Politický masomlejn: 39. týdenV ODS se rozpoutal otevřený mocenský boj mezi "hradním" a "premiérským" křídlem. Dokumentuje to jak verbální útok ministerského předsedy Mirka Topolánka na stranického místopředsedu a pražského primátora Pavla Béma, tak tajné usnesení "prohradní" pražské organizace ODS, které obvinilo premiéra, že škodí straně. Vytažení odposlechů v kauze Krakatice vedlo k další eskalaci konfliktu a hrozí tím, že do něj budou zataženi i politici dalších stran. Vlastimil Tlustý pálí všechny mosty a je za to svými stranickými kolegy a spřízněnými médii patřičně trestán. Na základě předchozích zkušeností se dá důvodně předpokládat, že kauza Morava definitivně skončí až poté, co se jí budou, jak je dobrým českým zvykem, dva roky bezvýsledně zabývat dvě parlamentní komise. Nic na tom nezmění ani to, že Jiří Paroubek, Pavel Bém i Jiří Čunek jsou pro zveřejnění celého spisu Krakatice. Světýlkem v tunelu by mohlo být zjištění, že voličům už dochází trpělivost.


V minulém týdnu byla též zveřejněna smlouva o dočasném pobytu amerických vojáků SOFA. A ani spory uvnitř koalice nesmějí ohrozit její schválení v parlamentu! Zvláště poté, co nám Američané ke dvěma vysloužilým dopravním letadlům přidali jeden tank. Je to sice muzeální kousek z válečné kořisti, ale na rozdíl od letadel ho nevyužijeme v zahraničních misích. Koalici se podařilo opět zablokovat přijetí zákona o referendu k radarové základně. Bylo by totiž nezodpovědné nechat hlasovat občany, zmanipulované ruskými tajnými službami. To totiž mimo jiné údajně říká zpráva BIS. Ve všeobecné vřavě kolem této ničím konkrétním nepodložené pitomosti zanikl fakt, že podstatná část této zprávy se zabývá tím, že se u nás ve velkém manipuluje veřejnými zakázkami.


Snad poprvé za dobu existence této vlády utrpěla v pátek koalice těžkou porážku. Jednalo se především o to, že do druhého čtení prošly návrhy zákonů o částečném zrušení zdravotníckých poplatků a o snížení spotřební daně. Sněmovna také přehlasovala veto Senátu a ztížila podmínky pro výkup kovového odpadu. Nezapomeňme, že máme před volbami.
Obětí sebevražedného bombového útoku na hotel Marriot v pákistánském hlavním městě Islámabádu se stal i český velvyslanec Ivo Žďárek. Paradoxem je, že byl v hotelu ubytován v době, kdy se hledalo či budovalo jeho bezpečnější sídlo. Do ČR se vrátili i vojáci zranění talibánskou palbou v afghánské provincii Lógar. V Hradci Králové byli vyznamenání další vojáci, kteří se vrátili po čtyřech měsících ze služby v Kábulu. Kritizovali nedostatečnou ochranu naší polní nemocince před raketovými útoky. Snad je trochu utěšilo, že jim velvyslanec USA v ČR Richard Graber poděkoval za to, že "dali šanci Afgháncům žít normální život". Vypadá to, že v této krizové oblasti je čím dál větší horko.


Vláda opět zasedala a rozhodla o tom, že od ledna přidá důchodcům astronomických 330 Kč měsíčně, že opět zpoplatní poslední rok mateřské školky, a také že česká hymna se bude hrát jinak. Odborářům se ovšem vůbec nelíbí, jak vláda utahuje opasky státním zaměstnancům a chystají stávky.


A černá společensko-ekonomicko-politická kronika na závěr, tentokráte v nebývalém rozsahu:

Zakázky na informační technologie do státních Lesů ČR za 40 milionů korun byly nezákonné. Exstarosta Nového Boru Radek Nastič (ODS) byl pravomocně odsouzen k jednomu roku vězení za korupci. Státní zástupce ukončil vyšetřování Radovana Krejčíře a vrcholných manažerů podniku ČEPRO. Byli tak zbaveni podezření z podvodu za 4 miliardy korun. Mandátový a imunitní výbor poslanecké sněmovny neodhlasoval postih Davida Ratha za to, že obvinil ministra zdravotnictví Tomáše Julínka z korupčního jednání. Prezident Václav Klaus nevyhověl žádosti Renáty Vesecké a neomilostnil bývalou komunistickou soudkyni Brožovou-Polednovou. Svaz pacientů podal trestní oznámení na Středočeský kraj kvůli privatizaci středočeských nemocnic. Policie odložila případ zmanipulované maturity na soukromém pražském gymnáziu.


0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments