Politický masomlejn: 32. týden

Vláda je stále na dovolené, takže se jistou aktivitou vyznačoval pouze zastupující premiér Jiří Čunek a jeho spolustraníci, kteří nejprve vyhlásili válku bankovním poplatkům, které jsou u nás čtvrté nejvyšší v Evropě a poté vyzvali vládu k rychlému stanovení termínu pro přijetí eura. Možná si přečetli můj článek k tomuto tématu, v němž jsem tvrdil, že vhodný termín pro přijetí eura jsme již prošvihli.


Evergreenem zůstává miniterstvo obrany, které je podezřelé z nevýhodných smluv s firmou Mattoni a nevýhodných prodejů pozemků v Kbelích, což mu nebrání v tom, aby poté připravilo další prodeje lukrativních pozemků v Malešicích i další nákup španělských letadel za 3 miliardy korun. Jak jinak, opět bez výběrového řízení.


Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek slibuje ve věci Záchranné služby nemožné a jeho sdružení je i nadále sponzorováno farmaceutickými firmami. Ty se mohou těšit na dobré zisky i z toho důvodu, že se na nás pravděpodobně řítí epidemie žloutenky, černého kašle a tuberkulózy.


Prezident Václav Klaus si umí představit jako svého nástupce Miloše Zemana. Pokud si jeho prohlášení dáme do spojitosti s údajnou červnovou tajnou schůzkou Mirka Topolánka a Marka Dalíka s Miroslavem Šloufem a "důchodcem z Vysočiny", vyjde nám z toho takový pěkný politický kšeftík v dalíkovsko-šloufovském stylu. Jiří Paroubek z něj ovšem radost nemá.


Série zpráv z ekonomiky nevěští nic dobrého. ČNB zveřejnila svůj (dle mého názoru velmi optimistický) odhad o poklesu tempa růstu HDP, aby poté při stále rostoucí inflaci snížila úrokovou míru a tím oslabila korunu. ČNB je evidentně v kleštích mezi inflací a silnou korunou. Otázkou je, jestli Klausem jmenovaní centrální bankéři ve spolupráci s vládními deformátory nepracují na vzniku jevu zvaného stagflace. Výrazně se totiž snížila dynamika růstu průmyslové výroby, růstu reálných mezd (ony ještě neklesají?) a po dlouhé době stoupla nezaměstnanost. Razantně se propadly investice do nemovistostí. Kopřivnická Tatra je další firmou, která bude masově propouštět své zaměstnance. Jenom banky se vymykají trendům a vykazují rekordní zisky. Připravme se na krizi, protože stojí za dveřmi.


Médii nejreflektovanější zprávou je logicky železniční neštěstí ve Studénce, stranou by kvůli němu však neměly zůstat ani další události. Pražští radní odsouhlasili zrušení Masarykova nádraží (lukrativní pozemky se jistě budou hodit!), České dráhy před tímto krokem varují. Máme nespravedlivé soudy, míní Češi, máme zkorumpované státní úředníky, kteří nás připravují o miliardy, vyplývá ze zprávy NKÚ. Zloději vykradli kancelář advokáta Teryngela. Zmizí padesátníky.Komentujte

Chcete-li přidat komentář, přihlaste se viz Přihlášení.
  Odebírat  
Upozornit na