Politický masomlejn: 36. týdenDohoda o pobytu amerických vojáků na brdské základně je připravena k projednání ve vládě. Vláda také zahájila reklamní kampaň před naším předsednictvím EU. Dominují ji kostka cukru a dvojsmyslné heslo "My vám to osladíme". Vláda se také odvolala proti prohrané arbitráži s Diag Human a rozhodla o omezení víkendových jízd kamionů.


V závěru týdne dobře nespal předseda vlády a ODS Mirek Topolánek. Příčinou je aféra poslance Jana Moravy s kompromitujícími materiály na poslance Tlustého a údajnou přípravou vydírání zelené poslankyně Zubové. Premiér v emotivním projevu na sjezdu koaliční Strany zelených řekl, že uvažoval o odstoupení, ale že bude bojovat, čistit Augiášův chlév a navrhne, aby novináři nemohli používat zpravodajských metod. Vyzval také k odstoupení svého stranického odpůrce Vlastimila Tlustého kvůli tomu, že celou aféru vyprovokoval a politoval Moravu jako oběť provokace. Sjezd Zelených poté pokračoval za evidentní převahy příznivců Martina Bursíka v dusné atmosféře. Jiří Paroubek poradil Mirku Topolánkovi, aby se držel své původní myšlenky z projevu a odstoupil.


Ministerstvo vnitra finišuje s přípravou zavedení elektronických známek, což podle všeho způsobí, že stát příští rok prodělá na mýtním systému. Stali jsme se tak prvním státem na světě, u nějž plánované náklady na mýtní systém překročí plánované výnosy. Ivan Langer se také znova pokusí prodat lukrativní hotely z majetku svého ministerstva. V souvislosti s podivným hospodařením na Generálním štábu jsou protikorupční službou vyšetřováni tři generálové. Ministerstvo obrany podepsalo další ne tak zcela výhodnou smlouvu na dodávku obrněných aut za miliardu korun. České vrtulníky bude opravovat americký koncern Honeywell International. Ministerstvo zdravotnictví dokončilo druhou etapu tzv. reformy zdravotnictví. Součástí je i placení u zubaře za amalgámové plomby. Podle Tomáše Julínka je to omyl, ale kdo mu má věřit? Až mě z toho rozbolely zuby… David Rath na své tiskové konferenci kritizoval Tomáše Julínka, že za dva roky této vlády zdravotnictví pro občany zdražilo o 60 procent. Ministr kultury Václav Jehlička s předsedou KDU-ČSL Jiřím Čunkem společně řešili, jestli odvolají ředitele Národní knihovny Vlastimila Ježka.


Od 1. září dostal další dárek Velký bratr, když vešla v platnost povinnost telefonních operátorů uchovávat záznamy o hovorech pro potřeby policie a tajných služeb. Mobilním operátorům se to údajně nelíbí, ale podle zahraničních zkušeností jde jen o legalizaci dlouhoudobě provozované praxe. Navíc teď za to podle nového zákona dostanou operátoři od státu zaplaceno. Občané si tak platí za to, že jsou šmírování. Chystá se i soustavné monitorování poslanecké sněmovny kamerami, poslanci se bouří. Poslanci také schválili zákon, který zaručuje sázkovým kancelářím nezdaněný zisk z manipulačních poplatků.


Odbory chtějí růst mezd nejméně o osm procent a hrozí generální stávkou. Nájemné v Praze vzroste v příštím roce o 46 procent. Česká pošta začala rušit některé pobočky, občané podepisují petice, ale ani Jiřímu Čunkovi se nepodařilo změnám zabránit. Pošta má být privatizována, tak racionalizuje provoz a na nějakém tom důchodci ze zapadlé vesnice nikomu nezáleží.


Nejvyšší soud prolomil Benešovy dekrety v kauze Walderode. ODS se postavila za Milana Venclíka, svého brněnského volebního lídra, v korupční kauze. Bývalý funkcionář ČSSD Marian Kuś dostal pokutu za padělání své lustrace. Zemřel Tomáš Baťa.


0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments