Prezident Václav Klaus udělil osm milostí a napsal osobní dopis dvěma oslavencům, přičemž ten adresovaný Vladimíru Železnému byl sice obřadnější, za to však neobsahoval „přátelskou výtku“ jako ten, který ke svým sedmdesátinám obdržel jeho „blízký transformační spolupracovník“ Tomáš Ježek. Pan prezident si také „odskočil“ do Spojených států na svůj pravidelný „vedlejšák“, při němž varoval, že panika kolem globálního oteplování je vážnou hrozbou naší svobodě a prosperitě (a to ještě nevěděl, že se „rasantně otepluje“ i na místech, kde by to nikdo nečekal. Václav Klaus, zdá se, v minulých dvou týdnech vůbec především varoval a vyjadřoval znepokojení – odnesl to rakouský prezident za „zneužívání citlivých historických témat“, odboráři a jejich hrozba stávkou kvůli zdanění benefitů, stav armády (prezidentu se nelíbí, že místo obránců vlasti máme expediční sbor!), a také předvolební situace, která se stala podle pana prezidenta riskantní.
Předseda poslanecké sněmovny podal žalobu na šéfa NKÚ Dohnala, který odmítl spolupracovat s poslanci při kontrole hospodaření jeho úřadu. Sněmovna schválila zvýšení pojištění bankovních vkladů na sto tisíc euro, zakázala prodej letiště Ruzyně, přehlasovala veto Senátu ve věci zdanění zaměstnaneckých benefitů, zavedla možnost krajského referenda a přijala zákon o registru vysokoškolských profesorů. Bezpečnostní výbor poslanecké sněmovny opět (jaké překvapení!) neschválil možnost výslechu policisty Tichého v kauze Krakatice. Skupina poslanců ODS a Strany zelených požádala Ústavní soud, aby přezkoumal zákon, který umožňuje uchovávat záznamy z elektronické komunikace.
Vláda na poslední chvíli odvrátila hrozbu stávky v dopravě. Premiér ve svém projevu v parlamentu sice označil chystanou stávku za krajní a velmi nepřiměřené řešení (opravdu je to tak?, ptají se Ivan Hoffman i Jan Macháček), přesto navrhl poslancům projednání důvodu stávky, tedy vyšší zdanění zaměstnaneckých benefitů, s nímž nesouhlasili nejen zaměstnanci, ale i zaměstnavatelé, ve stavu legislativní nouze. V této souvislosti Lidovými novinami zpovídaný odborářský boss Jaromír Dušek se mezi jiným zmínil o „homosexuální mafii“, která ovládá ministerstvo dopravy a vedení ČD, o nepořádku, který v obou institucích panuje, i o ztracených miliardách, za něž měly být nakoupeny nové železniční soupravy, a vypukl skandál. Novináři nenechali na Duškovi nit suchou, a jen výjimky se obtěžovaly zabývat se něčím jiným než „tužkami pana Duška“. Ohradil se i premiér a ministr dopravy, ostatní odborářští bossové odstavili „homofoba“ Duška ze všech jednání s vládou.
Do Prahy přijel generální sekretář NATO Anders Fogh Rasmussen, aby přemluvil české politiky k posílení našeho expedičního sboru. Narazil na odpor sociální demokracie. Jestlipak tento principiální postoj vydrží našim socialistům i po volbách?
Kvůli provalenému románku se svou tiskovou mluvčí Lejlou Abbásovou podal demisi ministr pro lidská práva Michael Kocáb. Premiér jeho demisi odmítl, Abbásová takové štěstí neměla a z ministerstva odchází. Vláda neschválila poskytnutí tuny zlata pro českou účast na světové výstavě EXPO 2010, která se koná v Číně. Vláda odsunula na podzim rozhodnutí o obří zakázce na likvidaci ekologických škod. Ministerstvo zahraničí otevřelo nové velvyslanectví v Ázerbajdžánu. Ministerstvo průmyslu poskytlo 29 milionů na vývoj pochybného přístroje na vyhledávání osob za překážkami, který je ovládán senzibilem s virgulí. Projekt získal cenu Bludný balvan za popírání moderní vědy od spolku Sisyfos.
Sociální demokracie válcuje ODS v předvolebních průzkumech, tomu odpovídal i sebevědomý průběh její programové konference. V případě vítězství ve volbách by prý socialisté preferovali jednobarevnou vládu a svým voličům slibují mimo jiné znovuzavedení progresivní daně a společného zdanění manželů, třinácté důchody, novomanželské půjčky, obnovení hospodářského růstu a dostavění Temelína. V důsledku toho všeho se dostaneme během patnácti let mezi deset nejrozvinutějších zemí Evropy. Se zajímavou prezentací na téma zdravotnictví mimo jiné na konferenci vystoupil David Rath. Lídrem pražské kandidátky se stal ministr vnitra Martin Pecina, z kandidátky naopak vypadla Olga Zubová. Mezi lídry kandidátek je jediná žena – královéhradecká Hana Orgoníková. Jiří Paroubek nesklidil v našich médiích ani u své politické konkurence žádné ovace za své návrhy na to, že by velké firmy měly podporovat sport, ani za to, že by měly být regulovány ceny vody, energie, telefonních hovorů a bankovních poplatků.
Občanští demokraté stále tápají a ztrácejí body, ostrou kampaň prý zahájí v polovině dubna. Důvodem je podle Ivana Langera mimo jiné i to, že mají jen třetinu peněz na kampaň oproti ČSSD kvůli zrušeným podzimním volbám (ČSSD před nimi neutrácela?). Elegantně tento problém řeší pražská organizace ODS, která si platí předvolební inzerci v MF Dnes z peněz magistrátu. A to mají občanští demokraté ještě jednoho nečekaného a nezištného „příznivce“, od nějž bychom to vůbec, ale vůbec nečekali…
“Škatulata, hejbejte se“ proběhlo i u lidovců, takže Cyril Svoboda se stěhoval na Královéhradecko a Jana Hybášková do Prahy. Ani výrazný podíl na odvrácení stávky však nemusí KDU-ČSL stačit, aby se dostala do parlamentu. Kauza Diag Human může ještě do voleb hodně pocuchat peří odpadlíkům „od víry pravé“ z TOP 09, kteří pro podzimní senátní volby posílili o senátory Bedřicha Moldana a Jaromíra Štětinu, a získali tím „zelený“ a „antikomunistický“ nátěr. Předsedou Strany práv občanů – Zemanovců se překvapivě stal… Miloš Zeman. Místopředsedové jsou mladí, kandidátka strany se ovšem jenom hemží… dinosaury. Začíná se také pomalu ukazovat pozadí i trochu zvláštní „demogratycké“ praktiky Věcí veřejných.
Potěšme se tedy tím, že všechny strany slibují úspornou kampaň, a za ubohých bratru 360 milionů si budeme moci vybrat mezi kompetentní pravicí a neúplatnou levicí, kterým jdou tvrdě po krku „nové tváře“.
Dosti nestandardním způsobem nám statistici sdělili skvělou zprávu, že hrubý domácí produkt Česka loni neklesl o 4,6 %, ale pouze o 4,1 %. Průmyslová výroba v lednu po dlouhé době meziročně vzrostla, Česko se stalo největším výrobcem aut v přepočtu na obyvatele v Evropě. Ministr financí Eduard Janota oznámil, že státní rozpočet se vyvíjí podle očekávání (tedy k astronomickému schodku). Alelujá!
Průměrná mzda vzrostla, většině lidí však platy poklesly. Záhada? To podniky jenom zvyšují bonusy manažerům a propouštějí ty nejhůře placené. Nezaměstnanost se přiblížila těsně k deseti procentům, průzkumy u firem navíc ukazují, že jsou i nadále odhodlány snižovat stavy zaměstnanců. Je nezaměstnanost něco jako povodeň, nebo by s ní vláda měla začít skutečně bojovat? Zatím jen vidíme, jak roste závist a nenávist – ovšem nikoliv nezaměstnaných vůči zaměstnavatelům či zaměstnaným, ale přesně naopak…
Zajímavý vývoj lze očekávat v českých bankách, které jenom za loňský rok půjčily svým zahraničním matkám 23 miliard korun. Přitom objem rizikových úvěrů v nich překročil deset procent, a nic dobrého nevěstí ani prudký nárůst insolvenčních návrhů. Banky to řeší snižováním úroků z vkladů, zvyšováním úroků z úvěrů, a také vysokými a absurdními poplatky, které by si jinde v Evropě nemohly vůbec dovolit.
Benzín je nejdražší za rok a půl, a to ještě nezačala motoristická sezóna. Denně ubývá
Vedení koncernu Volkswagen prý má plné zuby Škodovky, protože vyrábí kvalitnější a levnější vozy než mateřská firma. A přestože Škodě vloni výrazně poklesl zisk, drží v současné krizi nad vodou ostatní součásti německého automobilového giganta. Hůře je na tom maloobchodní řetězec Ahold, který loni v ČR prodělal 2 miliardy korun. Na mizině je pražský Dopravní podnik, kterému prý chybí 1,3 miliardy Kč. Plynárenský gigant RWE získá od Bruselu zhruba 900 milionů korun na vybudování zásobníků plynu v ČR. Miliardář Bakala opouští dozorčí radu OKD.
Nejvyšší správní soud zachránil ČR asi 100 miliard korun výnosu ze sociálního pojištění, když zamítl žalobu soukromé společnosti proti zákonnosti jeho výběru. Provozovatel páteřní elektrické sítě ČEPS odmítá připojovat další solární elektrárny z obav o stabilitu sítě. Investoři do solární energie hrozí arbitrážemi. Stát loni rozdal 5,4 miliardy korun v tendrech na informační technologie. Podle kritiků provázela většinu výběrových řízení korupce. Úřad na ochranu hospodářské soutěže zastavil obří tendr státní společnosti Lesy ČR na prodej dřeva a lesní práce v hodnotě šestnácti miliard korun.
Státní ústav pro kontrolu léčiv zveřejnil zprávu, z níž vyplývá, že za stále méně léků platíme stále více peněz. Spotřeba léků poklesla o necelé 2 procenta, jejich cena se meziročně zvýšila takřka o 10 procent. Neplatí ani to, že by se zvýšila spotřeba u těch nejdražších léků, jak nám slibovali „reformátoři“. „…nelze se vůbec divit, že farmaceutické firmy působící na českém trhu si mnou ruce, zatímco mladí lékaři, na jejichž platy se nedostává, odcházejí do zahraničí,“ píše Jaroslav Hořejší na závěr výše uvedeného odkazu.
Kauza, která se jako vejce vejci podobá aféře Diag Human, začala na posledním zasedání Topolánkovy vlády (v demisi), která rozhodla o privatizaci dvou ze tří českých tkáňových bank neznámé firmě s akciemi na doručitele. Myslíte, že ji opozice použije v předvolebním boji? Tady opravdu stojí za to si oba odkazy pozorně přečíst.
Bývalý ministr vnitra Ivan Langer prohrál soudní spor s MF Dnes, v němž se dožadoval omluvy za to, že byl spojován s mafiánskými strukturami. 63 procent lidí si myslí, že korupce sílí a úplatky jsou běžnou součástí života. Do boje s českou korupcí se hodlají zapojit dokonce i američtí podnikatelé. Došla jim trpělivost nad tím, že státní zakázky vyhrávají za nejasných podmínek firmy s neznámými majiteli. (Trochu si rýpnu – znáte skutečné majitele Phillip Morris nebo IBM?)
Vyhořelí, podfinancovaní a zmanipulovaní jsou akademici podle Vladimíry Dvořákové. Trpíme mocenskou posedlostí a mediální manipulací, tvrdí František Koukolík. A krizi způsobili z 83 procent politici, píše Aleš Michl.
Zemřela historička fotografie Anna Fárová. Nejvíce českých lvů získal film Protektor. A zvířátkem na konec je tentokrát Jakubova anakonda.