Politický masomlejn 2009 – 51. a 52. týden
Všestranný vědec a bývalý zaměstnanec Akademie věd Václav Klaus se pokusil na akademickém sněmu AV ČR vysvětlit svým kolegům, že si mají utáhnout opasky. V rozsáhlém rozhovoru pro Právo pan prezident mimo jiné řekl, že strany jsou ideově vyprázdněné a voliči mají těžké si mezi nimi vybrat, označil TOP 09 za polostranu a zastal se Fischerovy vlády. Vetoval zákon o zákazu prodeje ruzyňského letiště a v přímém televizním přenosu podepsal státní rozpočet na příští rok.

 

Vláda určila, jak velké je „malé množství drogy“, schválila navýšení limitu pojištění bankovního vkladu na 100 tisíc euro, odsouhlasila program, který zajistí školákům ovoce, zeleninu a banány(???), a seznámila veřejnost s Kocábovou koncepci romské integrace. Vojáci krize nekrize dostanou od ministerstva obrany (bez výběrového řízení, jak je u nás dobrým zvykem) 90 obrněných vozidel IVECO za směšných 3,6 miliard korun. A premiér slavnostně zapálil chanukový svícen.

 

ODS a ČSSD se dostaly do těžkého sporu o to, kdo zavinil díru v zákonech, která může způsobit, že firmy vysoudí na státu zpět 100 miliard, které v loňském roce odvedly na sociálním pojištění. Vláda to chce údajně řešit zvýšením daní. Dalších 15 miliard hrozí příští rok ze státního rozpočtu odčerpat kauza Diag Human. Vůbec se tedy nemůžeme divit, že Vlastimil Tlustý odhaduje skutečný deficit příštího roku na 300 miliard.

 

Kauza Opencard nabírá obrátky. Celý řetězec firem s nedohledatelnými majiteli se podílel na tomto pražském modroptačím „tunýlku“. I druhý audit potvrdil, že se při nevýhodném projektu vypařily stamiliony. Zastupitelka Jana Ryšlinková podala v této věci trestní oznámení na neznámého pachatele. Po radní Reedové pod nátlakem odstoupil i radní za Stranu Zelených Petr Štěpánek, rada hlavního města se tak stala jednobarevnou a snaha zamést celou kauzu pod koberec se stala naprosto zřejmou. A na obzoru se rýsuje další kauza „zbytečných auditů“.

 

ČSSD sepsala patnáctibodobý návod, jak ušetřit peníze ve státním rozpočtu. Karel Vrba a Tomáš Horáček požádali o ukončení členství v ČSSD. Oba byli v minulosti odsouzeni za násilné trestné činy.

 

Miroslav Kalousek na besedě se studenty VŠE v Praze tvrdil, že by propustil až pětinu státních zaměstnanců a zrušil podporu stavebního spoření.

 

Náhlé ochlazení si vyžádalo několik lidských životů. Jednalo se především o bezdomovce. Osm jich umrzlo na různých místech republiky, především v Praze a Ostravě 19. prosince, další 22. prosince opět v Praze, na Boží hod vánoční byli nalezeni dva bezdomovci ohlodaní potkany ve Frýdku-Místku. Ti, co přežili, si mohli dojít na Bémovu tradiční vánoční polévku.

 

ČNB snížila úrokové sazby na historické minimum. Znamená to, že přes všechny prognózy obavy z krize a deflační spirály pokračují? Státní dluh v září stoupl na 1,168 bilionu korun, to je bratru 111 tisíc na osobu. Od Nového roku zdraží pohonné hmoty, alkohol a cigarety (kvůli zvýšení spotřební daně), ale také teplo a voda.

 

České dráhy vydaly vlastní dluhopisy za dvě miliardy korun, výnos chtějí využít na modernizaci vozového parku. Vedení firmy Hyundai přijalo požadavky odborů a podepsalo s nimi kolektivní smlouvu. Skončila tak stávková pohotovost. Tříletou kolektivní smlouvu podepsali s vedením také odboráři v Dopravním podniku hlavního města Prahy. Nejbohatším člověkem v ČR se údajně stal díky expanzi a vítězství v arbitráži proti polské ropné společnosti PKN Orlen Andrej Babiš, poraženým roku se podle Týdne stal Václav Fischer, který loni položil svou druhou cestovní kancelář.

 

Obvodní soud v Praze 1 vyhověl ministerstvu financí a zakázal firmě RPG Byty nakládat s bývalými byty OKD. Krajský soud v Hradci Králové odsoudil tuneláře fondů Trend a Mercia. Státní zakázky pro IT firmy jsou podle Transparency International v ČR doslova zlatým dolem. Česká pošta vypsala zakázku na dodávku nových automobilů na míru největšímu dealerovi Fordu v ČR – Antonínu Charouzovi. Tato kauza pravděpodobně stojí za tím, že ministr Pecina hledá nového šéfa České pošty. Zakázku na administraci státních dluhopisů občanům získala od ministerstva financí šumperská firma ASD Software, přestože Burza cenných papírů Praha nabízela jejich prodej prostřednictvím SCP za symbolickou korunu. ASD Software za totéž obdrží, pokud jsem dobře počítal, 750 milionů korun. Lesy ČR vydaly dva miliony na „charitu“ opravdu pozoruhodným způsobem. Dotovaly uzavřený koncert pro smetánku a nákup vycpaných kozorožců do muzea, které je nepřístupné pro veřejnost. Advokátní kancelář Pavla Němce obdržela milionové zakázky na právní zastupování od několika státních institucí, které tento bývalý ministr spravedlnosti dříve řídil. Ministerstvo vnitra a státní zastupitelství navrhují v rámci boje proti korupci nasazovat agenty provokatéry a zavést institut „korunního svědka“.

 

Většina lidí je pro návrat progresivního zdanění, zjistil internetový průzkum firmy SANEP. Z armády odcházejí tři generálové – údajně kvůli aférám s nacistickými symboly. Inverze a prach z průmyslu stály za několikanásobným překročením hygienických limitů na Ostravsku i na jiných místech republiky. 30 tisíc lidí se zatím nechalo očkovat proti prasečí chřipce. Zájem o vakcinaci je nízký, a tak se rozšiřuje okruh osob, které mohou dostat vakcínu. Přes 800 dětí už letos onemocnělo černým kašlem. Po sedmi letech přestal růst počet narozených dětí. Téměř každý třetí titul JUDr. v Plzni vykazuje nedostatky – chybí práce, posudky oponentů, nesouhlasí data, v komisích seděli lidé, kteří tam neměli co dělat. ÚOHS udělil Královéhradeckému kraji pokutu 800 tisíc korun za nákup předraženého nábytku v ceně 36 milionů korun. Daňoví poplatníci tak zaplatí za to, že bývalá krajská rada nedodržela zákon o veřejných zakázkách. Stanislav Penc vystavil na internetu seznam 13 500 kmenových zaměstnanců StB. Učitelé si stěžují, že stále více studentů tvrdí, že za minulého režimu to bylo fajn. Čeká nás milostivé léto?

 

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments