Politický masomlejn 2009 – 5. týden
Prezident Václav Klaus podepsal nový trestní zákoník, poprvé se setkal s hejtmany z ČSSD a poté odjel do Davosu na ekonomické fórum, kde opět vystoupil proti regulaci ekonomiky. Prezident potvrdil svůj postoj ke globálním změnám klimatu a setkal se s několika státníky, včetně izraelského prezidenta Perese a generálního tajemníka OSN Pan-Ki-muna. „Proč Václava Klause, hysterického nepřítele EU, na půl roku někam nezavřeli?“, diví se politici v Británii a USA.

 

Jako švejkiádu a břídilství vidí české předsednictví EU německý tisk, na rozdíl od švédské ministryně zahraničí Cecilie Malstrőmové, která tvrdí, že Česko začalo své předsednictví dobře. Podle průzkumu veřejného mínění ovšem Češi vyjádřili většinové přesvědčení, že vláda na předsednictví připravena není. Z téhož průzkumu také vyplynulo, že 64 procent je pro přijetí Lisabonské smlouvy a 76 procent z nás se cítí být Evropany.

 

Členové nově ustanovené Národní ekonomické rady vlády se poprvé sešli s ministry vlády a předložili své návrhy. Podle očekávání se jedná především o kroky směrem k ekonomickým lobby, jejichž zástupci tvoří převážnou většinu členů rady. „Uhynou dinosauři?“, ptá se v této souvislosti trochu naivně Ivan Hoffmann. Nikoliv, zvětší se, odpovídají mu Kellner, Tkáč a Křetínský.

 

Vláda schválila návrh zákona o pedagogických pracovnících, s již schválenou Bílou knihou, která má upravit poměry v terciárním školství (a zavést školné), vyjádřily nesouhlas fakulty universit z celé republiky. Zajímavý je v tomto směru protisměrný posun KDU-ČSL a SZ – lidovci měli školné ve volebním programu a teď s ním vyjadřují nesouhlas, u Strany zelených je tomu přesně naopak. Veselo bylo také na ministerstvu pro místní rozvoj. Nově jmenovaný ministr Cyril Svoboda zrušil dvě podivná výběrová řízení, která proběhla poslední den, kdy byl ve funkci Jiří Čunek,  okamžitě po nástupu také odvolal dvanáct významných úředníků ministerstva.

 

Senát podle očekávání vrátil poslanecké sněmovně návrh zákona o zrušení zdravotnických poplatků se změnami, kterými by se jejich placení částečně omezilo. Sociální demokracie má dilema, protože nejprve se bude hlasovat o senátním pozměňovacím návrhu, který by mohl projít a částečně pomoci těm nejvíce postiženým, pak by se ovšem nehlasovalo o původním návrhu na úplné zrušení, pro nějž ČSSD podle všeho nemá potřebných 101 hlasů. Od 1. února nebudou muset platit poplatky pacienti v nemocnicích ve správě krajů, což bude znamenat faktické zrušení poplatků v celém státě (s výjimkou Prahy). Státní orgány reagovaly tím, že poslaly kontroly Státního ústavu pro kontrolu léčiv do středočeských lékáren, které nevybírají poplatky již od 1. ledna. Tentýž ústav vydal také  přehled o nákladech za léky v roce 2008. Vyplývá z něj, že pacienti sice spotřebovali (i díky předzásobení v roce 2007) méně balení léků, zaplatili však za ně mnohem více. Podle zastánců reformy je to společně s tím, že zdravotní pojišťovny ušetřily a zvětšily své rezervy, jednoznačný důkaz o úspěšnosti zdravotnických reforem, především zavedení poplatků. Nezbývá nám tedy, než našim reformátorům a všem jejich zastáncům, tedy farmaceutickým firmám, privátním lékařům, pediatrům, zubařům, lékárníkům a šéfům zdravotních pojišťoven říci „děkujeme, máme toho dost“.

 

ČSSD sice představila svůj program boje proti krizi a požádala vládu, aby zastavila problematický prodej ČSA, v němž je hlavním favoritem ruský Aeroflot, provedla však také několik velmi kontroverzních kroků. Ustoupila totiž od slibu, že nově zvolení hejtmani opustí svá parlamentní křesla a vyšlo také najevo, že se výrazně zvýšil počet placených funkcionářů v krajích. Novým šéfem marketingu ČSSD byl jmenován Petr Dimun, bývalý tiskový mluvčí ministra Petra Němce z dnes již zaniklé Unie svobody. Má lépe prodávat politiku strany, která poprvé od voleb výrazně ztratila na volebních preferencích. Dimun to nebude mít lehké, jak dokazuje nově rozpoutaná aféra kolem rozhovoru, který poskytl poslanec a středočeský hejtman David Rath novinářce Lidových novin Renatě Kalenské. Ta z marginálního tvrzení udělala titulek, a posunula smysl odpovědi takovým způsobem, aby to vypadalo, jako by David Rath byl obdivovatelem Adolfa Hitlera. Toho se více než ochotně chytila většina mainstreamového tisku i vrcholní představitelé ODS. Mediální a politický hon na sociální demokracii tak před blížícími se volbami do Evropského parlamentu nabírá obrátky.

 

Škodu Mladá Boleslav čeká únorová odstávka a další propouštění. Hromadné propouštění hlásí i další firmy na zatím bezproblémovém Mladoboleslavsku. Nezaměstnanost v Česku raketově roste a mapa hromadného propouštění ukazuje, že nikdo ze zaměstnanců před ním není v bezpečí. Nejvíce jsou přitom ohroženi ti, kteří se budou změnám nejhůře přizpůsobovat. Podle průzkumu, provedeného v rámci evropského projektu SHARE, je již v tuto chvíli čtyřicet procent českých občanů ve věku 50 až 64 let ekonomicky neaktivních. Jak s tímto číslem pohne nastupující vlna propouštění, je velmi snadné si domyslet. V zahraničí se již protestuje, stávkuje a padají vlády, v ČR se zatím pouze předsedovi vlády píší dopisy „novodobých otroků“.

 

Lidem z komanda ČEZ, kteří bojovali proti černým odběrům, hrozí obstavení majetku. Bývalý ministr Vladimír Mlynář byl definitivně osvobozen v kauze Testcom. Ústavní soud nepřiznal z formálních důvodů Marcele Urbanové status poškozené v procesu s Romanem Vaškůjem. Třem generálům hrozí až pět let vězení za porušování povinností při správě cizího majetku. Policie znovu otevřela kauzu Mrázek.

 

Přes tisíc lidí protestovalo v Praze proti americké radarové základně na demonstraci, kterou svolala KSČM. Výmluvné shrnutí dosavadního dění kolem této kauzy přinesly Britské listy. Bursíkovi kritici založili frakci ve Straně zelených. Fond životního prostředí chce dát desítky miliard na zateplení rodinných domů. Dráhy žádají od krajů čím dál vyšší dotace. Jižní Moravu zasáhla chřipková epidemie, severní Moravu zasáhl smog. Pražská burza v lednu ztratila 10 procent. Praha hostila Ples v opeře. Zlevnil kokain.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments