Politický masomlejn 2009 – 8. týden
Václav Klaus se vypravil do Evropského parlamentu, aby ve svém projevu demokraticky zvoleným europoslancům sdělil, že „…Dnešní systém rozhodování v Evropské unii je něčím jiným než historií prověřenou a v historii osvědčenou klasickou parlamentní demokracií…“, a otevřeně jim řekl, že „… je dnešní ekonomický systém EU systémem potlačovaného trhu a nepřetržitého posilování centrálního řízení ekonomiky…“ Někteří poslanci na to odpověděli potleskem, někteří „pochvalným“ bučením, jiní „sklopili hlavy“ a zahanbeně odešli do kuloárů zpytovat svědomí. Nebo to bylo jinak? Překvapující je ovšem reakce Mirka Topolánka, současné hlavy EU, který řekl, že podepíše každou větu Klausova projevu a přiznal tím, že šéfuje novodobé RVHP, ve které je omezována demokracie a potlačován volný trh. Můžeme to však vzít i tak, že Mirek Topolánek Václavu Klausovi jen osladil trpkou medicínu, kterou mu připravili poslanci tím, že na návrh Topolánkovy vlády schválili Lisabonskou smlouvu. A protože přijatá smlouva má velkou šanci na přijetí i v Senátu, můžeme se těšit na to, jak si Václav Klaus poradí s podpisem dokumentu, který mu očividně nejde pod fousy.

 

V Evropském parlamentu za naprostého nezájmu většiny mainstreamových médií vystoupili odpůrci umístění amerického radaru v Brdech v čele s Janem Neoralem. Byli přijati zástupci belgické vlády i místopředsedkyní Evropského parlamentu a uspořádali v Bruselu protiradarový happening.

 

Poslanci schválili vládní protikrizový balíček. Přijde na více než 40 miliard korun a povede ke zvýšení deficitu státního rozpočtu až na 130 miliard korun. Obsahuje podstatné úlevy pro podnikatele, včetně možnosti nákupu luxusního auta bez DPH, slev na sociálním pojištění, snížení SZP, korporátních daní, osvobození od placení záloh daně z příjmů. Dále nabízí podporu exportu, programy pro zemědělce, zateplování budov, investice do dopravy, výzkumu a vývoje i zjednodušení insolvenčního řízení. Jestli v něm hledáte něco, co by pojmenovalo a řešilo hlubinné příčiny krize, či ulehčilo situaci krizí nejvíce postiženým skupinám, tedy rodinám s dětmi a důchodcům, hledáte marně. To je také důvod, proč se proti němu postavila opozice i odbory.

 

Poslanci také schválili návrh vlády na pomoc „pobaltskému tygrovi“ Lotyšsku ve výši 200 milionů eur, někteří komentátoři jízlivě poznamenali, že je to jenom gesto dobré vůle, které politicky využijeme, až budeme ve velmi krátké době sami potřebovat půjčit. Ostatně Mirek Topolánek se mírně podřekl a naznačil asi více, než je zdrávo. Vláda také schválila desetimilionovou humanitární pomoc Gaze. Je to sice pozdě a málo, od současné vládní garnitury se však více čekat nedalo.

 

Finanční trhy hlásily další propady. Pražská burza se ocitla na pětiletém minimu, česká koruna je jako na tobogánu. Penzijním fondům sice loni rekordně klesly zisky, to však nebrání ministru Nečasovi, aby ve vládě neprotlačil opt-out.

 

NKÚ kontroloval využití státních peněz, zjistil řadu nedostatků a podal trestní oznámení pro podezření z machinací a podvodů při přípravě probíhajícího mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci. Vyšetřit chyby při organizaci a zadávání veřejných zakázek chce i Mirek Topolánek, který obvinil předchozí vládu, že ho postavila před hotovou věc. Organizátoři mistrovství, které již přišlo státní pokladnu na dvě miliardy korun, poté požádali Liberecký kraj o další příspěvek ve výši 15 milionů  korun na „doprovodné akce nadregionálního charakteru“.

 

Vytáhla se chomutovská radnice, když si objednala exekutory, kteří za asistence městské i státní policie odebírali dlužníkům města sociální dávky v okamžiku, kdy je od úředníků města obdrželi. Asistence policie při vymáhání vynikne ještě více, pokud si ji dáme do kontrastu s tím, že policisté nebudou vyjíždět k většině dopravních nehod a za jejich zásah při fotbalových utkáních budou muset pořadatelé platit. Vrchní exekutor Podkonický skončí ve své funkci, protože se exekutorské komoře nepodařilo naplnit veřejný registr, který by vnesl jasno do toho, který exekutor vede kolik exekucí. Podkonický tvrdí, že o jeho odvolání usilují ti, kteří zavedení databáze nejvíce brzdili.

 

Poslanci schválili, že za úklid chodníků od sněhu bude odpovídat jeho vlastník, a zbavil této povinnosti majitele přilehlé nemovitosti. Ministerstvo vnitra rozjelo svůj projekt repatriace „gastarbeiterů“. Zahraniční dělníci, především Vietnamci a Mongolové, propuštění od montážních linek, dostanou letenku a 500 euro pro návrat domů. Ministerstvu školství hrozila ztráta 400 milionů z evropských dotací, ministerstvo financí na poslední chvíli vyjednalo výjimku. Šéf libereckých státních zástupců byl odvolán, dovolil si kritizovat „justiční mafii“. Miroslav Macek musí zaplatit sto tisíc korun a zveřejnit omluvu za pohlavek, který v roce 2006 na sjezdu Stomatologické komory uštědřil tehdejšímu ministru zdravotnictví Davidu Rathovi.

 

Největší český výrobce léčiv, Zentiva, byl převzat francouzským farmaceutickým gigantem Sanofi-Aventis. V Ostravě prudce vzrostl počet drobných krádeží. Sociální demokrat Mrština si zval prostitutky z Východu. Nevěstince snížily ceny.

 

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments