Politický masomlejn 2009 – 4. týden
President Václav Klaus jmenoval nové ministry, vydal novou knihu, v níž kritizuje Lisabonskou smlouvu, vyjádřil se kriticky k Entropě a omluvil se Bulharsku za turecký záchod Davida Černého. Autor Entropy byl velmi dotčen mystifikací, které se dopustila MFDnes, když s ním udělala fiktivní rozhovor. Do Česka začal po čtrnácti dnech proudit ruský plyn. Ministerstvo financí tvrdí, že bývalý ministr Jiří Čunek porušil zákon v kauze ECE. Jiří Čunek reagoval tím, že si ministerstvo financí pohlídá. Nový ministr pro místní rozvoj Cyril Svoboda slibuje, že již brzy budeme naplno čerpat evropské dotace. Audit konstatoval, že v čerpání evropských dotací vážně chybovalo ministerstvo práce a sociálních věcí. Premiéru Mirkovi Topolánkovi stoupla díky předsednictví EU popularita.

 

Uragán zpráv přišel z českého zdravotnictví. Podle odstupujícího ministra Tomáše Julínka mu hrozí bez poplatků  krize. Pacienti na to však nechtějí slyšet a dojíždějí i sto kilometrů do lékáren, v nichž kraje poplatky hradí za ně. Vznikají fronty a tlačenice, které přislíbil vyřešit středočeský hejtman David Rath. Na něj a středočeský kraj již podali žalobu lékárníci, kteří přicházejí o zisky. Zajímavé je i srovnání českých a německých zdravotnických poplatků, které ukazuje, jak pitomě byly ty české vymyšleny a zrealizovány. I přes zavedení poplatků a sebechválu exministra je nepopiratelným faktem, že nemocnice jsou již opět v dluzích a rostou jen rezervy zdravotních pojišťoven, z nichž u některých se chystá fúze, která má vést k zavedení systému řízené péče v režii ocelářských a jiných magnátů. O úrovni řízení zdravotnictví vypovídá také to, že všechny pražské nemocnice zavedly pořadníky pro rodičky, a je s ním spokojeno čím dál méně lidí.

 

Ministr školství Ondřej Liška řeší skandál se sběrem dat o žácích, na nějž upozornil Úřad pro ochranu osobních údajů. Proti zveřejněnému návrhu reformy terciálního školství, tzv. Bílé knize, se ostře ozvala Univerzita Karlova. Ministr školství se též vyjádřil k hospodářské krizi, kde chce prosazovat, aby část finanční pomoci šla na rozvoj vědy a vzdělávání. Inspirovat se chce ve Finsku, což se asi jeho neoliberálním kolegům moc líbit nebude.  

 

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg chce zapojit Rusko do raketového deštníku. Bude praktickým důsledkem, že mimo amerických vojáků zde budeme mít i ty ruské? Takto vypadají kompromisy, když jde o velké peníze. Svoji misi ukončil velký zastánce amerického radaru, velvyslanec USA Richard Graber. Středočeský hejtman Rath chce zabránit výstavbě radaru tím, že v Brdech vyhlásí chráněnou krajinnou oblast.  

 

Propouštěcí lavina v českých firmách se zvětšuje a zrychluje. První na ráně jsou cizinci, stát si s nimi neví rady. Hospodářská komora hlásí, že firmy v lednu takřka nevyrábějí, nemají totiž zakázky. ČSSD i odbory přizvukujíčeský průmysl je na pokraji katastrofy. Koruna slábne, najdou se experti, kteří tvrdí, že nám to pomůže v krizi, a že se vlastně nic strašného neděje. Nepomůže, slabá koruna jen signalizuje slabost našeho hospodářství a naší vlády, která teď ovšem asi nemá jiné starosti, než pod cenou prodávat ČSA. Jak z toho ven? Zajímavý recept nabízí Jakub Patočka v Literárních novinách.

 

Mafiánské metody v severních Čechách vyplouvají na povrch jak v ODS (jestlipak potrestají hlavního viníka a zopakují si kongres, na němž byli nelegální delegáti?), tak v ČSSD. Není náhodou, že v tomto kraji již dlouhodobě funguje velká koalice. Před soudem pokračuje proces s ostravskými uhlobarony, soudit ovšem bude tentýž soudce, který už ji jednou zametl pod stůl. Podnikatel Pitr si prý jezdí do Česka, jak se mu zachce. Chcete říci, že jeho luxusní sídlo v Jesenici u Prahy není monitorováno, pane ministře Langře? Policie odložila kauzu poslance Moravy. Měl by být politicky rehabilitován? A proč tedy sociální demokraté odvolali z funkce prvního náměstka hejtmana Vladimíra Drymla, jehož provinění je mnohem menší?

 

Pražští taxikáři vyhlásili stávkovou pohotovost. Čeští vojáci se zapojí do vojenských jednotek rychlého zásahu, tzv. battlegroups. Vladimír Železný založil hnutí Libertas.cz. Zemřel Emanuel Mandler – historik, politik a publicista. Vypukla chřipková epidemie. Češi se propili na čtvrté místo v EU.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments