Politický masomlejn – 33. a 34. týden




Prezident Václav Klaus podle očekávání bezodkladně podepsal zákon o emisních povolenkách, jenž daruje energetickým firmám (a především společnosti ČEZ) přibližně 68 miliard korun. Podepsal tzv. (proti)kuřácký zákon, který ponechává na majitelích restaurací rozhodnutí, jestli bude jejich podnik nekuřácký či kuřácký. Posvětil novelu zákona, jež ponechává trestní odpovědnost od patnácti let věku. Vydal novou knihu, v níž nás opět varuje před nepřáteli demokracie, kteří chtějí využít hrozby klimatickými změnami k omezení našich svobod. A nakonec se u příležitosti výročí srpnové okupace v Lidových novinách odvážně pustil do všech šiřitelů „blbé nálady“ v Česku. Neměli bychom se polepšit i my, mediální outsideři?

 

Z ČR byli vyhoštěni dva ruští diplomaté, podle českých médií prý manipulovali českou veřejnost proti americkému radaru. Mohlo jich být i více, ale při v těchto případech automatickém recipročním opatření ruské strany by se mohlo stát, že by naše velvyslanectví v Moskvě přišlo o všechny své zpravodajce. Účel však byl splněn, protiradarová hnutí pošpiněna, důkazy jsou prý tajné, a proti ničím neprokázanému nařčení si mohou stěžovat tak maximálně v Právu nebo Britských listech.

 

Úřednická vláda Jana Fischera má za sebou sto dní vlády, experti ji chválí, veřejnost jí údajně důvěřuje. Idylka, dalo by se říci?

 

Vláda schválila návrh předsedy sněmovny Miloslava Vlčka (ČSSD) na vytvoření „černé listiny“ firem, které se dopustily pletich při veřejné soutěži. Tyto firmy by neměly mít přístup k veřejným zakázkám. Porada ekonomických ministrů vlády schválila tzv. Janotův rozpočtový balíček, jehož cílem je zabránit hrozícímu třistamiliardovému deficitu rozpočtu v příštím roce. Pokud návrh projde vládou a parlamentem, čeká nás zvyšování daní a snižování výdajů státního rozpočtu. Sám ministr Janota při této příležitosti pochválil země s vysokým zdaněním, které podle něj překvapivě úspěšně čelí hospodářské krizi. A ti sami experti, kteří tak vytrvale tlačili na snižování daní, Janotův plán vítají. Nadšeni ovšem nebudou státní zaměstnanci, především učitelé, jimž mohou v důsledku tohoto balíčku klesnout mzdy až o tisíc korun, ani důchodci, jimž premiér Jan Fischer sdělil, že lednová valorizace důchodů se konat nebude. A nadšením nehýří ani většina politických stran, která v případě jeho schválení může hodit své stranické programy do koše. O své peníze se ovšem navzdory krizi nemusí bát organizátoři státních maturit, Kocábova Agentura pro začleňování, rodiče prvňáčků, kteří dostali od ministerstva školství bez většího zájmu médií osmisetkorunové „pastelkovné“ v naturální podobě, ani dodavatel vakciny proti prasečí chřipce. „Nemělo by se šetřit i jinde?“ ptá se Ivan Hoffman.

 

Bývalý ministr vnitra Ivan Langer obvinil svého nástupce Martina Pecinu z nekompetentnosti a překračování pravomocí. Ministr vnitra Martin Pecina nařídil provedení auditu v kauze nájmu ministerstvem vlastněných lázní soukromé firmě. Ivan Langer podle auditu těsně před koncem minulého roku po neregulérním výběrovém řízení pronajal lázně na dvacet let za třetinu tržní ceny.

 

ODS a ČSSD shodně prohlašují, že budou v poslanecké sněmovně hlasovat pro státní rozpočet, obávají se prý rozpočtového provizória. Špičky těchto stran se shodují také v tom, že nebudou komentovat zneužívání náhrad poslanci. Copak nám řeknou na to, že někteří ze „zástupců lidu“ přistoupili k výkonu své funkce jako k „vedlejšáku“?

 

Na hospodářskou krizi chvályhodně zareagoval Senát. Snižuje výdaje i počty zaměstnanců.

 

Toskánské fotky nepotřebují žádné vysvětlování, říká v rozhovoru pro Literární noviny Karel Randák. Podle partnera finanční skupiny J&T Daniela Křetínského stopy naznačují spojení fotografií s firmou Czech Coal. Lichtenštejnského finančníka Marcuse Haslera, údajného majitele vily, v níž byli Mirek Topolánek a další politici ubytováni, prověřuje britská policie kvůli korupci. Topolánka za dovolenou v Toskánsku ostře kritizoval jeho stranický kolega Petr Nečas.

 

Léto s Topolem, při němž se předseda a volební lídr ODS v Jihomoravském kraji pomocí plážového volejbalu, tenisu, svého vypracovaného hrudníku, popíjení ve vinných sklípcích, rautů s podnikateli, účasti na koncertech a mlčení o svých záměrech v politice snaží představit svým voličům, získalo nečekanou šťávu. Čtyři útočníci, kteří údajně napadli mítink Mirka Topolánka v Hustopečích štěrkem a vejci, způsobili předsedovi ODS zranění na hlavě. Fotografie s odřeninami na čele okamžitě po útoku zaplavila e-maily a objevila se se zprávou o zranění Topolánka kamenem nad okem ve všech hlavních médiích. Jeden z útočníků v neděli poskytl rozhovor TV Nova, v němž tvrdil, že útok si objednala neznámá osoba, která jim slíbila odměnu v řádu několika desitek tisíc korun. Na provedení akce prý dostali zálohu, jejím účelem bylo vyvolat rozruch, a kamením v žádném případě neházeli. V pondělí se prý sami přihlásí na policii a očekávají pokutu za výtržnictví. Policie vyhlásila celostátní pátrání, poté připustila, že útok mohl být od někoho objednán, aby na něj nakonec uvalila informační embargo. Něco nám tady nehraje

 

Dva měsíce před volbami křižují Prahou tramvaje a popelářské vozy s „ekologickou kampaní“ primátora Pavla Béma. A nejen skrytá předvolební reklama, ale i projekt mýta, které v Praze podle zákona nemůže být zavedeno, propagace nesmyslného záměru na uskutečnění LOH v Praze, internet zdarma a další projekty, o nichž se většina zastupitelů údajně ani nedozví, plundrují pražskou pokladnu. Hlavní starostí vedení města je však uzavření kauzy Janoušek (že se nám ty kauzy pěkně řetězí a vypařují do ztracena?), vysocí magistrátní úředníci Toman a Juřica, kteří měli údajně přístup k Janouškovu švýcarskému kontu, to přece popřeli, a tak je vše v nejlepším pořádku.

 

Policie začala vyšetřovat podivnou privatizaci středočeských nemocnic, typickým příkladem je Brandýs nad Labem, kde jenom volné pozemky a nemovitosti v majetku nemocnice mají vyšší cenu, než byla ta, za níž ji jediný zájemce PP Hospitals (jak jinak) od hejtmana Petra Bendla a jeho spolupracovníků získal. Podle Bendla policie nic nezjistí, jenom prý pomůže Rathovi ve volbách.

 

Začínaji se objevovat první návrhy z volební nůše ODS – mateřská ve výši sto procent platu v případě, že bude čerpána pouhých osmnáct týdnů, změna odvodového systému a likvidace rozpočtových schodků do roku 2017 (nebude už v té době pozdě?).

 

Bookmakeři však ve volbách favorizují sociální demokraty, kteří se opět dostali do čela předvolebních průzkumů a na rozdíl od ODS zahájili svoji ostrou kampaň vyzbrojeni volebním programem. Navíc slibují zvýšení přímých daní, nezvyšování DPH a obnovení daňové progrese, třináctý důchod, pomoc se splácením hypotéky nezaměstnaným, příspěvky na dojíždění do práce a autobusy pro školáky zdarma. Přitom chtějí srazit deficit rozpočtu pod 175 miliard korun a uklidit škody, které v hospodaření státu údajně napáchala ODS. Podle ČSSD nemá Mirek Topolánek právo ucházet se o funkci premiéra, dokud nedoloží vyúčtování své toskánské dovolené.

 

Bývalý prezident Václav Havel se ostře pustil do sociální demokracie a podpořil Stranu zelených, čímž prvním nějaké to procento přidal a druhým poskytl svůj obligátní „polibek smrti“. Podle Lubomíra Zaorálka je to nepořádná, nespravedlivá a jednostranná kritika. Havlovi vadí „prodej míst na kandidátkách“ a u krku nedopnuté košile sociálně demokratických kandidátů, k Topolánkově toskánské dovolené, čistotě Miroslava Kalouska či přestupu Karla Schwarzenberka k TOP09 se však zdráhá říci více slov.

 

Program představují i další strany. Tahákem KSČM bude čtyřicetiprocentní „milionářská daň“. KDU-ČSL, jež nakonec umístila Janu Hybáškovou na první místo královéhradecké kandidáty a potýká se s finančními problémy,  slibuje systém slev z daně podle počtu dětí a zvýšení spotřebních daní z tabáku, alkoholu a hazardu. Piráti chtějí uvolnit autorský zákon, omezit špiclování občanů, zprůhlednit hospodaření státu, zavést referendum a přímou demokracii. TOP09 svůj program sice nezveřejnila, její kandidát Věslav Michalík je namočen v podivné karibské kauze, při níž zmizelo 200 milionů Kč, přesto se stala miláčkem sponzorů, médií i agentur pro výzkum veřejného mínění, které ji označily za „skokana měsíce“. Už víte, koho volit?

 

Česká ekonomika i nadále chřadne, ve druhém čtvrtletí se propadla o rekordních 4,9 procenta, krize nejvíce dopadá na chudé rodiny a živnostníky. Krize ve spojení s „deformou veřejných financí“ naprosto rozvrátila státní finance. Během několika dnů se zastaví i ten poslední fungující pohon českého průmyslu – německé šrotovné. Přes všechny optimistické řeči některých ekonomů a politiků však nic nenasvědčuje tomu, že by recese dosáhla svého dna. Ceny průmyslových výrobců v červenci rekordně klesly, počet bankrotů českých firem je na historickém maximu, o více než deset procent klesly tržby za služby, na jaře k nám přijelo takřka o devět procent méně turistů a hotely čeká vlna krachů. V těžké krizi se nacházejí i zemědělci, a to kvůli nízkým výkupním cenám, jež jim diktují vysoce ziskoví obchodníci a zahraniční obchodní řetězce. Navíc jim hrozí omezení dotací ze strany státu. Agentura Moody´s snížila rating českým bankám.

 

Obří dvoumiliardovou ztrátu vykázala letecká společnost ČSA za první pololetí letošního roku. Znamená to, že z případného prodeje buďto sejde, nebo stát neobdrží očekávanou sumu. Obří zisky naopak vykazuje ČEZ, přesto si hodlá vypůjčit až 200 milionů eur na investice. Polostátní elektrárenská společnost také oznámila, že se dvanáct firem uchází o výstavbu dalšího bloku Temelína. Škoda Mladá Boleslav zahájila mimořádnou sezónu letních slev.

 

Transparency International vydala zprávu o privatizaci vodárenství v ČR. Díky korupci, následně zmanipulovaným prodejům a „provozním modelům“ přišla ČR minimálně o devět miliard korun. Jiná nezisková organizace, Juridicum Remedium, zjistila, že Státní úřad pro kontrolu léčiv (SÚKL) neoprávněně shromážďuje data o pacientech, lékařích a farmaceutech. Navíc požadoval nehoráznou částku za předání organizací požadovaných údajů.

 

Policie zatkla podezřelé ze žhářského útoku na romskou rodinu ve Vítkově. Z pokusu o vraždu jsou obviněni čtyři „chlapci ze slušných rodin“. Ministryně spravedlnosti znova otevřela kauzu Čunek, podle kritiků na to však nemá právo. Ministryně chce také celý spis zveřejnit na internetu. Bylo zastaveno trestní stíhání Marcely Urbanové, která byla ve stejné kauze obviněna z křivého svědectví proti Jiřímu Čunkovi. Urbanová prý sice nemluvila pravdu, ale nebyl to její úmysl (!!!). Stát se po čtyřech letech omluvil ministru Mlynářovi za trestní stíhání v kauze Testcom servis. Vojenská policie rozpustila úspěšný odbor, který rozkrýval korupci v armádě.

 

Rada ČTK zvolila nového generálního ředitele, stal se jím bývalý generální ředitel Slovenské televize a spoluzakladatel pravicového informačního serveru Česká média Radim Hreha. Česká televize prý zakázala vysílání repríz pořadu Uvolněte se, prosím s Kateřinou Jacques a Ivanou Řápkovou. Jan Kraus si na to ostře stěžoval, podle programové ředitelky ČT Kateřiny Fričové prý jenom podlehl „okurkové sezóně“. Internetem a médii koluje „Několik vět 2009“, čtyřicet let od Pražského jara je snad na čase se opět zamyslet nad Třetí cestou

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments