Politický masomlejn – 39. a 40. týden



Prezident Václav Klaus při svém projevu na Valném shromáždění OSN varoval před oslabováním ekonomické svobody a vyzval ke zdrženlivosti v boji proti klimatickým změnám. V rozhovoru pro Washington Post poznamenal, že žijeme v mnohem více regulovaném světě, než jsme po pádu komunismu očekávali, ovšem americkým novinářům z toho vyšlo, že žijeme ve více regulovaném světě než za vlády komunistů. Což samozřejmě znamenalo, že jsme byli svědky dalšího dílu seriálu „Co prezident neřekl“.


Pan prezident si nenechal ujít ani návštěvu papeže Benedikta XVI., při níž „sluha sluhů božích“ celebroval dvě mše, zúčastnil se setkání s intelektuály a pravděpodobně i řešil otázku nástupnictví pražského arcibiskupa, kardinála Miloslava Vlka. Ten se netajil zklamáním z toho, že se mu za dobu jeho působení ve funkci nejvyššího představitele české katolické církve nepodařilo dosáhnout majetkového vyrovnání, navrácení svatovítské katedrály, ani přijetí novely církevního zákona.


Václav Klaus se společně s Janem Kohoutem, Miloslavem Vlčkem a Vojtěchem Filipem zúčastnil slavnostní recepce k 60. výročí vzniku ČLR na čínské ambasádě.


Prezident vetoval zákon, který měl regulovat obchodní praktiky sítí hypermarketů vůči svým dodavatelům a naopak bez mrknutí oka podepsal zákon, který zavádí mýta pro dodávkové automobily a elektronické dálniční známky pro osobní automobily. Tak to má v kapitalismu bez přívlastků správně být – svoboda pro kartelové dohody a nechutné obchodní praktiky velkopodnikatelů, další poplatky pro drobné živnostníky a řádně profízlovaný stát pro běžné občany… nebo ne?


Do poněkud prekérní situace dostali pana prezidenta Irové, kteří v referendu odsouhlasili Lisabonskou smlouvu. Naštěstí pro něj někteří senátoři z ODS na poslední chvíli podali u Ustavního soudu další stížnost proti tomuto klíčovému dokumentu a dočasně tak zabránili tomu, aby musel Václav Klaus vytáhnout svou poslední kartu v „bruselské špinavé hře o Lisabon“. Jaké eso asi vytáhne náš pan prezident po předpokládaném kladném rozhodnutí Ústavního soudu z rukávu?


Ke škodě občanů a radosti lobbistů zasedala i poslanecká sněmovna. Hlavním bodem bylo schválení tzv. Janotova úsporného balíčku, který obsahuje několik zákonů, jež mají umožnit schválení rozpočtu s deficitem kolem 160 miliard korun. Pokud má platit heslo ČSSD, že za krizi mají platit její viníci, vypadá to tak, že ji způsobili učitelé, hasiči, policisté, úředníci, důchodci, dlouhodobě nemocní, nezaměstnaní, rodiny s dětmi, kuřáci a konzumenti alkoholu. Jistou úlitbou plebsu pak bylo jen snížení platů ústavních činitelů o 4 procenta (okamžitě zpochybněné soudci) a zvýšení hranice stropu pro SZP na šestinásobek průměrné mzdy. Rozporuplně se k balíčku postavily odbory. Nejprve s ním vyjádřily podmíněný souhlas, poté se ohradily, že pokles platů státních zaměstnanců o 4 procenta je nepříjatelný. Jaké však bude skutečné hospodaření státu v příštím roce, je ve hvězdách, protože makroekonomická východiska pro jeho sestavení (vzestup HDP o 0,3 % a nezaměstnanost 8,5 %) jsou poněkud nerealistická.


Mirka Topolánka opustil jeho věrný druh Marek Dalík, prý uvažuje o odchodu do zahraničí, někoho by možná mohlo napadnout, že to má co do činění s tajemným „lichtenštejnským cédéčkem“. Předseda ODS poprvé zasedl ve sněmovně jenom jako divák, a podle vlastních slov byl výkonem svých kolegů zhnusen (a to se ten výkon po jeho odchodu rapidně zvýšil!), poté pateticky oznámil, že spojuje svůj další politický osud s Lisabonskou smlouvou (nikdo nechápe proč) a společně s ostatními členy vedení se distancoval od požadavku místopředsedy ODS Davida Vodrážky, aby ODS žalovala stát o náhradu za prostředky, vynaložené na volební kampaň plánovaných a poté kvůli „odpornému Paroubkovi“ neuskutečněných předčasných voleb.


ODS chce údajně do Bruselu vyslat jako eurokomisaře Alexandra Vondru a uvažuje také o tom, že v případě „zlevicovatění“ Fischerovy vlády „její ministři“ podají demisi. Mezi bývalým ministrem vnitra Ivanem Langerem a jeho nástupcem Tomášem Pecinou došlo k ostré kontroverzi kvůli odstoupení náměstka Zajíčka, kterému Pecina omezil kompetence. Možná právě to je podle ODS hlavním příznakem onoho posunu doleva. Bývalý senátor ODS Alexander Novák staví v Jiříkově na Děčínsku načerno benzinovou pumpu.


MF Dnes provedla svůj „objektivní protikorupční test“, v jehož síti uvízlo několik politiků. Jmenovitě komunisté Dolejš a Milota, TOPkař Šustr a lidovecký tajemník Stodůlka. Provokace novinářů nám prozradila několik věcí. Ta první je, že Strana zelených má po všech těch peripetiích a průšvizích tajemníka, který má v lepším případě pevné morální zásady a v tom horším alespoň dobrou politickou intuici, ta druhá naznačuje, že pro ODS a ČSSD je 1 milion Kč málo, a ta třetí říká, že při korupčním jednání přistižení politici neoplývají morálkou, inteligencí, ani politickou intuicí. Na druhou stranu je potřeba se zamyslet nad tím, že na rozdíl od většiny poslanců, Dolejš hlasoval pro přijetí zákona o omezení hazardu a Šustr se hlasování nezúčastnil (čímž snížil kvórum pro jeho schválení).


Pokračovala slovní přestřelka mezi Václavem Havlem a Jiřím Paroubkem. Havel označil Paroubka za lháře, Paroubek Havla za "válečného štváče". Proti obhájci agresorů a válečných zločinců Václavu Havlovi se ovšem vymezují i jiní "ztroskotanci" (humanisté) a "zaprodanci" (evropští byrokraté), od nichž bychom to před dvaceti lety opravdu, ale opravdu nečekali.


Podle Mezinárodního měnového fondu se česká ekonomika letos propadne o 4,3 procenta. Dopady jsou jasně vidět na vývoji deficitu veřejných financí, jenž na konci září přesáhl 87 miliard a je vyšší o 97 miliard v porovnání se stejným obdobím loňského roku. Česko brakuje svůj letošní rozpočet, přičemž příjmy z daní poklesly za prvních devět měsíců oproti loňsku o více než 50 miliard korun. Vláda přitom nemůže počítat s žádnými mimořádnými příjmy z privatizace, neboť jí poslanecká sněmovna svázala ruce zákazem prodeje ruzyňského letiště, a ani případný prodej ČSA nebude pro státní pokladnu znamenat žádný přínos. Miliarda, kterou nabízejí společnosti Unimex a Travel Service, ve skutečnosti znamená, že stát bude muset nejprve do ČSA nalít 1,2 miliardy. Probíhající restrukturalizace navíc bude znamenat další náklady pro státní pokladnu na propuštěné zaměstnance.


Sdružení nájemníků hlásí, že 170 tisíc domácností má potíže s placením nájemného. Jak bude situace asi vypadat po Novém roce, kdy se regulované nájmy zvýší o padesát procent? Stěžují si i živnostníci, po několika letech se znova objevuje syndrom platební neschopnosti. Škoda Mladá Boleslav na dva dny zastaví výrobu fabií, jejichž prodej vázne v důsledku ukončeného německého šrotovného. Tržby i nadále klesají prodejcům pohonných hmot, hotelům a aerolinkám. Problémy hlásí i takový stroj na peníze, jakým je Sazka. Jablonex Group nabízí na prodej své značky. Poprvé od našeho vstupu do EU budou ve ztrátě čeští farmáři. Sklárny ve Světlé nad Sázavou obnovují svůj provoz pod novým majitelem. Na nevýhodný nákup elektřiny ze strany SDC si stěžuje dopravní společnost ČD Cargo. Zlevňuje zemní plyn. Antimonopolní úřad zkoumá tajnou dohodu mezi společnostmi ČEZ, J&T a EnBW o postupu při akvizicích dalších energetických společností.


Poslanci dokončili tendr na společnost, která měla zkontrolovat hospodaření Nejvyššího kontrolního úřadu, aby nakonec zjistili, že jedinými, kdo jej mohou kontrolovat, jsou oni sami. NKÚ kritizoval podporu obnovitelných zdrojů, programy jsou plošné, nezohledňují specifika ČR a plýtvají prostředky ze státního rozpočtu i dotací z EU. Kateřina Neumannová dostala po finančním fiasku mistrovství světa v lyžování teplý flek na ministerstvu obrany. V podivné kauze nevymáhaných pohledávek od majitele ziskového soukromého královéhradeckého zdavotnického zařízení ze strany státu je zapleten i ministr financí Eduard Janota. Český velvyslanec na Ukrajině Jaroslav Bašta se dostal do hledáčku protikorupční policie v souvislosti s velmi vypečeným systémem vydávání víz, na nějž si stěžovali ukrajinští žadatelé. České předsednictví EU nás přišlo na více než tři miliardy korun. A všechno to nakonec zaplatí střední třída.


Policie prý věděla, že Pitr s Mrázkem tunelují Setuzu a mají styky s bývalým ministrem Alešem Řebíčkem. Tým, který na případu pracoval, byl prý rozpuštěn a spis odložen za ministra vnitra Stanislava Grosse v roce 2005. Šéf Langerovy kanceláře, která měla na starosti kontroverzní modernizaci služeben, Petr Židek, byl obviněn z rozsáhlé majetkové trestné činnosti a propuštěn od policie. Policii po plánovaném snižování platů čeká další masivní vlna odchodů.


Nejvyšší soud očistil dočista do čista Jiřího Čunka a otevřel tak cestu k potrestání státních zástupců, kteří se jej pokoušeli obvinit z korupce. Ztráta imunity hrozí poslanci Petru Wolfovi, kterého policie podezírá ze zneužití dotace. Plagiátorská kauza otevřela naplno stavidla dlouho tušeného skandálu, spojeného s právnickou fakultou Západočeské univerzity. Do čela fakulty byl jmenován bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, který bude mít společně s policií spoustu práce, aby vyčistili tento Augiášův chlév. Děly se tam totiž naprosto neuvěřitelné věci, v nichž bylo zapojeno i mnoho bývalých a současných politiků.


České školy čeká další vlna „optimalizace“. Třetina nezletilých v ČR pravidelně kouří, tři pětiny pijí alkohol. Očkování proti prasečí chřipce začne v listopadu, někteří lékaři se odmítají nechat očkovat. Vakcína prý není řádně prověřená a epidemie prasečí chřipky je na ústupu. Nejhorší vzduch v ČR je na Ostravsku a Karvinsku, poměry se tam v tomto směru navrátily před Listopad. K udávání konkurence, která používá nelegální software, vyzývá české firmy „protipirátská“ organizace BSA. Placené zdravotnictví přináší své plody – nemocnicím prý chybí přes sto tisíc dárců krve. Českým pivem roku se stal Velkopopovický kozel Premium. Nejlepší český politický webzine oslavil dvousettisícího návštěvníka. Nevěřte pohádkám.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments