Politický masomlejn: 33. týden

Nejvíce komentovaným tématem minulého týdne byl rusko-gruzínský konflikt. V rámci jednotné české zahraniční politiky se k němu vyjádřili i někteří naši politiici – o vyvážený pohled se pokusil prezident Václav Klaus a předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček, to se ovšem zdaleka nedá říci o předsedovi vlády Mirku Topolánkovi a předsedovi Senátu Přemyslu Sobotkovi. Senátor Jaromír Štětina se do Gruzie rovnou vypravil. A podle jeho vyjádření by měl po jeho příletu do Tbilisi ruský generální štáb vyhlásit nejvyšší bojovou pohotovost. Vše, co naši politici k tomuto tématu řeknou, je navíc okořeněno tím, že jihoosetinské Cchinvali bylo bombardováno českými houfnicemi a raketomety, které se teď po útěku hrdinné gruzínské armády opuštěné povalují kolem cest. Dobrý kšeft zbrojařů, kteří dodali oběma stranám konfliktu zbraně za stamiliony, teď můžeme vyvážit charitou za statisíce – samozřejmě také vyváženou na obě strany.


Premiér Topolánek odletěl za ministrem vnitra Langerem na OH do Pekingu, oběma to moc sluší v reprezentačních dresech a s tibetskými odznáčky v kapse. Místopředseda vlády Jiří Čunek navštívil místo železničního neštěstí, aby po návratu do Prahy zjistil, že už je opět vyšetřován kvůli údajnému nevýhodnému prodeji bytů v jeho nekonečné "úplatkářské" kauze.


Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek pokračuje ve svém reformním úsilí, se kterým všichni souhlasí (a nejvíce prý ti, kteří proti němu hlasitě protestují). Zdravotnická zařízení se navzdory úspěšné reformě a poplatkům dostávají do dluhů, které jejich krajští majitelé chtějí řešit jejich obvyklou metodou. Pacienti jsou s tím hrubě nespokojeni, stínový ministr zdravotnictví David Rath tvrdí, že si z nás ODS dělá legraci. Spokojeně vypadají naopak pražští bezdomovci, kteří dostali vlastní sanitku a Josef Šťáva, kterému arbitráž v kauze Diag Human přisoudila takřka devět miliard korun. Gratulujeme též Šťávovu advokátovi Janu Kalvodovi!


Temné mraky se stahují kolem ministra zemědělství Gandaloviče. Vyšetřují se totiž úniky desítek milionů ze zmanipulovaného tendru na výpočetní techniku, který získal sponzor ODS z Ústeckého kraje. Petr Kolář v LN tvrdí, že je Petr Gandalovič "na odstřel". Pokračuje také nekonečný seriál na ministerstvu obrany – po přečtení několika minulých Masomlejnů pravděpodobně i policie usoudila, že je hnízdem mafie. Otázkou je, jestli bude tuto a podobné kauzy mít vůbec kdo vyšetřovat.


Václav Klaus nás opět zachránil před bruselskými byrokraty a nepodepsal zákony umožňující převzít do našeho právního řádu evropskou legislativu zaměřenou na sledování chemických látek, známou pod zkratkou REACH. To se zákonitě nelíbilo Zeleným a dali to hlasitě najevo. Na našeho prezidenta si však nepřijdou, svobodu volně nakládat s jedovatým sajrajtem si přece nenecháme vzít!


Češi si nic nedělají z hypotéční krize a půjčili si o pětinu více peněz než loni. Půjčovat si naopak nebudou muset zahraniční investoři, kteří si letos již odhlasovali rekordních 50 mld. Kč v dividendách. Poprvé od roku 1989 od nás do zahraničí odtéká více peněz, než kolik jich k nám přichází v nových investicích. Po červnovém uzavření dvou závodů OP Prostějov byla uzavřena i další textilka – domažlická Hodeta.


Bém chce odvolat Ježka. Grossův geniální obchod s akciemi je čistý. Lékárnická komora obdržela pokutu od antimonopolního úřadu. Českým olympionikům se v Pekingu daří, zato český fotbal zažil černý týden.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments