Politický masomlejn: 37. týdenProvázen obstrukcí poražené menšiny skončil na konci minulého týdne sjezd Strany zelených. Triumfální vítězství Bursíkova křídla je předzvěstí odchodu dvou rebelujících poslankyň, složením zkoušky z české reálpolitiky a také labutí písní jedné strany, která měla před minulými volbami sesbírat protestní hlasy. Koho dalšího si vyberou naši spin doktoři pro tento úkol v příštích parlamentních volbách?


Kauza vyděračských praktik v ODS kulminovala. Poslanec Jan Morava složil svůj mandát. Rebelové v ODS žádají hlavu předsedy poslaneckého klubu Petra Tluchoře, loajální poslanci a premiér Mirek Topolánek naopak hlavu poslance Vlastimila Tlustého. Prezident Václav Klaus se vyjádřil v tom smyslu, že jde o selhání systému české politiky, čímž dal nepřímo za pravdu těm, kteří nevěří ODS, že šlo o izolovaný čin dvou šílených poslanců.. Dokonce i Neviditelný pes zaštěkal, že ODS je v krizi. Zajímavý je názor jedné olomoucké členky ODS, Štěpána Kotrby na BL, Jany Bobošíkové i občanů, kteří se vyjádřili pro STEM.


Na pozadí humbuku kolem aféry tak trochu zaniklo, že vláda schválila smlouvu SOFA o pobytu amerických vojáků na radarové základně v Brdech, na jejímž základě budeme mít v tomto státě dvě stovky vyvolených, na něž se nevztahují české zákony, a kteří neplatí daně českému státu. Armáda zvažuje tendr na dalších více než sto transportérů za čtyři miliardy. Že by pro nějakou další humanitární invazi? Ministr školství Ondřej Liška seznámil veřejnost s podobou státních maturit. Jejich zavedení bude stát 480 milionů Kč a poprvé naostro se podle nových pravidel bude maturovat v roce 2012. Lidovecký ministr Jehlička odvolal těsně před volbami Vlastimila Ježka, lidoveckého kandidáta na senátora a ředitele Národní knihovny. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil podal kárnou žalobu na předsedu krajského soudu v Brně kvůli nesrovnalostem při výstavbě nového Justičního paláce. Na Hradě i na pražské radnici muselo být veselo! Zavedení poplatků prý přineslo zdravotnictví dalších šest miliard korun. Ministr Julínek zamlčel, že jsou to všechno peníze navíc z našich peněženek a na péči o ty nejvíce potřebné z principu nemohly doputovat. Ministr sociálních věcí Petr Nečas nás potěšil tím, že prý čisté mzdy vzrostly díky nižším daním (zamlčel, že jen určité skupině lidí) a tvrdil, že v příštím roce si lidé ve státním sektoru vydělají o pět procent více. Odbory naopak tvrdí, že jejich příjmy poklesnou o tři procenta. Pokud má pravdu pan ministr i odboráři, pak mi z toho za předpokladu, že první mluvil o nominálních, a ti druzí o reálných příjmech, vychází inflace osm procent. Máme se na co těšit!


Začala předvolební kampaň. Některé strany vsadily na vtipné předvolební slogany, kandidáti ODS vsadili na krátkozrakost voličů a zmenšili loga ODS na svých billboardech a plakátech na minimum. Máme prý při volbách zapomenout na vládu. Nezapomenou si voliči před volbami nasadit brýle?


Hrozí nám další miliardové státní výdaje, tentokrát kvůli zkrachovalé IPB. Na rozdíl od předchozích kauz nepůjde o arbitráž, ale o soudní spor. Doufejme, že se příliš nepotáhne a požadovaných 80 miliard Kč nenaroste o  další enormní úroky. Senátor Vlastimil Sehnal prohlásil, že nahrávka, na níž se mluví o korupci při stavebních zakázkách v Brně, je padělek. Poslanci zvažují schválení zákona, který jim umožní snažší parkování u budovy Poslanecké sněmovny. Uprchlý podnikatel Radovan Krejčíř byl odsouzen na sedm let za únos a vydírání. Odsouzení hrozí i poslanci Kořistkovi. Neměl si začínat s Alfa samci.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments