Politický masomlejn: 44. týden
Voliči se nezalekli strašení pravým hákem a ve druhém kole senátních voleb poslali ve většině obvodů (s výjimkou Prahy) modré senátory na zasloužený odpočinek. Příčiny drtivé porážky se zdecimovaná pravice snaží hledat všude okolo, pravda je však prostá – voliči mají „krutých vítězů“ plné zuby. Fiasko řešilo grémium i týden předtím deklasovaní hejtmani, kteří nakonec překvapivě Mirka Topolánka podrželi. To se ovšem nedá říci o prezidentu Václavu Klausovi, ani o pražském primátorovi a stranickém místopředsedovi Pavlu Bémovi.  V ODS nastal poziční boj před prosincovým kongresem. Útok se vede především na Topolánkovy spojence Ivana Langera a Tomáše Julínka. Ministři ODS dali k dispozici své funkce, očekávaná Topolánkova demise se však prozatím odkládá. Mirek Topolánek se rozhodl vsadit vše na jednu kartu a bojovat všemi možnými i nemožnými prostředky o své politické přežití. Je mu přitom úplně jedno, že přitom devastuje zbytky politické kultury v Česku a dále potápí svou vlastní stranu. Záhadou je, proč mu v tom pomáhá Jiří Paroubek.

 

Volání po změnách ve vedení se ozývá také u lidovců a zelených. Europoslanec Jan Březina byl sám překvapen rychlostí své reakce, odpovědí mu bylo, že není čas na zbrklé reakce. Opozice ve Straně zelených si dala načas, reakce vedení strany se však nesla ve stejném duchu. Opačné starosti mají vítězní sociální demokraté, nabízí se otázka, zda jejich vítězství nebylo až příliš vysoké.

 

Prezident Václav Klaus ve svém projevu k 90. výročí vzniku Československa hodnotil naši historii, chválil korunu, která nás chrání před světovou finanční krizí a apeloval na naše vlastenectví. Také kriticky hodnotil náš vstup do EU, což se zdá být zvláštní od člověka, jehož podpis zdobí naši přihlášku do této organizace. Václav Klaus ve stejný den také vyznamenal 28 osobností z různých sfér života. O den před Václavem Klausem se pokusila dekorovat nově vzniklými resortními vyznamenáními zasloužilé odbojáře. Zdena Mašínová však vyznamenání v přímém přenosu odmítla.

 

Senát na svém posledním zasedání ve starém složení nakonec nehlasoval o umístění amerického radaru. Přesto se mu podařilo schválit závěry své komise a předložil Nejvyššímu správnímu soudu návrh na zrušení KSČM. Existuje prý nejméně sedmdesát šest indicií o její protiústavnosti. „Nezávislá“ senátorka Liana Janáčková přestoupila do klubu ODS. Gratulujeme paní senátorce k odvážnému rozhodnutí! Ivan Langer podle právníků porušil zákon o střetu zájmů. České ambasády v Mongolsku, Vietnamu a na Ukrajině jsou prolezlé korupcí. Ministr zemědělství Petr Gandalovič se chystá ovládnout Pozemkový fond. Všeobecná zdravotní pojišťovna chce díky řízené péči ušetřit deset miliard korun. Nový systém přijímacího řízení na střední školy provázejí zmatky.

 

Česká ekonomika i nadále míří do recese. Pražská burza zažila rekordní pokles. V ponděli se propadla až na úroveň z května 2004. Důvěra v českou ekonomiku klesla na sedmileté minimum. Češi vybrali z podílových fondů rekordních deset miliard korun. Mladoboleslavská Škodovka zastavila na týden výrobu. Automobilový průmysl propustí kvůli krizi až deset tisíc zaměstnanců. Zlevnil benzín a nafta.

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments