Politický masomlejn 2010 – 1. a 2. týden
Rok 2009 je za námi, a tak si můžeme, společně s iHNed, zavzpomínat na 21 hvězdných okamžiků české politiky. Nebyly ovšem jen tyto veselé chvíle, od Nového roku vzrostla DPH i spotřební daně, naopak výrazně poklesly dávky mateřské dovolené. Nezaměstnanost se na konci roku zvýšila o více než polovinu stavu z počátku roku. Matka práce si oprávněně stěžuje, v žebříčcích korupce jsme se propadli někam za Kostariku a Botswanu, a najdou se dokonce i škarohlídi, kteří tvrdí, že už mají dost politiků, kteří nás vedou od desíti k pěti. A oni se přitom tak snaží!

 

Ostatně, posuďte sami:

 

Pan prezident nás hned na Nový rok obšťastnil svým projevem, v němž pochválil premiéra Fischera a jeho vládu. Bývalý prognostik vyzval „svobodné občany“, aby se nezabývali tím, co bude za 50 či 100 let, ale přiložili ruku k dílu (a také ke svým opaskům za účelem utažení). Jednomu ze svobodných občanů se to moc nelíbilo, ale to je zcela jistě pod rozlišovací schopnosti pana prezidenta, který má teď úplně jiné starosti. Například s neobjektivními novináři, novoroční amnestií, milostí pro obchodní partnery Pitra a Mrázka či jmenováním padesáti nových soudců.

 

Vláda přiznala, že loňský deficit se přiblížil ke 200 miliardám, poslanec a bývalý ministr financí Bohuslav Sobotka však tvrdí, že tohoto čísla bylo opět dosaženo účetním trikem. Spočteme-li navíc deficit podle evropských metodik, v nichž se do státního dluhu započítávají i dluhy samospráv a zdravotních pojišťoven, a naopak se nezapočítávají peníze získané z privatizace (loni to ovšem v našem případě byly jen „drobné“), dostaneme se na astronomických 268 miliard Kč. Chystá se Eduard Janota, který už oznámil, že nesplníme náš závazek snížit náš deficit do roku 2013 pod tři procenta, vyprovokovat státní převrat? Mediální krytí je však dokonalé, takže občané se nedozvědí, kdo deficity naplánoval a způsobil, ale jenom to, že kvůli nim musíme omezovat „mandatorní výdaje“ a reformovat zdravotnictví i důchodový systém, jinak nás čeká katastrofa. Kvůli nekvalitní práci zákonodárců a Ministerstva práce a sociálních věci se na nás navíc v tomto směru žene další pohroma. Státu hrozí, že díky chybě v zákonech, týkajících se SZP (a také právnímu pozitivismu českých soudců), bude muset letos vrátit českým zaměstnavatelům až 100 miliard korun. O vrácení pojistného zažádalo již téměř 5 000 firem a desítky samospráv, především těch, v nichž vládne ODS. Jiří Paroubek naopak vyzval hejtmany, aby vrácení nepožadovali. A jak to chce Fischerova vláda řešit? Vyššími daněmi, lepší kontrolou státních zakázek a šetřením. Začala tím, že hodlá navýšit o 100 mužů stav našich statečných hrdinů v Afghánistánu, a nakupuje předraženou a pro potřeby obrany státu nepotřebnou vojenskou techniku. Co kdybychom to vzali trochu z jiné stránky, a hledali skutečné viníky deficitů?

 

Vláda na svém zasedání k nelibosti šéfa ODS odsouhlasila balíček protikorupčních zákonů. Ministr vnitra Pecina je pro nainstalování tělesných skenerů. Vláda opět podala soudu návrh na rozpuštění Dělnické strany. Několik dní poté policie už potřetí v průběhu jednoho roku zatýkala údajné pravicové extrémisty. Soud odložil líčení s DS na neurčito, údajně bude pokračovat v únoru. Velvyslancem v Izraeli se stal 36letý náměstek ministra Tomáš Pojar s velmi zajímavým životopisem. Česko se zapojilo do systému AWACS. Ministr Michael Kocáb zahájil ve školách kampaň proti homofobii.

 

Občanští demokraté vyjádřili znepokojení nad výší rozpočtového deficitu. Předseda ODS v rámci snižování deficitu navrhuje sjednotit DPH na 17 procent, což se nesetkalo zrovna s kladným ohlasem ani na pravici, natož na levici. V ODS to vře kvůli volbám, hlavní napětí probíhá mezi vedením strany a pražskou organizací. Podle Pavla Béma se ODS s Mirkem Topolánkem za kormidlem potápí, podle Topolánka pantátové z ODS vysekávají do lodi díru. Pravdu v tomto případě mají oba. Kolem Pavla Béma se vůbec začínají dít podivné věci. Další posudek na Opencard naznačil, že projekt byl od začátku nereálný a předražený, na Béma si troufl i Reflex, který ho zobrazil na titulní straně s prasečím rypákem. A věci se dějí i kolem Pražské teplárenské, v níž hrozí, že hlavní město ztratí jakýkoliv vliv na její řízení. Zdá se, že Bém to řešil po svém, a odjel si slézt nejvyšší vrchol Antarktidy. Senátor Bedřich Moldan opouští ODS a nebude za ni kandidovat v podzimních senátorských volbách.

 

Jihomoravský primátor Michal Hašek a brněnský primátor Roman Onderka měli neuvěřitelné štěstí, když vyhráli hlavní ceny v tombole. Hašek vyhrané auto údajně dá na charitu, Onderka zájezd do Egypta věnuje do nového slosování tomboly. David Rath prohrál soudní spor s týdeníkem Reflex, v němž žádal o omluvu za karikaturu, na níž ho Reflex znázornil jako Hitlera. Stejně tak prohrála svůj spor s Reflexem i Petra Paroubková, která se dožadovala omluvy za „pornokarikaturu“ od kreslíře Štěpána Mareše. Muž, který se označil za Romana Filipa, založil na Facebooku stránku, která účastníkům slibovala mobilní telefony. Poté skupinu přejmenoval na „Mladí lidé volí Jiřího Paroubka“. ČSSD z této akce obvinila Ivana Langera. ČSSD opustil poslanec Kosta Dimitrov a přeběhl ke Straně práv občanů Miloše Zemana. Proti Jiřímu Paroubkovi bude v ústeckém kraji kandidovat právě Miloš Zeman.

 

KDU-ČSL obhajuje svůj návrh zákona proti hazardu. Její předseda očekává velký odpor ze strany lobbistů a zlobbovaných poslanců. Karel Schwarzenberg označil všechny, kteří prosazují 13. důchod, za nesvéprávné jedince. Strana práv občanů se rozešla se svým volebním manažerem. Ten se obává, že pouze okopírovali jeho know-how z návrhu, a poté mu sdělili, že jeho nabídka je příliš drahá. Strana Zelených bude měnit kandidátky do jarních voleb. Vytáhne zpět Martina Bursíka a Kateřinu Jacques? Za odloženou šálu s logem Dělnické strany byl na hodinu propuštěn řidič tramvaje pražského Dopravního podniku. Řidič se hodlá proti propuštění bránit u soudu.

 

Reálná česká ekonomika i nadále skomírá, a to navzdory oživení na burzách a posilování koruny. S již v úvodu zmiňovaným raketovým růstem nezaměstanosti koreluje i růst počtu insolvenčních návrhů, v loňském roce jich bylo více než 10 tisíc. Průmysl pokračuje v propadu, a to i přesto, že vloni rekordně stoupla výroba osobních automobilů. Silně klesly i tržby obchodníků, listopadové oživení naopak hlásilo stavebnictví. Začaly růst spotřebitelské ceny a zahraniční obchod se opět dostal do přebytku díky nižším dovozům.

 

Problémy Sazky musí být velmi vážné, když už o nich referuje i ČT. Akcionáři však prý jejího ředitele Aleše Hušáka odvolávat nebudou, ostatně podle něj si za vzniklé problémy se splácením vysočanské arény mohou sami, a hlavním viníkem podfinancování sportu je stát. Bývalý odborový předák Jaromír Dušek tvrdí, že Českým drahám chybí na účtech osm miliard, které měly obdržet za majetek, jenž předaliy Správě železniční dopravní cesty. Majetek po zkrachovalé Moravia Energo (majitel hutní magnát Tomáš Chrenek, bývalý šťastný akcionář Stanislav Gross) prý pokryje sotva desetinu pohledávek jeho věřitelů. O ochranu před věřiteli požádal OP Prostějov. Miliardář Zdeněk Bakala si najal na spor se státem o byty OKD špičkovou londýnskou právní kancelář. Dopravní podnik hlavního města Prahy vykázal ke konci září ztrátu 2,34 mld. Kč, konečné výsledky hospodaření prý budou v únoru.

 

Bývalý šéf žalobců z odboru hospodářské kriminality spáchal „sebevraždu“. Státní společnost ČEPRO rozdala zakázky za 4,5 miliardy korun bez jediného výběrového řízení. Ve sporné půlmiliardové zakázce Českého statistického úřadu na zajištění sčítání lidu se objevují další pochybnosti. Petr Šmířák a Roman Vaškůj byli u přerovského okresního soudu odsouzeni za pokus o uplácení Marcely Urbanové v souvislosti s kauzou Čunek. Šest let vězení za podvody s akciemi firem Setuza a Milo dostal uprchlý podnikatel Tomáš Pitr. Ze „zdravotních důvodů“ rezignoval český velvyslanec na Ukrajině Jaroslav Bašta, se skandálem kolem víz to prý vůbec nesouvisí. Šéf NKÚ František Dohnal zakázal své podřízené účast na jednání kontrolního výboru sněmovny. O Stanislava Pence, který zveřejnil evidenci zájmových osob StB, se začal zajímat Úřad pro ochranu osobních údajů. Státní zástupce definitivně ukončil vyšetřování prodražené výstavby Justičního paláce v Brně. Od Nového roku platí novela trestního zákoníku, která umožňuje stíhat politiky za falešné obvinění svých konkurentů. Soud potvrdil podmínečný trest pro „novobydžovského bombera“.

 

Pokračuje plzeňská kauza. Zjistilo se, že na zdejší právnické fakultě zkouší odborné předměty muž bez právního vzdělání, a že více než u třetiny držitelů titulu JUDr. se našly „nesrovnalosti“. O své tituly se však bát nemusejí, škola se bojí případných žalob v případě, že by začala nestandardně či podvodně získané tituly odebírat. A tak prvním hmatatelným důsledkem celé kauzy bude, že právnická fakulta propustí třetinu pedagogů (co myslíte, jestlipak mezi nimi budou i ti, kteří na pochybné praktiky upozornili?)

 

Češi posílají miliony na pomoc Haiti. V Česku vypukla sněhová kalamita. Stát stále rozšiřuje okruh osob, které mohou být bezplatně očkovány proti prasečí chřipce, zájem o očkování je mizivý. Pandemie skončila, zapomeňte. Čínská ambasáda zůstala zavřena před Václavem Havlem, který na ni nesl petici za propuštění čínských chartistů. Voják, který byl propuštěn za nošení nacistických symbolů na přilbě, se vrací do Afghánistánu jako zaměstnanec západní bezpečnostní agentury. Dvě třetiny středních škol zrušilo přijímací zkoušky. Z českých škol zmizeli lektoři angličtiny – rodilí mluvčí. Při výbuchu kotelny ve firmě Avon Automotive v Rudníku zahynuli dva lidé. Zemřel Ivan Medek. 300 tisíc návštěvníků a druhé výročí oslavil váš oblíbený politický informační server. Českou Miss Vietnam a evropskou vicemiss Vietnam se stala půvabná Nguyen Mai Anh. Muži, chcete vědět, jestli patříte mezi vyvolené? Porovnejte si svůj prsteníček a malíček.

 

 

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments