Politický masomlejn 2010 – 15. a 16. týden
 

Zdá se, že český prezident Václav Klaus byl tak rozhořčen neúčastí bruselských byrokratů na pohřbu tragicky zemřelého polského prezidenta Lecha Kaczyńského, že se jim pomstil vyzrazením největšího tajemství EU a oznámil krach eurozóny. A protože od zkrachovanců a zaprodanců v žoldu enviromentalistů si naše hrdá země nenechá nic diktovat, vetoval novelu zákona o obchodování s povolenkami a povýšil tím suverenitu ČEZka na nejvyšší možnou úroveň. Prezident také jmenoval Rut Bízkovou novou ministryní životního prostředí.

 

Vláda rozhodla, že úředníci, rozhodující o velkých zakázkách, budou muset mít bezpečnostní prověrku.

 

Premiér Jan Fischer vyhrál konkurs na místo viceprezidenta Evropské banky pro obnovu a rozvoj, na toto místo nastoupí po ukončení své „mise“. Gratulujeme! Nedávno odstoupivší ministr pro lidská práva Michael Kocáb se stal zmocněncem předsedy vlády pro lidská práva. Ministerský předseda také navštívil Spojené státy, kde se setkal s představiteli židovských organizací, a také s Madeleine Albrightovou, která vede tzv. „radu moudrých“, což je 12 nevolených zástupců, kteří připravují „novou alianční strategickou koncepci“. Podle Jana Fischera se ČR chce na přípravě této strategie plně podílet. V USA jednal také ministr obrany Martin Barták. Při této příležitosti mimo jiné nabídl účast ČR na budování protiraketového štítu a prohlásil, že ČR je proti stažení amerických jaderných sil z Evropy. Sporné aukce majetku ministerstva vnitra, které proběhly za bývalého ministra vnitra Ivana Langera, řeší soudy i protikorupční policie.

 

Podle ministra financí Eduarda Janoty je jedinou překážkou pro přijetí eura výše českého deficitu. A protože se vláda na tripartitě shodla se zástupci zaměstnavatelů i odbory na 13 protikrizových opatřeních, cesta do zkrachovalé eurozóny se pro nás jistě velmi rychle otevře.

 

Nová ministryně životního prostředí zrušila sekci klimatu, kterou založil její předchůdce Martin Bursík a seznámila veřejnost se svými „ambiciózními prioritami“ na těch několik týdnů ve funkci. Překvapivě mezi nimi nebylo rozhodnutí o dostavbě elektrárny Prunéřov, na němž si vylámal zuby její předchůdce ve funkci.

 

Sporná dotace z tzv. „porcování medvěda“ a následné mlžení stály křeslo předsedy poslanecké sněmovny, poslanecký mandát i místo na kandidátce sociálního demokrata Miloslava Vlčka. Poslanecká sněmovna přehlasovala prezidentské veto a schválila institut krajských referend i snížení daně ze zaměstnaneckých benefitů na původní úroveň. Sněmovna také navzdory poslancům ODS a TOP09 schválila návrat k původní výši mateřské a možnost, aby si státní dluhopisy koupili i běžní občané, současně ovšem výnos z nich zatížila patnáctiprocentní daní. Poslanci také vyzvali vládu, aby zrušila miliardový tendr Lesů ČR na těžební práce.

 

Velká bitva se rozpoutala o novelu loterijního zákona, do níž se rozpočtový výbor pokusil propašovat pozměňovací návrh, který měl zbavit obce pravomoci rozhodovat o typu a umístění herních automatů na jejich území. Novela zákona byla nakonec schválena v původním znění, je v ní prý však několik neobratností, které by mohly komplikovat účinnost tohoto zákona. Nebylo by však vůbec nejlepším řešením „jednoruké bandity“ úplně zakázat?

 

Senát podpořil pětiletý odklad zavedení elektronických dálničních známek. Podpořil také snížení výkupní ceny solární energie a vznik registrů vysokoškolských profesorů, kteří by tím ztratili možnost „pendlovat“ mezi univerzitami. Senát naopak do poslanecké sněmovny vrátil novelu zákona o veřejných zakázkách a navrhuje vypustit mj. povinnost zveřejnit majetkovou strukturu ze strany uchazeče o státní zakázku.

 

Předvolební kampaň více než oživil klip režiséra Petra Zelenky, v němž mladí, krásní a inteligentní herci Martha Issová a Jiří Mádl svérázným způsobem doporučují svým vrstevníkům, aby přemluvili své prarodiče k volbě pravice. Prý soukromá iniciativa režiséra za několik set tisíc, doprovázená vznikem dvou diskusních skupin na Facebooku a obratně šířená v mediálním prostředí vzbudila opravdu velký ohlas. Levice dávala najevo intenzivní znechucení z toho, že se kdosi tímto „virálem“ pokouší v rámci volební kampaně eskalovat „mezigenerační válku“ (např. Bažant, Kotrba, Patočka, Rolčík, Shanaah, Valach…), střed a slušná pravice byly zděšeny ubohou úrovní a kontraproduktivitou klipu (např. Cvek, Fendrych, Hrbková, Pehe, Štern, Tydlitátová…), najdou se mezi námi i velkorysí občané, které "vtipný klip" nejenže neuráží, ba dokonce se s jeho poselstvím víceméně ztotožňují (jmenovitě báby Šiklová a Vendlová, dědkové Havránek, Urban a  Ziegler ).

 

Vedení ODS se naplno ujal a ostrou volební kampaň odstartoval obratný, nápaditý a po všech stránkách svými poradci skvěle připravený rétor Petr Nečas, svá místa na kandidátkách uhájili Pavel Bém a Ivan Langer. Mirek Topolánek si postěžoval, že se ho strana zbavila „nestandardním způsobem“, že bývalí premiéři nemají „doživotní rentičku“, a že tudíž bude muset využít svých „znalostí, zkušeností, informací a kontaktů“, aby neskončil na pracovním úřadě. Nezní to trochu zlověstně?

 

Pražská ODS si zvolila tři nové místopředsedy. Byli odvoláni „bémovci“ Milan Jančík, Jiří Janeček a čtenářům OM dobře známý „ideolog ODS“ Tomáš Chalupa. Pavel Bém však odvolán nebyl ani z předsednického místa, ani z kandidátky. V poslanecké sněmovně svým pražským spolustraníkům překážet nebude.

 

Dobře skrytí sponzoři darovali ODS po částech kolem 9 milionů korun. Plzeňská právnická fakulta chce odebrat tituly i chomutovské starostce za ODS Ivaně Řápkové a starostovi Prahy 5 Milanu Jančíkovi. Ombudsman Otakar Motejl žádá nové prošetření případu černých staveb v CHKO České středohoří, které si postavila „šedá eminence“ severočeské ODS Patrik Oulický. ODS vzkazuje střední třídě, že jsou lenoši, tvrdí Petr Gočev v Britských listech, a stala se učitelkou socialismu, dodává Michal Hauser v Deníku Referendum. Bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek navrhuje, aby volební právo měli jen plátci přímých daní – že by Hauser myslel socialismus nacionální?

 

Předseda ČSSD Jiří Paroubek v souladu s předvolebními billboardy zlevnil pivo na 2 koruny, zrušil kocovinu a reinkarnoval Elvise. Je tedy jen otázkou času, kdy uhasí islandskou sopku. ČSSD vyzvala zastupujícího předsedu ODS Petra Nečase, aby objasnil odměňování svých spolupracovníků (například jeho bývalá šéfka kanceláře a současná poslanecká asistentka Jana Nagyová si měla přijít za 8 měsíců na 1,4 milionu Kč). Exposlanec ČSSD Michal Kraus má vysvětlit, jak získal tři miliony na harrachovský byt pro svého syna. Byt si koupil od firmy, která před tím získala pětadvacetimilionovou dotaci v rámci toho samého „porcování medvěda“, které pohřbilo poslaneckou kariéru Miloslava Vlčka.

 

Europoslanec za KSČM Milosla Ransdorf potřetí za poslední tři roky naboural auto. Při předchozích dvou haváriích zranil chodce. Nejpopulárnějším politikem se stal Radek John z Věcí veřejných. Dle našeho názoru mu k tomu mimo jeho osobního charismatu pomohla jeho kontroverze s Jiřím Paroubkem a sociální demokracií, kalendář s lechtivými fotkami kandidátek VV, pravicový populismus a především s ním spřízněná agentura. TOP09 se vyslovila pro posílení afghánské mise ještě do voleb.

 

Česká národní banka loni mohutně investovala do akcií. Podíl akcií v jejím portfoliu se zvýšil čtyřikrát. Guvernér ČNB Zdeněk Tůma předčasně rezignoval. Banky v březnu poskytly nejvíce hypoték za posledních devět měsíců. Očekává se výrazné zdražení pohonných hmot.  Klesají maloobchodní tržby, obchody reagují akčními slevami. V poklesu pokračují i ceny bytů, stavebnictví se dostalo na dno a stavební firmy zmrazují mzdy, objem veřejných staveb klesl skoro na polovinu, naopak automobilky jedou na plný plyn, výroba letos oproti loňské mizérii stoupla o jednu třetinu. Výdaje českých domácností na zdravotnictví za posledních 8 let stouply na trojnásobek. Na alkohol a tabák vynakládáme dvakrát více než je průměr EU – možná to jsou ty důvody, proč se na úřadech práce množí slovní i fyzické útoky.

 

ČSA zrušily pět set letů kvůli islandské sopce a schválily záchranný plán pro příští tři roky, který spočívá v přeměně na holding a osamostatnění obslužných činností a charteru. OP Prostějov čeká klasický konkurz. Zkrachovala další sklárna – Bomaco Rossi ve Světlé nad Sázavou – a o práci přišlo 60 pracovníků. Vedení kolínské TPCA podepsalo kolektivní smlouvu s odbory, v níž se zavázalo, že nikoho nepropustí a zvýší tarifní mzdy o 2,5 procenta. Kolektivní vyjednávání skončilo také v Hyundai v Nošovicích, mzdy vzrostou o 7 procent. Avia Letňany zvýšila prodej nákladních aut o 200 procent. Minoritní akcionáři Mittalu podali stížnost lucemburské burze kvůli nevyplaceným dividendám.

 

Ústavní soudci se definitivně zbláznili (tedy až na výjimky) a na základě podání bývalého soudce rozhodli, že se má v důchodech více uplatňovat „zásluhový princip“. Zbláznili se také bývalí zastánci „rovného důchodu“, kteří teď jásají nad „zvýšením zásluhovosti“. Monopolní poskytovatelé pravdy tvrdí mj. ústy svého předsedy, že „hlavní garance soudcovské nezávislosti je v platu … a v každé zavedené demokracii je považováno ocenění soudce přiměřeným platem nejen po dobu funkce, ale i po jejím skončení za její součást…“ Pokud politici nebudou adekvátně reagovat, mohlo by toto opatření stát až 25 miliard korun.

 

K soudci Vojtěchu Ceplovi ml. se vrátí projednávání kauzy „justiční mafie“, čemuž se snažili zabránit její advokáti. Policie také odložila obvinění z trestného činu pomluvy, kterého se v této kauze měla dopustit bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová právě tím, že označila jako „justiční mafii“ lidi, kteří se snažili zastavit trestní stíhání Jiřího Čunka. Za angažmá v této kauze se bude u soudu naopak zodpovídat soudce Pavel Kučera. Sama „kauza Čunek“ byla přitom žalobcem definitivně poslána k ledu.

 

Antimonopolní úřad zrušil České poště nákup služebních automobilů za 300 milionů korun kvůli zmanipulované veřejné zakázce. Ve stejné době vedení České pošty oznámilo, že nakoupí svým zaměstnancům nové uniformy za 240 milionů korun. Podle Hospodářských novin pomáhal připravit výběrové řízení na výstavbu univerzity v Brně člověk, spjatý s dodavatelskou stavební firmou. Hradeckému exhejtmanovi a dalším pěti lidem z bývalého vedení královéhradeckého kraje hrozí vězení za předražený nákup nábytku pro rekonstruovanou budovu krajského úřadu. Šéf NKÚ František Dohnal dostal od poslanecké sněmovny padesátitisícovou pokutu za to, že bránil poslancům v kontrole hospodaření jeho úřadu. Český trh zaplavuje pančovaný alkohol.

 

Připravuje se nový světový řád, tvrdí v rozhovoru pro První zprávy Daniel Solis. Proč reprodukujeme minulý režim?, ptá se Vladimíra Dvořáková v Literárních novinách. Protože žijeme v neonormalizaci, nepřímo ji odpovídá filozof Stanislav Komárek na Aktuálně. Asi všichni tři čtou Outsidermedia.

 

Romskému aktivistovi Václavu Mikovi se nelíbila „rasistická“ pasáž z Ladova Kocoura Mikeše, žádal její vyškrtnutí. Za černého „rasistického kocoura“ se postavily desetitisíce lidí na internetu. Církvi se nelíbí metodická příručka ministerstva školství pro sexuální výchovu. Příručka doporučuje například hru Kompot, kdy děti sedí na židlích v kruhu a na pokyn si  Vymění místa všechny ty, které už měly menstruaci. Ti, kteří už někdy onanovali. Ti, kterým roste ochlupení. Ti, kteří už někdy viděli porno (na internetu, v časopise, na DVD)…“  Zemřel kardinál Tomáš Špidlík. Brazilec Fabiano Golgo tvrdí, že Češi smrdí. Češi tvrdí, že Brazilci z favel také příliš nevoní. Takhle nějak vznikají války. Máme proti Brazílii šanci?

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments