Politický masomlejn – 46. týden

 

Prezident Václav Klaus navštívil Irsko a způsobil tam jisté pozdvižení. Irské vládě se moc nelíbilo jeho setkání s „eurodisidentem“ Declanem Ganleyem. Dokonce i londýnské Timesy nazvaly našeho prezidenta provokatérem. A „provokatér“ Klaus také nezklamal, když komentoval setkání G-20, zabývající se finanční krizí. Setkání prý může vést pouze k nedomyšleným regulacím a Václav Klaus by nechal krizi „dožít“. Počkáme si, jak bude náš bojovník proti regulacím reagovat, až krize plnou silou udeří na Česko.

Vláda schválila páteční zákaz jízd kamionů, odložila projednávání „zdravotnické reformy“, posílila kompetence ministra zemědělství vůči Pozemkovému fondu a schválila konvergenční plán pro přijetí eura, ovšem opět bez data přijetí. Několik demonstrantů přišlo přišlo poděkovat Topolánkově vládě za reformy. Připojujeme se a vzkazujeme všem členům vlády: Jste jedničky! Agentury pro výzkum veřejného mínění ovšem tvrdí, že náskok opoziční ČSSD roste, preference lidovců klesají a Zelení jsou již na hranici volitelnosti.

Rozladění a překvapení neskrývalo hned několik současných i bývalých politiků: Ministr pro evropské záležitosti Alexandr Vondra byl nemile překvapen vyjádřením francouzského prezidenta Sarkozyho, který se vyslovil proti budování amerických základen v Polsku a ČR, exprezident Václav Havel nemá dobrý pocit z návratu komunistů k moci v krajích, ministr zdravotnictví Tomáš Julínek je nespokojen s odmítavým stanoviskem lidovců a Zelených k jím předkládaným zdravotnickým zákonům, Martin Bursík je zase zklamán hlasováním svých „rebelek“, které zabránily poslankyni Kateřině Jacques získat předsednictví výboru pro evropské záležitosti.

Zasedala poslanecká sněmovna a přijala několik kontroverzních ustanovení. Byly zvýšeny garance na bankovní vklady na padesát tisíc euro, poslanci v rámci nového trestního zákoníku zvýšili trestní sazby za některé násilné trestné činy, snížili hranici pro trestní odpovědnost a legální pohlavní styk na čtrnáct let, naopak nesnížili promlčecí lhůtu na privatizační zločiny (proč si dělat zlou krev, když se stejně nic nevyšetří!). Ve velkém nebezpečí se mohou ocitnout novináři, kteří zveřejní nelegálně získané odposlechy od policie, státního zastupitelství nebo advokátů. Hrozí jim totiž at pět let vězení.

Na světových burzách, včetně pražské, je to stále jako na tobogánu. Přes páteční vzestup ztratila pražská burza za minulý týden více než devět procent, od počátku roku poklesly akcie na méně než polovinu své hodnoty. V ČR také přibývá dlužníků i žalob na ty nesolventní z nich. Dokonce i Home Credit začal propouštět zaměstnance v očekávání nižších zisků, když musel zpřísnit podmínky pro poskytování úvěrů.

Německé větrníky, které nenadále roztočil poryv vichřice, málem zapřičinily kolaps české elektrické sítě. ČEZ zvýšil svůj čistý zisk v letošním roce na neuvěřitelných 41 miliard korun. Dvaatřicet jeho zaměstnanců, zabývajících se odhalováním černých odběrů elektřiny, bylo obviněno z vydírání.

Údajně z blíže neurčených osobních důvodů a frustrace z vítězství levice v krajských volbách rezignovala karlovarská primátorka Veronika Vlková. Podezření z toho, že se zbraně, které měly být likvidovány, objevují na černém trhu, vyšetřuje policie. Anticeny Big Brother za slídění a nerespektování soukromí občanů získala pražská radnice za projekt Opencard, americká vláda za nový program povolování cest do USA, EU za návrh zavádět „svlékací kamery“ a firma Aquer.cz za nabídku programu pro špiclování v cizích počítačích. Svobodná Evropa přesídlila do „pevnosti“ na Hagiboru. Rekordně vzrostl počet infikovaných HIV. Bezdomovce, přespávajícího v kontejneru, slisovali v popelářském voze.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments