ČSSD dala nejprve ultimátum vládě kvůli hospodářské krizi, poté zahájila sjezd a zrušila přímou volbu předsedy, protikandidát toho současného se prostě nenašel. Jiří Paroubek ve svém úvodním projevu ostře kritizoval vládu a vysloužil si ovace delegátů, z jiného soudku byl ovšem nápad pozvat na sjezd amerického generála Wesley Clarka, bývalého vrchního velitele NATO. Ten pochválil Čechy za vstřícný postoj k americké protiraketové obraně a k afghánské misi. K upřímnému překvapení komentátorů nebyl ani vypískán, ani „humanitárně“ bombardován obuví delegátů. Sjezd největší opoziční strany byl přerušen a bude pokračovat v březnu.
Na světě je další aféra, tentokrát se státními a evropskými dotacemi na přestavbu náchodského nevěstince na hotel, obětí se stal regionální politik sociální demokracie Miroslav Mrština. Vypadá to také, že jeho lustrační osvědčení nemusí být zcela v pořádku. Mrština pozastavil své členství v ČSSD, ale všechno také může být trochu jinak.
Krajští hejtmani poslali do Poslanecké sněmovny návrh zákona o krajském referendu. Provládní MFDnes to okomentovala velmi svérázně, podle ní je referendum nástrojem totality.
Poslanecká sněmovna schválila senátní návrh úpravy zdravotnických poplatků. Nebudou platit děti a sníží se limit pro důchodce. Poplatek se také nebude platit v lékárnách u léků, u nichž doplatek přesáhne sumu 30 Kč. Ve sněmovně leží návrhy dalších čtyř zdravotnických zákonů. Proti jejich projednávání protestují zdravotnické odbory, protože podle nich zhoršují postavení pacientů a pojištěnců. Odbory také hrozí stávkou kvůli chybějícím penězům na sociální péči. Zdravotnický nadstandard zdarma si naopak mohou dopřát zastupitelé Prahy 1.
Sněmovna i Senát schválily také novelu trestního zákona, která mimo jiné zavádí trest za zveřejnění policejních odposlechů dříve, než skončí soudní řízení. Šéfredaktoři českých deníků napsali dopis prezidentovi Václavu Klausovi, v němž jej žádali, aby tuto novelu nepodepisoval. Václav Klaus jim odpověděl, že zákon je v zájmu občanů, a vzápětí jej podepsal.
Prvními oběťmi krize se stali zahraniční pracovníci. Například Mladá Boleslav, jedno z nejbohatších českých měst, čelí nárůstu počtu bezdomovců a drobným krádežím. Vláda chce problém řešit tím, že cizincům dá jednosměrnou letenku na cestu domů a 500 euro. Nelze, než si nepostesknout nad tím, že se stejným způsobem nemůžeme zbavit některých členů vlády. Propouští se v hutích, na Olomoucku a Jihlavsku, o přežití podle Hospodářské komory bojují hlavně menší a střední společnosti, k varovným prognózám se přidaly odbory, které snížily své odhady hospodářského poklesu ze dvou na pět procent. ČSÚ zveřejnil katastrofální statistiky průmyslové výroby, která v prosinci poklesla o 15 procent, čtvrtina z nás již na vlastní kůži pocítila dopady krize, polovina čeká, že dopady krize pocítí v nejbližší době. Vláda na to reaguje předložením novely Zákoníku práce, která má usnadnit propouštění, prezident Václav Klaus nás ujišťuje, že krize přestane sama od sebe. Sdělení, kdy se tak stane, si však moudře ponechal pro sebe.
ODS rozjela tvrdou kampaň proti ČSSD. Poslanecká sněmovna schválila zákony, předložené ministrem vnitra Ivanem Langerem, které umožní soustředění osobních údajů občanů, zdůvodňuje to tzv. e-governmentem. Tentýž Ivan Langer čelí trestnímu oznámení za korupci a zneužívání pravomoci veřejného činitele. Protikorupční jednotka udělala šťáru u miliardáře Berana. Ústavní soud opět podpořil svým rozhodnutím občany proti kontrolám z finančního úřadu. Vypadá to, že pokud Ústavní soud setrvá v nastoupeném trendu, stane se daňová kontrola v Česku ilegální činností. Město Liberec čelí trestnímu oznámení poté, co NKÚ provedl kontrolu nakládání s prostředky na nastávající mistrovství světa v klasickém lyžování a zjistil hrubé a úmyslné chyby v řádu desítek milionů. Věznice jsou přeplněné, podle ministra Pospíšila jen dočasně, navzdory krizi však přeplněné začínají být i české slamníky.