Politický masomlejn: 40. týden
Uplynulý týden kulminovala mediální kampaň na téma ruští špióni v Čechách. Proradarové a předvolební PR z toho kouká jako sláma z bot, ale výsledek je tradiční – dvě třetiny občanů jsou stále proti americké radarové základně.

 

Bývalý prezident Václav Havel obdržel cenu kuratoria Německá jednota za zásluhy o jednotu Německa a Evropy. Prezident Václav Klaus za ním nezůstal pozadu a na pracovní cestě ve Spojených státech také obdržel cenu, tentokrát medaili Barry Goldwatera za přínos svobodě. Poté konečně prolomil mlčení a vyjádřil se k americké finanční krizi. Podle Václava Klause za ni může stát a Američané by se měli poučit z bohatých zkušeností Václava Klause v řešení finančních krizí. Na tiskovou konferenci českého presidenta po jeho obvyklé klimatologické přednášce v oregonském městě Portlandu dorazili tři novináři.

 

Souboj v ODS se stále více přiostřuje. Vlastimil Tlustý prý mlžil o majetku své rodiny a zpronevěřil peníze od sponzora, ministr vnitra Ivan Langer prý dlužil podnikateli Kyselému, pro nějž lobboval při jeho snaze získat podíl v IPS. Při Langerově bezpečnostní prověrce prý také policie neposkytla NBÚ informace o jeho kontaktech na podnikatele spojené s Františkem Mrázkem. U Ivana Langera to navíc vypadá, že kozel se stal zahradníkem, takže lze očekávat, že pokud zůstane u Policie ČR alespoň jeden slušný policista, nebude mít pan ministr klidné spaní. ODS a vláda se potýká s vážnou krizí, tvrdí místopředseda ODS Pavel Bém a nezávisle na něm v podstatě to samé i primátorka Chomutova Ivana Řápková.  Ani snaha regionálních politiků ODS přesvědčit voliče, že oni s vedením ODS nemají nic společného, nepadá na úrodnou půdu. Pokud se nepodaří přesvědčit většinu voličů, aby zůstali doma, případně přijít s nějakou předvolební „bombou“ typu Kubiceho zpráva, jsou vyhlídky občanských demokratů na úspěch velmi pochybné.

 

Stínový ministr financí Bohuslav Sobotka prohlásil, že ministr financí Miroslav Kalousek dělá z opozice i koalice hlupáky, když nadhodnotil údaje o předpokládaném růstu HDP v navrhovaném rozpočtu. Ministr Kalousek mu dal nepřímo za pravdu, když po setkání s premiérem Topolánkem a guvernérem ČNB prohlásil, že nás čekají „chudší časy“. Premiér, ministr financí a guvernér také ujistili veřejnost, že náš bankovní sektor je v dobré kondici. K mému velkému překvapení nenásledoval run na banky.

 

Ministerstvo obrany chce vyslat více vojáků do Afghánistánu. Pravděpodobně budou mít za úkol pomstít své zraněné spolubojovníky. V armádě však nejsou lidi a nábor nováčků se moc nedaří. Není se čemu divit.

 

I v opoziční ČSSD se to začíná před volbami vařit. Přátelé Miloše Zemana se sešli v Kongresovém centru a zahájili kampaň za jeho zvolení prezidentem. Podle nepotvrzených informací z hradních kruhů je členem tohoto sdružení i Václav Klaus. Bude dementi? 60 členů na Znojemsku vystoupilo na protest proti místnímu kandidátovi na senátora. V Brně zase nepustili na schůzi odborářů předsedu Poslanecké sněmovny a kandidáta na hejtmana Michala Haška. Údajně na přímý příkaz z Ministerstva zdravotnictví.

 

Špatné zprávy se začínají hromadit i z české ekonomiky. Zkrachoval sklářský holding Bohemia Crystalex Trading a tisíce sklářů budou muset hledat novou práci. Vláda slíbila čtyři miliardy na jejich rekvalifikaci a vysoce kvalifikovaní dělníci tak budou moci nastoupit (na jak dlouho?) do montážních linek automobilek. Výrobu totiž omezuje i kopřivnická Tatra. V důsledku hospodářské krize se prý snižuje odbyt. V problémech je také semilská textilka Hybler, její ředitel se zastřelil. Prý osobní problémy. Podle průzkumu žije třetina Čechů od výplaty k výplatě, a podle toho, že celkové zadlužení domácností vzrostlo na 827 miliard korun, to vypadá, že ten méně šťastný zbytek národa žije na dluh. Éra snadných půjček končí v důsledku celosvětové finanční krize, hlásí naši lichváři. Nastal čas platit dluhy i s mastnými úroky. To však neplatí pro oceláře Chrenka, jemuž podnikání ve zdravotnictví sponzorují České dráhy.

 

Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká nařídila kontrolu práce státních zástupců, kteří vyšetřují případy zvláště nebezpečné hospodářské kriminality a korupce. Ústecký krajský soud osvobodil podezřelé v kauze vytunelované Universal Banky. Švýcarská justice vyslýchá klíčové aktéry „divoké privatizace“ Mostecké uhelné. Jsou podezřelí z praní špinavých peněz. Manažer žďárské pohřební služby byl zatčen pro mafiánské praktiky, jimiž si vynucoval informace sanitáře novoměstské patologie. Šéf Národní protidrogové centrály Jiří Komorous odchází od policie. Důvody svého odchodu nechtěl komentovat. Tragická srážka vlaků v Moravanech má tragikomické pokračování. Na tiskové konferenci se její účastníci pohádali a zástupce Ministerstva dopravy tvrdil, že ostatní účastníci podpisem na prezenční listině odsouhlasili memorandum o příčinách nehody. Proti tomu ostře protestují zástupci Federace strojvůdců a Drážní inspekce, které tvrdí, že jsou pod tlakem soukromých firem a ministerstva, který směřuje k tomu, aby se nevyšetřily skutečné příčiny nehody.

 

Šíří se žloutenka. Lidičky, moc se nelíbejte a myjte se!

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments