Politický masomlejn – 43. a 44. týdenPrezident Václav Klaus podepsal odklad státních maturit a vrátil sněmovně zákon o posuzování vlivů na životní prostředí. Ve svém projevu ke státnímu svátku zkritizoval politiky a poté dekoroval státními vyznamenáními nejen identicky s ním kritickou, protilisabonskou a protisudeťáckou bojovnici za svobodu Andělu Dvořákovou, ale kromě několika „povinných hrdinů či jinak zasloužilých“ i žokejskou legendu Josefa Váňu a pěvecké legendy Karla Gotta a Evu Pilarovou.


Boj o Lisabonskou smlouvu se vystupňoval do závěrečného finále. Ústavní soud o týden odložil své rozhodnutí o stížnosti senátorů, šéfové vlád členských zemí EU se na schůzce dohodli o přijetí tzv. „Klausovy výjimky“, což vedlo k ulehčení u zúčastněných politiků, radosti a příslibu ratifikace ze strany Václava Klause, a také zjištění, že nás náš pan prezident asi všechny pěkně doběhl.


Praha hostila drahou a vzácnou návštěvu, podle Alexandra Vondry přijel americký vicepresident Joe Biden dávat, a tak se nemáme příliš ostýchat. Byl nám tedy nabídnut „český akcent v nové obraně“, vysloužilá dopravní letadla Hercules, nabídka na výhodnou dostavbu Temelína za směšných 500 miliard Kč a pomoc při prodeji L-159 do Afghánistánu.


Česká vláda odložila privatizaci České pošty i vyhlášení tendru na likvidaci starých ekologických zátěží, ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský rozjednal prodej L-159 do Iráku a premiér Fischer navrhl na post eurokomisaře Vladimíra Dlouhého, bývalého ministra průmyslu a obchodu ve vládách Václava Klause a šéfa banky Goldman Sachs pro střední Evropu.


Politické grémium ODS sice rozhodlo, že na listopadovém kongresu se nové vedení volit nebude, členská základna se však bouří, a proti Topolánkovi se postavil i případný protikandidát – velrybář Gandalovič. Protikorupční policie šetří nevýhodný pronájem majetku ministerstva vnitra, bývalý ministr Langer se brání, že vše bylo v naprostém pořádku. Pardubická ODS odsoudila výlet svých radních, kteří soukromým letadlem na radnici napojených podnikatelů odletěli na fotbalový zápas do Madridu.


ČSSD vyloučila ze svých řad zakladatele budoucí Strany práv občanů, která se chystá vynést do prezidentského křesla Miloše Zemana. Podnikatel Zdeněk Bakala zažaloval o 300 tisíc místopředsedu ČSSD Luboše Zaorálka za to, že jej nazval gaunerem v souvislosti s kauzou privatizace bytů společnosti OKD. KSČM zvolila nové místopředsedy za hříšníky z loterijní aféry.


Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg vrátí peníze, které duplicitně získal na senátorských cestovních náhradách. Miroslav Kalousek tvrdí, že museli zastavit nábor nových členů, protože se je pokoušela infiltrovat ČSSD. Předsedkyní TOP 09 v jihočeském kraji se stala radarová pěnice Vlasta Parkanová. I to je důkazem, že recyklace v nových stranách úspěšně pokračuje. Pirátská strana si zvolila nové vedení. Policie zadržela a poslala do vazby další várku „pravicových extrémistů“, na protesty jejich příznivců reagovala obviněním z přípravy teroristických útoků.


Kauza „Mýval“ nabývá na intenzitě i rozsahu. Šéf plzeňské katedry správního práva odstoupil kvůli pozměněné disertační práci, předseda akademického senátu právnické fakulty Telecký zažaloval šéfku akreditační komise Dvořákovou za údajnou pomluvu. Vedení přitom stále nemůže dohledat desítky rigorózních prací, a ty které se najdou, vykazují velké nedostatky. Doktorská práce poslance Marka Bendy nesplňuje stanovený minimální rozsah, práce šéfa plzeňských strážníků Luďka Hosmana je opsaná, chomutovská starostka Řápková získala tři zkoušky během jednoho dne, aniž kdy navštěvovala výuku, rychlotituly na soukromé Vysoké škole finanční a správní získali pražský radní za ODS Langmajer, náměstek primátora Klega a další pražští politici. Škola sídlí na Praze 5 a od městské čtvrti má stanoven nestandartně nízký nájem. Byl to prostě úlet, tvrdí ministryně školství Kopicová, plzeňskou fakultu buďto zrušíme nebo na ní zavedeme nucenou správu. A to ještě nevěděla, že posudek k ekologickému tendru za bratru 115 miliard Kč vypracoval Milan Kindl. KDU-ČSL přitom tvrdí, že tento supertendr je také supertunelem.


Poslanecká sněmovna schválila v prvním čtení rozpočet s rekordním schodkem a optimistickým výhledem na růst HDP o 0,3 procenta. V přištím roce se podle všeho dají očekávat další škrty a zvyšování daní. Ve sněmovně je navíc vládní návrh, který má zvýšit letošní schodek o dalších 14 miliard. Je to zvláštní žádost, neboť lze očekávat, že skutečný letošní rozpočet bude nejméně o 100 miliard vyšší než ten loni schválený. Podle ministra financí Eduarda Janoty letos naše hospodářství poklesne o 5 procent a zadlužení státu se zvýší o 240 miliard a přesáhne jeden a čtvrt bilionu korun, vyrovnaný státní rozpočet je podle něj utopií.


České hospodářství se přes všechny údajné pozitivní signály i nadále potácí v těžkých křečích. Průmyslová produkce v září klesla proti stejnému měsíci loňského roku (a to už byl nižší základ) takřka o 12 procent. Klesá důvěra spotřebitelů a zhoršuje se platební morálka firem.


Krize v ČSA dospěla ke svému vrcholu. Odbory podepsaly snížení platů, poroučel se nenáviděný prezident firmy Radomír Lašák a celé vedení. Vláda se rozhodla odložit prodej aerolinek, neboť nabídka jediného zbylého zájemce se ukázala být nevýhodnou. Problémy hlásí i další firmy: V insolvenci je Teplická strojírna i královéhradecká Slévárna a strojírna Pilníkov, čtvrtinu zaměstnanců letos propustí ústecká Spolchemie, 450 lidí propustí České dráhy, do ztráty se propadly Chrenkovy Třinecké železárny, o dvě třetiny nižší zisk hlásí mladoboleslavská Škoda. K pozitivům je nutno naopak otevření továrny této firmy na výrobu Octavií v Rusku a oživení výroby v automobilkách v Kolíně a Nošovicích. O desetinu pasažérů méně letos odbavilo Letiště Praha, v dluzích se topí sázkový gigant Sazka. Spořit se začalo i v České televizi. Na neustálý pokles nákupních cen zemědělských komodit a s tím spojené snižování produkce reagovali zoufalí zemědělci demonstrativním vyléváním mléka na pole. Ruce si mnou naopak manažeři ČEZu, kteří vydělali desítky milionů korun na opčních akciových programech. České banky, přinucené zákonem zrušit některé poplatky, obratem podražily poplatky jiné. Za současné situace není divu, že české domácnosti stále hůře vycházejí se svými příjmy, a že jejich dluhy bankám se přiblížily hranici jednoho bilionu korun.


Od 1. listopadu vznikla podnikatelům povinnost zřídit si datovou schránku, za většinu z nich to musel udělat stát. Rozhodnutí státních orgánů, zaslaná elektronickou formou, se po deseti dnech považují za doručená. Kauzu justiční mafie podle rozhodnutí Ústavního soudu opět projedná soudce Vojtěch Cepl mladší. Katarský princ, propuštěný českou „justiční mafií“, žádá po českém státě odškodnění za vazbu.


Zdraží teplo. Zdraží dálniční známky. Na Úřadu vlády zbyly tři tuny kostkového cukru z dob našeho předsednictví EU. Úřad na ochranu osobních údajů zrušil evidenci uživatelů pseudoefedrinových léčiv. Zemřela fotbalová legenda František Veselý. Dva milióny Čechů je závislých na tabáku. Gesto Karla Gotta vůči „jeho nepřátelům“ pohněvalo jeho manželku. Už i ty, božský Kájo, jsi podlehl všeobecnému úpadku mravů? Narodilo se další dítě s "egzotyckym jmenem", gratulujeme manželům Paroubkovým! Medvědi demonstrovali před plzeňskými právy. Do Krkonoš se vrátil rys.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments