Politický masomlejn 2010 – 13. a 14. týden




V Praze byla s velkou slávou podepsána dohoda o redukci jaderných zbraní mezi americkým a ruským prezidentem, prý se tak stalo proto, že oba státníci se tu cítí jako doma. A aby snad američtí spojenci z postkomunistických zemí nepojali podezření, že je Amerika v rámci zlepšování vztahů s Ruskem zanedbává, pozval si hlavy 11 zemí na večeři na americkou ambasádu v Praze sám americký president Barack Obama. A jedním z hlavních bodů byl jeho požadavek na spojence, aby zvýšili svoji účast na misi v Afghánistánu.

 

V roli hostitele americko-ruského summitu vystupoval prezident Václav Klaus a evidentně si ji užíval. Ještě předtím však stačil vyzvat k umírněnosti odboráře, kteří na svém sjezdu zvolili nového předsedu Jaroslava Zavadila. A po namáhávé zábavě Václava Klause čekala intronizace nového pražského arcibiskupa Dominika Duky, při níž se prezident i všichni přítomní dozvěděli, že prezidentův přítel, polský prezident Lech Kaczyński, společně s další takřka stovkou významných představitelů zahynul při leteckém neštěstí cestou na pietní akt v ruské Katyni.

 

Z vlády odešel Michael Kocáb, na pozici ministryně pro životní prostředí naopak míří bronzová Ropačka roku 2006 a bývalá mluvčí společnosti ČEZ Rut Bízková. Prunéřov je v kapse! Premiér Jan Fisher odjel na jaderný summit do USA. Vládní vyjednavači se shodli s farmářkou Havránkovou na odškodnění za její pozemky a odblokovali tak dokončení výstavby dálnice D11.

 

Předseda ODS Mirek Topolánek opustil „ve velkém stylu“ pozici volebního lídra, jeho funkcí (a fakticky i funkci šéfa ODS) převzal Petr Nečas. Podle Jakuba Patočky by to sice mohlo být pro ČSSD požehnáním, první televizní duel obou lídrů volebních kandidátek však ukázal, že Jiří Paroubek nedokáže ovládnout své emoce. Přitom první dvě třetiny duelu svého oponenta válcoval, nechal se jím však v poslední třetině vyhecovat ke skákání do řeči a místo zavěrečného knock-outu jsme v údivu sledovali dvojici zápasníků ve wrestlingu, kteří se nesmyslně válí v bahně a nadávají si do Kašpárků a Večerníčků k pobavení publika a především svých konkurentů. Kladným efektem pro Petra Nečase také bylo, že vůbec nepřišla řeč na půlmilionovou odměnu, kterou při odchodu z ministerské funkce připsal ředitelce své kanceláře Janě Nagyové.

 

Pokud ČSSD splní své sliby, náš stát do tří let zbankrotuje, tvrdí ODS, její výpočty však zpochybňuje dokonce i server iHned. Na pokraji bankrotu je však v tuto chvíli především ODS, která stejně jako ČSSD skončila loni své hospodaření se ztrátou 150 milionů korun, začíná jí však hrozit, že v případě volebního neúspěchu nebude mít dostatek prostředků na zaplacení svých stranických dluhů. To je těžký oříšek pro volebního manažera Ivana Langera, který, jak se zdá, začal provádět ve spojení s „jednou nejmenovanou nevládní organizací“ velmi účinnou nízkonákladovou volební kampaň. Na Langera, nad kterým se ve vlastní straně stahují těžké mraky, vyšlo také najevo, že mu ministerstvo vnitra platilo telefonní účty i v době, když už ministrem nebyl. A když Jan Macháček na svém blogu dává tipy policii, na co se má ptát Aleše Řebíčka v kauze Viamont, nemůžeme se už divit vůbec ničemu. Situace v ODS se dostala až tak daleko, že hlavní manažer ODS Jan Kočí, který jako jediný může provést škrty v kandidátkách, ujel z Prahy a ukrývá se. Že by měl strach o život?

 

Předsedou správní rady Dopravního podniku hl. m. Prahy se stal David Vodrážka, předsedou dozorčí rady bývalý sociálně-demokratický ministr Karel Březina. Když si to dáme dohromady s tím, že šéfové stran se ve výše zmiňované televizní debatě shodli na privatizaci dalšího akciového podílu ČEZu, rámcové podobě tendru na tzv. ekologické zátěže a odkladu státních maturit, tak si musíme položit otázku, jestli se nám přes všechnu tu mediální šmíru nezačal pomalu reinkarnovat „duch opoziční smlouvy“.

 

Sázkové kanceláře začaly snižovat kurzy na vítězství ČSSD v nadcházejících volbách, favorit voleb Jiří Paroubek má však naprosto jasno, že pokud levice nezvítězí jako celek, příštím premiérem nebude. ČSSD změnila terč své kampaně z Topolánka na Nečase a označila oba dva za „siamská dvojčata“. A aby bylo trochu veselo, tak se o slovo ve straně, která prý až příliš hraje podle pravicových not, přihlásila „radikální křesťanská frakce“.

 

Škrty v mandatorních výdajích, zavedení školného, zvýšení spoluúčasti u zdravotní péče, snížení mezd státním zaměstnancům, nevyplácení podpory v nezaměstnanosti těm, kteří sami opustí zaměstnání, povinnost veřejných prací pro nezaměstnané a další lahůdky představila na svém předvolebním menu TOP09. Ivan Hoffman označil program TOP09 jako populismus naruby, ČSSD i ODS se shodly (!!!) na tom, že ekonomické plány této „milionářské strany“ povedou ke zbídačení lidí. Svůj program představila také strana Věci veřejné, která slibuje zrušení zdravotnických poplatků, zvýšení platů učitelů, snížení počtu úředníků, omezení vojenských výdajů a zefektivnění hospodaření státu. Otázkou je, jestli obě tyto strany dostanou šanci své plány uskutečnit, Ján Mišovič v Britských listech na základě minulých výsledků voleb tvrdí, že menší strany i přes značnou mediální podporu v závěrečné fázi volební kampaně nepotvrdí průběžné výsledky.

 

Výdaje státu na podporu nezaměstnanosti se v loňském roce zvýšily o více než sto procent, vzrostly také výdaje na důchody, především kvůli zvýšenému počtu předčasných důchodů, naopak se snížily výdaje na výplatu nemocenských. Není tedy divu, že státní dluh na konci března dosáhl 1,21 bilionu korun, zahraniční dluh ČR na konci roku 2009 činil 1,59 bilionu korun, přičemž deficit státního rozpočtu se vloni vyšplhal k šesti procentům. Dluh ČR přitom roste dvakrát rychleji než výkon naší ekonomiky. Do debaty o tom, kdo za to může, přispěl viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl tím, že obvinil Mezinárodní měnový fond z eskalace krize ve východní Evropě. MMF se proti tomu velmi ostře ohradil, celou záležitost museli „žehlit“ guvernér ČNB Tůma, premiér Fischer i ministr financí Janota.

 

Do Prahy dorazili odborníci z Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) s „cennými radami“ pro budoucí českou vládu. Ta by podle nich měla mimo jiné stanovit termín přijetí eura, zvýšit majetkové daně, sjednotit sazbu DPH, zavést nové ekologické daně, snížit sociální dávky prorodinného charakteru, zrušit zákon regulující obchodní řetězce, umožnit opakované zaměstnávání pracovníků na dobu určitou a snížit minimální výši základního kapitálu pro založení nové obchodní společnosti. Opravdu u nás chce OECD zlikvidovat vzácné „zelené výhonky hospodářského oživení“, tedy růstu průmyslové výroby, poklesu nezaměstnanosti a přebytku v zahraničním obchodu?

 

Odbory v mladoboleslavské Škodě si po těžkém vyjednávání s vedením firmy o nové kolektivní smlouvě vymohly navýšení platů o 2,7 procenta. Philip Morris ČR vloni zvýšil svůj zisk o 40 procent. Naopak do ztráty ve výši 840 miliard se propadla petrochemická skupina Unipetrol. Insolvenční řízení bylo zahájeno se stavební firmou Strabag, krajský soud v Brně poslal do konkurzu výrobce letadel Moravan Aviation.

 

Protikorupční policie odložila kauzu, v níž někteří politici KSČM, TOP09 a KDU-ČSL projevili ochotu přijmout peněžní plnění za lobbování pro změkčení loterijního zákona. Kdo oznámí korupci, už si ve státních zakázkách neškrtne, tvrdili podnikatelé na protikorupčním fóru Hospodářských novin. Rekonstrukce Českého domu v New Yorku se stala černou dírou na peníze. Podle NKÚ ministerstva z poloviny nevyužila výsledky personálních, organizačních a ekonomických auditů za desítky milionů korun, nejhůře dopadlo (jak jinak?) ministerstvo obrany. Rektor ZČU zahájil proces odebírání neoprávněně získaných doktorátů. Připravuje se i odebírání magisterských a bakálářských titulů. Švýcarský rozhodce Damiano Della Ca rezignoval v arbitráži státu s firmou Diag Human. Náměstek ministra zdravotnictví Marek Šnajdr to označil za obstrukční krok v letité a komplikované kauze, v níž jako další rozhodce figuruje i hlavní aktér aféry na plzeňských právech Milan Kindl.

 

Město Praha obdrželo pokutu 3,25 milionů korun za zprznění Karlova mostu, šéf pražských památkářů byl obviněn z „maření úkolu veřejného činitele z nedbalosti“. Liberecký kraj schválil trasu rychlostní silnice přes Český ráj. Čeští piráti protestují proti tajnému vyjednávání mezinárodní dohody o „ochraně duševního vlastnictví“ ACTA. Část vědecké rady a zaměstnanců se bouří proti nástupu nového ředitele ÚSTR Jiřího Pernese kvůli jeho nepřiznaným „hříchům“ z období totality. Česká pošta po 160 letech končí s doručováním telegramů. Šéf „střížkovské“ Bohemky Kapr udělal z první fotbalové ligy frašku, když zabránil svému týmu nastoupit proti Bohemians 1905. A zvířátkem na konec tentokrát nebude Kapr, i když by si to určitě zasloužil, ale vzácný korýš z Pardubicka – žábronožka sněžní.

 

 

 

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments