Politický masomlejn: 29. týden

Poslanecká sněmovna má prázdniny, v tomto týdnu zasedal Senát a všechno šlo jako po drátkách. Jeho zdravotní výbor sice nejprve navrhl zamítnout zrušení poplatků pro novorozence, poté co však premiér Topolánek senátorům vysvětlil, že je to výsledek koaliční dohody, podpořili jejich zrušení. To však nebylo všechno – senátoři také odhlasovali prodloužení pracovní doby lékařům, snížení nemocenské v prvních třech dnech na 25 procent, prodloužení doby odchodu do důchodu na 65 let a reformu účetnictví státu. Hlasovací mašinerie se zadrhla jenom jednou, když senátoři vrátili Poslanecké sněmovně s pozměňovacími návrhy novelu zákona o odpadech, namířenou proti krádežím kovů, asi v obavě, aby nebyla narušena svoboda podnikání zlodějů kovů a jejich překupníků.


Ministři také nezaháleli. Nejprve Martin Bursík a Mirek Topolánek v dojemné shodě oznámili, že agentura Kroll vyprala Jiřího Čunka dočista do čista, poté Karel Schwarzenberg přišel s tím, že chyběla část spisu a vyšetřování pokračuje, abychom se nakonec dozvěděli, že Čunek je čistý, protože prachy měl z cesťáků za lobbing pro zbrojaře. Duo Topolánek, Bursík se na mediální scéně objevilo ještě jednou, tentokrát v mírné neshodě. Poté, co se Topolánek sešel se zástupci kamionové lobby a slíbil jim odložení a nové projednání zákazu pátečních jízd kamionů, Bursík kvůli tomu pohrozilí odchodem z vlády. Předseda vlády se však nenechá vydírat – a to nikým. Oba pánové mají velký úspěch, podle nejnovějšího průzkumu čtyřicet procent zelených a čtvrtina občansko-demokratických voličů lituje své volby.


Ministr dopravy Řebíček má ovšem také co vysvětlovat, když se ukázalo, že je ve střetu zájmů v souvislosti s firmou Viamont, a že neuvedl správně všechny své příjmy spojené s prodejem podílu v této firmě. Prostě – další kozel zahradníkem. Od Jiřího Čunka jsme se dozvěděli, že regulované nájemné poroste rychleji, než se očekávalo. V Praze se sešli zbrojaři. Armáda převelela do administrativy piloty, kteří odmítli sloužit v Afghánistánu, zatímco Vlasta Parkanová odjela na 5 dní do USA, navštívila řídicí centrum protiraketové obrany a získala slib, že v něm bude český zástupce. Jestli dojde i na zpěv, to jsme se nedozvěděli.


Daňoví poplatníci budou jistě potěšeni tím, že české tunely jsou předražené a plýtvalo se též při přestavbě Justičního areálů v Brně. Česká republika jako jedna z prvních zemí na světě otevřela velvyslanectví v Kosovu, což nebude zcela jistě také zadarmo. Občany, chystající se na dovolenou, potěší, že kurs eura klesl poprvé v historii na méně než 23 Kč, a zákazníkům bank se bude lépe usínat s vědomím, že průměrný plat v bankách dosáhl 62 000 korun. Nový prezident Hospodářské komory Petr Kužel(ODS) poradil odborářům, ať stávkují ve svém volnu.


Stíhání vrchního bachaře bylo zastaveno a soud zprostil obžaloby Krejčířovu manželku. Jiřina Bohdalová požádala poslance a senátory o ochranu před bulvárem.
0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments