Politický masomlejn: 38. týdenZdá se, že z kauzy Morava se velmi rychle stává kauza Pád vlády, což nepřímo naznačuje i bývalý premiér Stanislav Gross, a ten to přece musí vědět. V Otázkách Václava Moravce navíc tvrdil, že v pozadí afér z poslední doby jsou bývalí policisté a pracovníci tajné služby, kteří "obchodují se strachem". Předseda vlády Mirek Topolánek se pasoval do role Herkula, který prý rázně vyčistí Augiášův chlév české politiky. Úklid začal tím, že se pustil do Otce zakladatele a obvinil ho z toho, že nikoliv jeho praktiky, ale už opoziční smlouva vyprázdnila politiku. Zdá se však, že média i veřejnost vidí Mirka Topolánka spíše v roli Augiáše. Poslanecký klub opustili poslanci Juraj Raninec a Jan Schwippel. Raninec tvrdí, že se Jan Morava choval nestandardně a shromážďoval informace zpravodajského charakteru o poslancích, Schwippel je přesvědčen, že Morava byl někým řízen. Předseda klubu Tluchoř na to reagovat tak, že se oba snaží poškodit ODS ve volbách. Rakovnické místní sdružení ODS nevyloučilo Tlustého, neratovické místní sdružení nevyloučilo Jana Moravu. Budou obě místní sdružení zrušena?

Krajští volební lídři si nebrali servítky a nechtějí, aby strana prala před volbami špinavé prádlo na veřejnosti. Nebyli vyslyšeni, takže jsme si v novinách přečetli, že Vlastimil Tlustý mohl být napojen na zastřeleného "mafiánského bosse" Františka Mrázka, že ministr vnitra Ivan Langer lobboval pro podnikatele, který byl údajně Mrázkovým komplicem, a že Mirek Topolánek chtěl ze státních prostředků "uplatit" starosty středočeských měst, aby nevolili ve stranických volbách Tlustého. Třešničkou na dortu se ovšem zdá rozhodnutí olomouckého Vrchního soudu, který rozhodl, že poradce předsedy vlády Marek Dalík a lobbista Jan Večerek se pokusili uplatit bývalého unionistického poslance Zdeňka Kořistku. Ten žádá žalobce o nové prošetření úplatkářské aféry. Vypadá to, že atmosféra v ODS houstne a dočkáme se ještě mnoha dalších pikantních podrobností ze zákulisí naší největší vládní strany.

Zajímavé věci se budou dít v Poslanecké sněmovně příští týden, neboť jako na zavolanou se před senátními a krajskými volbami budou projednávat zákony, které mohou rozdat pomyslné "dárečky voličům" až ve výši 30 miliard korun. Ve srovnání s touto částkou pouhou almužnu 200 milionů formou poslaneckého přílepku k zákonu o boji proti terorismu a praní špinavých peněz ovšem již od poslanců obdržely sázkové kanceláře. Zákon navrhl poslanec za ODS Pavel Hrnčíř. To rejdaři se neobtěžovali lobbováním a rozhodli se, že si nějaké peníze od státu vysoudí. A soud již vydal platební příkaz na 1,8 miliardy korun. Stát totiž podle žaloby rejdařů a rozhodnutí soudu nezajistil provozovatelům vodní dopravy dostatek vody v Labi. Senát přijal stanovisko Jaromíra Štětiny a odsoudil agresi Ruska proti Gruzii. Rusko prý vstupem na gruzínské území ztratilo morální právo na roli mírotvorce v oblasti. Při známé averzi ODS k EU z toho logicky vyplývá, že by mělo tuto roli přenechat prezidentům Saakašvilimu a Bushovi.

Zpívající ministryně Vlasta Parkanová podepsala se svým americkým protějškem smlouvu SOFA, upravující pobyt amerických vojáků. Ve smlouvě dojednala mnoho ústupků, takže Američané nám k radaru přibalí dvě dvacet let stará dopravní letadla, abychom si je opravili a mohli dopravovat naše stovky pilně cvičících vojáků do zahraničních misí. Blahosklonně nám dovolili, abychom zajišťovali vnější ostrahu radarové základny a také netrvali na tom, aby se daňové úlevy a vynětí z české jurisdikce vztahovaly na všechny americké vojáky na našem území. A pokud k tomu přibude ještě slibovaný "bezvízový styk", který by měl být údajně symbolicky schválen 17. listopadu, nadšení českých občanů překoná všechny meze!

Ministerstvo dopravy si najalo právníky za skoro půl miliardy korun, a nikdo neví proč. Že by nás čekala další arbitráž? Zoufalí odboráři napsali otevřený dopis ministru kultury Václavu Jehličkovi, v němž ho žádají, aby zastavil devastaci českého kulturního dědictví a propad jejich reálných platů. Situace je prý katastrofální a škody nevratné. Jako předvolební tah je možno vyhodnotit i to, že od října bude více jak tisíc léků nově bez doplatku. Jedná se především o léky z domácí produkce. Česká lékařská komora ostře protestuje proti tomu, aby nově vznikla skupina léků bez lékařského předpisu s omezením. Podle tohoto návrhu by například léky proti vysokému tlaku mohli vydávat lékárníci na základě vlastního posouzení zdravotního stavu pacienta.

Mzda v ČR prý reálně vzrostla za posledních sedm let o více než 40 procent. Všimli jste si toho? Podnikatel Václav Etlík dostal osm let vězení za obecné ohrožení, kterého se dopustil provozováním skládky chemických látek v Libčanech. Odstoupil ředitel České pošty Karel Kratina. Rušení dvou set poboček se odkládá. Čeští skláři jsou na pokraji krachu. Čeští paralympionici přivezli z Pekingu 27 medailí. Prahu navštívil Modrý Mauritius.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments