Politický masomlejn: 43. týden



Začátek týdne byl poznamenán výsledkem krajských voleb, které skončily pro strany vládní koalice naprostou katastrofou. Experti tvrdili, že ČSSD pomohla vysoká účast a negativní kampaň, aniž by se zabývali skutečnými příčinami, premiér Topolánek přesvědčoval novináře, že za porážku může absence pozitivní centrální kampaně a špatné „vykomunikování“ jinak prý potřebných reforem. Část ODS začala volat po Topolánkově hlavě, ale vláda prozatím rezignaci odmítla, v deformách, prosazování radaru a nekalých vládních praktikách se musí pokračovat stůj co stůj. Zbylí pravicoví příznivci v médiích také spustili pokřik „o hloupých voličích, kteří je prodali za třicetikorunový poplatek“. Prezident Václav Klaus prohlásil, že voliči chtějí změnu a úspěšní hejtmani jsou obětí tohoto přání. „Úspěšný hejtman“ Petr Bendl to vzal doslova, a šel si s vítězným Davidem Rathem vyjednat další čtyři roky ve funkci. Až na výjimky tak nenastal u příznivců pravice ani náznak tolik potřebné a politiky ODS slibované sebereflexe.


Prezident Václav Klaus odhodil zbytky přetvářky a otevřeně podpořil kandidáty ODS do Senátu. Za to byl kritizován nejen Jiřím Paroubkem a dalšími levicovými politiky, od nichž se to dalo celkem čekat, ale i Mirkem Topolánkem, který v selektivní podpoře jen některých senátorů viděl vměšování čestného předsedy ODS do vnitřního chodu ODS. V týdnu po krajských a prvním kole senátních voleb také pokračovalo hledání viníků. Pozornost se logicky soustředila na ministra zdravotnictví Tomáše Julínka, kterého postupně kritizoval a k odstoupení vyzval poražený středočeský hejtman Petr Bendl, lidovecký poslanec Jiří Carbol, poslankyně za SZ Kateřina Jacques a další. Tomáš Julínek kritiku odmítá, jak také jinak?


V poslanecké sněmovně se hlasovalo a rozpočtu a nedůvěře vládě. První hlasování dopadlo překvapivě – poslanci nepropustili návrh do prvního čtení s tím, že jsou nadhodnoceny jeho příjmy vzhledem ke zhoršeným vyhlídkám naší ekonomiky v souvislosti se světovou finanční a hospodářskou krizí. Hlasování o tomtéž návrhu se nakonec (dle názoru mnohých odborníků na legislativu protiprávně) opakovalo další den a tentokrát byl již rozpočet díky hlasu přeběhlíka Wolfa, který náhle změnil názor, přece jen schválen. Hlasování o nedůvěře vládě také nepostrádalo dramatičnost, opozice ho využila ke kritice vlády a výzvám ke změně její politiky, vláda nicméně čtvrtý pokus o sesazení přežila díky hlasům přeběhlíků a několika absencím nespokojenců z vládního tábora.


Na konci týdne vybuchla nad českou kotlinou „oranžová bomba“, když všude kromě tří pražských volebních obvodů (kde těsně zvítězila ODS) a Znojma (drtivé vítězství komunistické kandidátky nad kandidátem ODS) dominovala sociální demokracie. ODS tak přišla o svoji pohodlnou většinu v Senátu a v Lidovém domě se mohlo bouchat šampaňským. V ODS se přestalo mluvit o pohlavcích, levých a pravých hácích, ale o výprasku od voličů. Václav Klaus označil volby za referendum o Topolánkově vládě a převzal tak rétoriku ČSSD, začalo se spekulovat o nástupnictví po Topolánkovi (Bém, Bendl, nebo někdo úplně jiný?), poražení lidovci začali volat po změnách ve vedení strany. Připočteme-li k tomu nespokojenost členské základny Zelených, nevypadá to s vládní koalicí vůbec dobře. Plánované kosmetické změny by nemusely stačit.


Prezident Václav Klaus se stručně vyjádřil k finanční krizi. Kritizoval západní politiky, že se místo jejího řešení věnovali boji proti globálnímu oteplování. Případné nové regulace bankovního systému podmínil zrušením těch starých a tvrdil, že před krizí nás chrání naše tvrdá měna. Ani finanční krize neodradila ministra Petra Nečase od předložení návrhu penzijní reformy. Ta by mimo jiné zaváděla možnost, aby penzijní fondy šly do většího rizika a zvýšila daňové úlevy pro účastníky. Má se také (konečně!) oddělit majetek správce penzijních fondů od majetku klientů. Celosvětové bankovní letadlo totiž potřebuje další pasažéry.


Před vládou demonstrovaly stovky propuštěných sklářů za své nevyplacené mzdy. Podle lidoveckého poslance Ludvíka Hovorky byly poplatky ve zdravotnictví zavedeny kvůli zjištění údajů o pohybu pacientů a výkonech lékařů, které potřebují zdravotní pojišťovny ke své privatizaci. Hovorka se velmi kriticky vyjádřil ke zdravotnické reformě, její přípravě i prezentaci. Liberecký kandidát ODS na senátora a dosluhující hejtman Petr Skokan se před volbami vyjádřil pro referendum o americkém radaru. Ani to mu ovšem ve volbách nepomohlo a byl poražen. Stavbou roku 2008 se stalo administrativní Regiocentrum Nový pivovar v Hradci Králové. Kontroverzní stavba za více než 1 miliardu korun pro několik set úředníků zadlužila kraj na dvacet let. Policie chce v Praze prodat své hlavní sídlo. Pohřeb zavražděného Václava Kočky mladšího, kterého se zúčastnilo asi 1500 osob, zablokoval pražskou dopravu. V Česku se prodávaly bonbony s melaninem.





0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments