Politický masomlejn – 45. týden

Prezident Václav Klaus navštívil Srbsko a přimlouval se za jeho přijetí do EU. Čeští politici blahopřáli ke zvolení nově zvolenému americkému presidentovi Baracku Obamovi a pozvali ho na návštěvu ČR. Česká republika chce také zorganizovat první setkání nového presidenta s evropskými politiky v Praze.

Poslankyně Strany Zelených Věra Jakubková a Olga Zubová připojily k blahopřání i žádost, aby nový president přehodnotil projekt výstavby amerického radaru. A nový průzkum prokázal, že v tom mají stabilní podporu dvou třetin obyvatel. Mezi příznivci Strany Zelených je přitom nejnižší procento zastánců radaru, řekl to už někdo Martinu Bursíkovi? Sociální demokraté chtějí nechat smlouvy o instalaci americké vojenské základny přezkoumat Ústavním soudem.

V ODS se stupňuje napětí a premiér Mirek Topolánek se pustil do boje za své politické přežití. Na tiskové konferenci se svými věrnými v zádech oznámil, že bude obhajovat svoji stranickou funkci. Jeho rival Pavel Bém reagoval tím, že prohlášení bylo patetické a šel se poradit s Václavem Klausem. Mirek Topolánek začal hledat spojence uvnitř ODS a lákal neúspěšné hejtmany do vlády. Přesto se nic nemění na tom, že jeho pozice je silně otřesena a můžeme se ještě dočkat dalších překvapení, zvláště pokud si uvědomíme, že důvěra občanů ve vládu klesla na rekordně nízkých dvacet pět procent.

Těžký týden má za sebou také ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. Koaliční lidovci mají výhrady k chystaným zdravotnickým zákonům, lékaři hrozí stávkou za vyšší platy a z nemocnic mizí personál. Česká lékařská komora požaduje, aby zdravotní pojišťovny neblokovaly na svých účtech asi 35 miliard korun, a obviňuje ministra, že nad nimi řádné nevykonává dohled. Na schůzi ČLK se dostal do ostré potyčky s lékaři a její předseda jej vyzval k rezignaci.

Pokračovala také jednání o složení nových „krajských vlád“. Vypadá to tak, že v krajích budou fungovat všechny možné modely, od koalice s účastí komunistů (Moravskoslezský a Karlovarský kraj), přes menšinové vlády s tichou podporou komunistů (Vysočina, Středočeský, Plzeňský a Liberecký kraj), koalice se středovými subjekty (Královéhradecký, Pardubický a Jihomoravský kraj)až po velké koalice (Ústecký, Zlínský, Jihočeský a Olomoucký kraj), a to i přesto, že Jiří Paroubek na jednání ÚVV ČSSD před spoluprací s ODS varoval.

Právě končící týden byl také velmi bohatý na další korupční skandály a jejich dozvuky. Dominovalo opět ministerstvo obrany, kde se ukazuje, že náměstek ministryně obrany Martin Barták v minulosti podnikal s velmi podezřelými osobami, a díky tomuto podnikání teď vlastní vsetínskou zbrojní firmu hlavoun ruské mafie Korpljakov. Náměstek Barták reagoval tím, že začal shánět kompromitující materiály na novináře, kteří tuto informaci zveřejnili. Jiný náměstek, Radek Šmerda, je vyšetřován policií v souvislosti se zmanipulovanou zakázkou na likvidaci munice. Že by se Barták se Šmerdou neměli rádi? Branný výbor poslanecké sněmovny schválil pokračování auditu na ministerstvu obrany. Audit byl přerušen poté, co začal nacházet hrubé nedostatky právě především v oblasti zadávání zakázek.

Policie vyšetřuje také Petra Gregera, poradce ministra zemědělství, pro podezření ze zneužívání dotací EU. Česko se chce také soudit s EU o dotace, které zmizely z programu Phare a EU tvrdí, že byly zpronevěřeny. Ministr Jiří Čunek byl odsouzen k pokutě za odmítnutí svědčit v souvislosti s jeho korupční kauzou. Zato poslanec Morava se podle soudu nedopustil trestného činu, trestu za střet zájmů se nemusí obávat ani ministr vnitra Ivan Langer. Z účtů Českých drah bylo zpronevěřeno 27 milionů korun a celá řada skandálů vyplouvá na povrch i na ministerstvu zahraničí. Mainstreamová média zarputile mlčí o prodeji českých víz v Hanoji, Ulanbátáru a Kyjevě, černých fondech na ministerstvech a daňových únicích na jihoamerických ambasádách.

Automobilka Hyundai zahájila výrobu v Nošovicích. Česká národní banka překvapivě snížila úrokové sazby o 0,75 procentního bodu. Snížila také svůj odhad růstu HDP na 2,9 procenta a poslala tak návrh státního rozpočtu definitivně do říše fantazie. Poslanci schválili zákaz zveřejňování odposlechů. V Senátu se ODS s ČSSD dohodly na rozdělení funkcí. Výsledkem bylo (jak jinak?) zvýšení počtu místopředsedů na pět. Vláda schválila novelu zákona, umožňující cizincům v ČR nabývat byty a domy. Vídeňská burza koupila pražskou burzu. Ministr financí Kalousek potvrdil IBM jako vítěze tendru na digitální státní pokladnu za více než 2 miliardy korun. Shořela část největší vietnamské tržnice v Praze – Malé Hanoje.

 

 

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments