Politický masomlejn: 41. týden
Po prezidentu Václavu Klausovi se ke světové finanční krizi vyjádřil i náš premiér Mirek Topolánek. Využil ji ke kritice nejednotného postupu EU a tvrdil, že některé země EU si na finanční krizi jen hrají. Neřekl ovšem, jestli si na krizi bude jenom hrát i Česká republika. To guvernér ČNB Zdeněk Tůma začal připravovat občany na slabší ekonomický růst. ČNB sníží úrokovou sazbu a finanční krize bude podle něj také důvodem pro to, aby vláda odložila rozhodnutí o příjetí eura. Krátce na to ministr financí Miroslav Kalousek navrhl zvýšení státní záruky bankovních vkladů na 50 000 euro.

 

Finanční krize nic nedala na vyjádření našich politiků a rozhodla se překročit hranice. Své by o tom mohli říci hradečtí radní, kteří výhodně uložili městské peníze v islandských bankách, obchodníci na Pražské burze, čeští bankéři, kteří přesunovali likviditu do svých mateřských firem, i skláři ve Světlé a v Poděbradech, kteří nedostali výplatu. Do problémů se dostávají i další podniky, s čestnou výjimkou českých zbrojařů. V září zrychlil růst cen a státní dluh vzrostl za tento rok již o více než 33 miliard. Není se tedy co divit, že Miroslav Kalousek získal ocenění nejlepší ministr financí rozvíjejících se ekonomik jako ocenění za jeho reformní úsilí. Pane ministře, gratulujeme k Vašemu reformnímu úsilí, jeho výsledkům i prestižnímu ocenění!

 

Nemastná neslaná předvolební kampaň dostala nečekané impulsy. Vláda za peníze daňových poplatníků slibuje miliardy rodinám a vyšší penze důchodcům. Premiér Topolánek odmítl jít do předvolební debaty s Jiřím Paroubkem s tím, že „nechce do regionální kampaně vnášet celostátní témata“. Také uvnitř obou velkých stran to vře.

 

Slovní přestřelka proběhla mezi ministrem zdravotnictví Tomášem Julínkem a kandidátem na senátora Zdeňkem Schwarzem. Je to ukázka mistrovské taktiky, protože být ve sporu s nejméně oblíbeným ministrem naší vlády výrazně zvyšuje Schwarzovy šance na zvolení. Přidáme-li k tomu do oranžova laděné billboardy bez loga ODS, propagující Schwarzovu záchranářskou zdatnost, nebudeme překvapeni, pokud mnohý volič nabude přesvědčení, že Zdeněk Schwarz kandiduje za ČSSD.

 

V ČSSD se také dějí věci. Z jejich středočeské kandidátky odstoupili čtyři lidé, vyšlo také najevo, že kandidáti jsou nuceni k poslušnosti pod hrozbou čtyřmilionové sankce. A třešničkou, na níž si všechna naše média samozřejmě smlsla, bylo zavraždění osobního přítele Jiřího Paroubka, Václava Kočky mladšího, podnikatelem Ďuričkem. Příznačné pro celou situaci je i to, že během předvolební debaty jihomoravských lídrů parlamentních stran nepadlo ani slovo o korupci v řadách ODS, i když její údajný hlavní aktér byl osobně přítomen. Mrázkův přízrak se vrací, pro obě naše největší strany v tu nejméně příhodnou dobu.

 

Už i Český rozhlas přišel na to, že Ivan Langer rozvrátil českou policii. Audit za sedm milionů korun na Ministerstvu obrany prováděla slovenská firma bez potřebné bezpečnostní prověrky. Transparency International varuje před možnou korupcí u státní zakázky za 116 miliard korun na odstranění starých ekologických zátěží. Vysoké (ovšem zatím nepravomocné) tresty obdrželi členové tzv. Berdychova gangu. Již dvě soudkyně (pro údajnou podjatost) odmítly soudit v odvolacím procesu tzv. „justiční mafie“. Bolek Polívka byl soudem „sesazen“ z valašského trůnu.

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments