rozhodla o tom, že obnoví program Školní mléko a podpoří ho dotací 80 milionů korun v příštím školním roce.

 

Informační systém Státní pokladna za 2,4 miliardy korun se zpozdí o dva roky, řekl serveru iHNed.cz nový šéf projektu Jan Zikl. Důvodem je podle všeho snaha státu o odložení plateb firmám IBM a Hewlet Packard, jež zvítězily ve výběrovém řízení. Podle ministra dopravy Gustáva Slamečky dojde v příštím roce k výraznému omezení regionální železniční dopravy. Důvodem bude nový systém financování, kdy každý kraj dostane příspěvek 27 haléřů na každou korunu, kterou sám bude tuto dopravu dotovat. V přidělování peněz neziskovým organizacím je chaos, a vláda chce využít krize k tomu, aby jim přestala přispívat na činnost, tvrdí Ivan Hoffman.

 

Černý scénář (nebo snad poplašnou zprávu?) o dvou milionech lidí, jež se mohou nakazit prasečí chřipkou, představila na tiskové konferenci ministryně zdravotnictví Dana Jurásková. Za mediální bublinu to označil David Rath. Kéž by měl pravdu, a nebylo to něco horšího, než mediální bublina, či poplašná zpráva za účelem zvýšení zisků farmaceutických firem…

 

Vědci z Akademie věd ČR i nadále protestují proti vládou schválenému „rozpočtovému kafemlejnku“, považují jej za likvidační. Z toho důvodu uspořádali happening, na nějž reagoval premiér Jan Fischer protiútokem, v němž označil Akademii věd za málo výkonnou. Vládou schválený systém financování má podle něj podporu zákonodárců a změnit jej může až vláda, vzešlá z předčasných voleb. Přístup Fischerovy vlády k financování vědeckého výzkumu kritizovala i ČSSD, jak však ukazuje pohled z Kanady, situace v ČR je jenom odrazem celosvětového trendu.

 

Strana „schopných a úspěšných“ opět přesvědčila o svých kvalitách. Poslanec Jan Bűrgermeister loni získal za sezení v dozorčí radě ČSA neoprávněně 460 tisíc korun. Neseděl tam prý jako poslanec, ale jako zástupce Prahy. Peníze prý nevrátí, má na to právní analýzy. Pokud mu je vypracoval stejný právník, jako poslanci Oldřichu Vojířovi, jenž bude muset vrátit 300 tisíc za členství v dozorčí radě ČD Cargo, nebudou mu ty analýzy nic platné. Bývalý Moravskoslezský hejtman Evžen Tošenovský skončí kvůli střetu zájmů v dozorčí radě OKD, a navíc bude muset hodně vysvětlovat, proč rekonstrukci mostu ve Studénce nakonec dokončila firma ODS-DSO, tedy táž, která prováděla jeho tragickou opravu. Největší problém má však osobní přítel pražského primátora Pavla Béma, podnikatel Roman Janoušek. Švýcarská policie vyšetřuje podezřelé převody peněz přes pět zemí a načas zablokovala jeho konto. Reakce na vyšetřování od ostatních politiků jsou velmi zdrženlivé, vypadá to totiž, že Roman Janoušek má kontakty všude. A podle výsledků domovní  prohlídky, provedené švýcarskou policií, je navíc, stejně jako kandidáti ODS, za vodou!

 

Prvním politikem, s nímž se sešel staronový ředitel ČT Jiří Janeček, byl předseda ČSSD Jiří Paroubek. Členové ČSSD, nespokojení s příliš „marketingovým“ vedením strany a údajným porušováním demokratických zásad při sestavování volebních kandidátek, sepsali „Vyšehradskou výzvu“, jež ve straně vyvolala velký ohlas. Tuto výzvu postupně podpořilo i několik významných členů ČSSD, pochvalně se o ní vyjádřil i Miloš Zeman. A nakonec se prý s mnoha jejími myšlenkami ztotožnil i Jiří Paroubek. Předseda ČSSD navrhl, aby se po dobu trvání krize snížily platy ústavních činitelů o dvacet procent.

 

Středočeský hejtman David Rath oznámil, že krajské nemocnice měly loni ztrátu 120 milionů korun. Vyzval ministryni zdravotnictví, aby zabránila fúzi dvou soukromých a jedné veřejné zdravotní pojišťovny, neboť by to podle jeho názoru znamenalo privatizaci Hutnické zdravotní pojišťovny. A také provedl bleskovou kontrolu v soukromé nemocnici v Brandýse nad Labem, kde na prázdniny uzavřeli několik oddělení, a konstatoval její tragický stav, čímž si vysloužil střet s mluvčím této nemocnice – naším starým známým Tomášem Cikrtem.

 

Martin Bursík oznámil, že nebude kandidovat v podzimních volbách, znamená to jeho definitivní přesun do ekobyznysu? Osobně se domnívám, že o něm ještě v souvislosti s politikou uslyšíme. TOP09 získala svůj vlastní senátorský klub (z bývalého Klubu otevřené demokracie) a odhalila své sponzory, prim mezi nimi hraje nezištný idealistický brněnský veterinář Dušan Novotný s 11 miliony Kč.

Současný ministr financí Eduard Janota usvědčil svého předchůdce, tedy nejlepšího ministra financí na světě Miroslava Kalouska z naprosté nekompetence, když připustil, že letošní pokles HDP  o 4,3 procenta zvýší rozpočtový schodek o několik desítek miliard Kč. Rozdíl mezi Kalouskovým a Janotovým (dle mého názoru také podhodnoceným) odhadem se vyšplhal na téměř 9 procent, odhad letošního schodku rozpočtu se nebezpečně přibližuje dvousetmiliardové hranici, a pokud vláda dokončí již probíhající tendr na likvidaci ekologických zátěží z minulosti, rázem překročí 300 miliard! Češi se oprávněně obávají krize a druhé vlny propouštění, v důsledku krize klesají ceny bytů, koruna však posiluje vůči dolaru i euru – že by na tom v USA a zbytku EU byli ještě hůře?

 

Zkrachovala cestovní kancelář Tomi Tour, jejíž mediální ikonou byl Václav Fischer, podle něj prý především kvůli zákeřnému emailu, jenž ji očernil u majitelů hotelů. Podle pozorovatelů zvenčí to bylo spíše opakování chybné taktiky „podnákladových cen“ a „růstu za každou cenu“. Václav Fischer není a nebude sám, před krachem je například pražské Kongresové centrum a v insolvenčním řízení se ocitl výrobce letadel Moravan Aviation.

 

Severočeským krajským nemocnicím hrozí ztráta evropských dotací kvůli předraženým nákupům přístrojů ve výši půl miliardy korun. Rada Českého rozhlasu spěšně a nečekaně odvolala ředitele této veřejnoprávní instituce Václava Kasíka. Prý přestal splňovat předpoklady pro výkon své funkce. Ještě hůře se vedlo bývalým funkcionářům Českého fotbalového svazu, kteří byli zatčeni v souvislosti s podezřením z machinací při prodeji vstupenek na ME ve fotbale v roce 2004. Třetina masa v českých obchodech se nehodí k jídlu. Češi si loni v lesích prý natrhali plody za 2,7 miliard korun. Včelí medvídci byli zkoumáni soudním znalcem v souvislosti s údajnými neonacistickými texty jimi interpretovaných písní. Jiný svět je možný … vzkazují Piráti!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Nejnovější příspěvky